ՀՀ արտաքին քաղաքական հիմնական զարգացումները 2018թ․-ին․ ամփոփում
2018թ-ը Հայաստանի համար յուրօրինակ էր ներքաղաքական զարգացումների առումով, որոնք ուղղակի և անուղղակի ազդեցություն են ունեցել նաև երկրի արտաքին քաղաքականության և տարբեր երկրների հետ հարաբերությունների ինտենսիվության վրա։
Ընդհանուր առմամբ, տարին բավական ակտիվ էր հեռախոսային շփումների, տարբեր ձևաչափերի ներքո կարճ շփումների տեսանկյունից, սակայն ոչ օտարերկրյա ղեկավարների և ՀՀ ղեկավարի պաշտոնական այցերի առումով։ Դա բացատրվում է Հայաստանում տեղի ունեցած իշխանափոխությամբ, ներքաղաքական շարունակական զարգացումներով, ինչպես նաև հիմնական գործընկերների հետ փոխըմբռնման հասնելու ձգտմամբ։
Պատահական չէ, որ ամենաակտիվը եղել են շփումները ԵԱՏՄ և ՀԱՊԿ գործընկերների հետ։ Այսպես, տարվա ընթացքում ՀՀ վարչապետը կատարել է 6 աշխատանքային այց ՌԴ, 1 այց՝ Ղազախստան և ևս մեկ այց Տաջիկստան։ Այցերի մեծ մասի նպատակը եղել է մասնակցությունը ԵԱՏՄ, ՀԱՊԿ և ԱՊՀ գագաթաժողովներին։ 2018-ին Հայաստանը ստանձնել է նախագահությունը ԵԱՏՄ-ում։
Դրա հետ մեկտեղ ՀՀ նոր իշխանությունների հարաբերությունները եվրասիական տարածաշրջանի գործընկերների հետ այնքան էլ հարթ չեն զարգացել։ Որոշակի հակասությունների առիթ է դարձել, մասնավորապես, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի դեմ քրեական գործի հարուցումն ու նրա հետկանչն այդ պաշտոնից։ Դրան հաջորդել են գլխավոր քարտուղարի նոր թեկնածուի շուրջ հակասությունները, Հայաստնին չհաջողվեց հասնել իր թեկնածուի հաստատմանը, արդյունքում հարցի շուրջ վերջնական որոշման ընդունումը հետաձգվել է, բայց ամենահավանական թեկնածուն այս պահի դրությամբ Բելառուսի ԱԽ քարտուղար Ստանիսլավ Զասն է։ Սակայն խնդիրը ոչ միայն և ոչ առաջին հերթին ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը պահպանելն է, որքան այդ ֆոնին արձանագրված լարվածությունն ու ՀԱՊԿ գործընկերների հետ հարաբերությունների վատթարացումը, կառույցի ներքո Հայաստանի հեղինակությանը հասցված հարվածը։
Եվրասիական ուղղության հետ համեմատած՝ եվրոպական գործընկերների հետ շփումները ավելի քիչ են եղել։ Սերժ Սարգսյանը տարվա սկզբին 4 այց է ունեցել՝ մեկ աշխատանքային այց Ֆրանսիա, երկու աշխատանքային այց Գերմանիա և մեկ պաշտոնական այց Սուրբ Աթոռ ու աշխատանքային այց Իտալիայի Հանրապետություն։ Հետագայում Նիկոլ Փաշինյանը երեք աշխատանքային այց է կատարել Ֆրանսիա, և ևս մեկ աշխատանքային այց Բելգիայի Թագավորություն՝ մասնակցելու ՆԱՏՕ անդամ երկրների և գործընկեր երկրների ոչ ֆորմալ գագաթաժողովին։ Հենց այդ այցի ընթացքում էլ նա առաջին անգամ հանդիպումներ է ունեցել ԵՄ կառույցների ղեկավարների և եվրոպական մի քանի երկրների ղեկավարների հետ։ Եվս մի քանի հանդիպում եվրոպացի գործընկերների հետ Նիկոլ Փաշինյանն անցկացրել է Նյու-Յորքում՝ ՄԱԿ Գլխավոր Ասամբլեայի շրջանակներում։
Տարվա ընթացքում Եվրամիության ղեկավար կազմից որևէ պաշտոնյա Հայաստան չի այցելել, ինչն աննախադեպ է վերջին տարիների համար։ Սակայն 2018-ին պաշտոնական այցով Երևան է ժամանել Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելն, իսկ Իտալիայի Հանրապետության նախագահ Սերջիո Մատարելլան՝ պետական այցով։
ԱՄՆ հետ հարաբերությունների համատեքստում թերևս ամենակարևորը ԱՄՆ նախագահի Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնի գլխավորած պատվիրակության այցն էր։ Այս տարվա ընթացքում Հայաստանում է եղել նաև ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով փոխտեղակալ Բրիջիթ Բրինքին, իսկ այնուհետև նաև Ջորջ Քենթին։
Հարևան երկրների հետ հարաբերություններին նույնպես բավական մեծ կարևորություն է տրվել։ Իր պաշտոնավարման հենց սկզբի ամիսներին՝ մայիսի 30-31-ին, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պաշտոնական այց է կատարել Վրաստան։ Իսկ սեպտեմբերին պաշտոնական այցով Հայաստան է ժամանել Վրաստանի վարչապետ Մամուկա Բախտաձեն։
Իրանի հետ փոխադարձ այցելություններ տեղի չեն ունեցել, սակայն վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Նյու Յորքում ՄԱԿ ԳԱ շրջանակներում հանդիպում է ունեցել Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի հետ։
Ինչ վերաբերում է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը, ապա այս տարի ևս այս ուղղությամբ որևէ առաջընթաց չարձանագրվեց, ավելին` մարտի 1-ին Երևանը չեղարկեց հայ-թուրքական արձանագրությունները` Թուրքիայի կողմից արձանագրությունների վավերացման հարցում առաջընթացի բացակայության պատճառով:
Արտաքին քաղաքականության տեսանկյունից Հայաստանում անցկացված կարևորագույն միջոցառումը Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթաժողովն էր, որի ընթացքում Հայաստան են այցելել բազմաթիվ երկրների ղեկավարներ, այդ թվում՝ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն ու Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն։ Վերջինիս այցը Հայաստան ոչ միայն նվիրված էր Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովին, այլ նաև պաշտոնական բնույթ էր կրում։
Ուշադրության կենտրոնում են եղել նաև հարաբերությունները Մերձավոր Արևելքի հետ։ Հոկտեմբերի 20-21-ին ՀՀ վարչապետն այցելել է Լիբանան։ Կարևոր էր նաև Սիրիա խաղաղապահներ ուղարկելու որոշումը։
Արցախյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում էական առաջընթաց չի գրանցվել, երկրների ղեկավարների մակարդակով պաշտոնական հանդիպումներ տեղի չեն ունեցել։ Ադրբեջանի նախագահն ու Հայաստանի վարչապետը երեք անգամ հանդիպումներ են ունեցել միջազգային տարբեր ձևաչափերին մասնակցության ընթացքում, պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել հրադադարի ռեժիմի պահպանման և ԶՈՒ-երի միջև օպերատիվ կապի հաստատման վերաբերյալ։ Երեք պաշտոնական հանդիպում է կայացել Ադրբեջանի և Հայաստանի ԱԳ նախարարների մակարդակով։
Հայաստանի հանդեպ հետաքրքրությունն աշխարհում բավական մեծ էր՝ պայմանավորված երկրում տեղի ունեցած խաղաղ հեղափոխությամբ։ Այդ թվում՝ տարվա ավարտին The Economist պարբերականի կողմից Հայաստանը հայտարարվեց «Տարվա երկիր», The Washington Post-ի կողմից Հայաստանը ճանաչվեց «2018 թ.-ին ժողովրդավարության վերադարձած երեք երկրներից մեկը» և այլն։
Ամփոփելով կարող ենք արձանագրել, որ արտաքին քաղաքականության տեսանկյունից տարին ակտիվ էր, սակայն զգալի և հստակ առաջընթաց տարբեր երկրների հետ երկկողմ, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների ներքո բազմակողմ հարաբերություններում չի արձանագրվել։ Ակտիվ շփումներն ավելի շատ ճանաչողական բնույթ են կրել։ Հաջորդ տարվա ընթացքում արտաքին քաղաքականությունը տրամաբանական է, որ ուղղված լինի մի քանի կարևոր խնդիրների լուծմանը՝ ԵՄ հետ անորոշությունների հաղթահարմանն ու ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի արագ վավերացմանը հասնելուն, ԵԱՏՄ և ՀԱՊԿ գործընկերների հետ հակասությունները հաղթահարելուն և կառույցի ներքո Հայաստանի դիրքերը վերականգնելուն ու ամրապնդելուն, ինչպես նաև տարբեր տարածաշրջաններում հարաբերությունների ակտիվ զարգացմանը։ Ակնկալվում է, որ ներքաղաքական վայրիվերումների հաղթահարումից հետո զգալիորեն կակտիվանա նաև Արցախյան հակամարտության կարգավորման գործընթացը։

Основные внешнеполитические развития 2018 года в Армении
2018-ый год был особым для Армении с точки зрения внутриполитических процессов, которые прямо и косвенно отразились также на внешней политике и интенсивности отношений с различными странами.
В общей сложности год был достаточно активным в плане телефонных разговоров, коротких встреч и общения в рамках заседаний международных форматов, но достаточно пассивным в плане официальных визитов. Это объясняется произошедшей в Армении революцией, продолжающимися внутриполитическими процессами, которые привели к внеочередным парламентским выборам, и необходимостью достичь на этом фоне взаимопонимания с основными партнерами.
Не случайно самыми активными были контакты с партнерами из ЕАЭС и ОДКБ. На протяжении 2018 года премьер-министр страны в качестве главы государства совершил 6 рабочих визитов в Россию, 1 в Казахстан и еще один в Таджикистан. Поводом для большей части этих визитов служили проводимые саммиты ЕАЭС, ОДКБ и СНГ. Отметим, что Армения в 2018 году приняла председательство в ЕАЭС.
Вместе с тем, взаимоотношения новых властей Армении с евразийскими коллегами сложились не очень гладко. Поводом для противоречий стал, в частности, вопрос назначения нового генерального секретаря ОДКБ после того, как против Юрия Хачатурова было возбуждено уголовное дело, и он был отозван с этого поста. За этим последовало обсуждение новых кандидатур, и Армении не удалось сохранить за собой пост генсека ОДКБ, в результате чего обсуждение вопроса было отложено, но за это время некоторые страны ОДКБ уже подтвердили свою поддержку кандидату от Беларуси – Станиславу Засю. Однако проблема - не только в сохранении за Арменией поста генсека организации, сколько, в первую очередь, в создавшейся из-за этого напряженности, в ухудшении отношений Армении со своими коллегами и в целом - в репутации Армении среди своих военно-политических союзников.
По сравнению с евразийским, европейский вектор был не столь активным. В начале года Серж Саргсян в качестве президента страны совершил 4 визита в Европу: 1 рабочий визит во Францию, два рабочих визита в Германию и один официальный визит в Ватикан, а также рабочий визит в Италию. Никол Пашинян имел три рабочих визита во Францию и еще один в Брюссель - для участия в неформальном саммите стран НАТО и партнеров. Именно в рамках этого визита он провел первые официальные встречи с руководством Евросоюза и  с главами нескольких европейских государств. Еще несколько встреч с европейскими коллегами Пашинян провел в Нью-Йорке в рамках ГА ООН.
В течение года ни один высокопоставленный чиновник ЕС не посещал Армению. Но в 2018 году с официальным визитом Армению посетила канцлер Германии Ангела Меркель, а президент Италии Серджо Матарелла – с государственным визитом.
В контексте отношений с США самым важным был визит в Армению советника президента США по вопросам безопасности Джона Болтона. В течение года Армению посетили также два заместителя государственного секретаря США по вопросам Европы и Евразии Бриджит Дринки и Джордж Кенти. Особого прогресса в отношениях достигнуто не было.
Отношения с соседними странами также были в центре внимания. В первый же месяц правления - 30-31 мая - Никол Пашинян совершил официальный визит в Грузию. А в сентябре с официальным визитом Армению посетил премьер-министр Грузии Мамука Бахтадзе.
С Ираном взаимных визитов на уровне глав государств не было, но премьер-министр Никол Пашинян в Нью-Йорке в рамках ГА ООН встретился с президентом Ирана Хасаном Роухани.
С внешнеполитической точки зрения самым важным событием 2018 года было проведение в Армении 17-ого саммита Франкофонии, во время которого в Армению прибыли главы и представители нескольких десятков стран, в том числе президент Франции Эммануель Макрон и премьер-министр Канады Джастин Трюдо. Визит Трюдо не только был посвящен саммиту, но и носил официальный характер.
В центре внимания были также отношения с Ближним Востоком. 20-21-ого октября премьер-министр РА посетил Ливан. Важным было также решение о направлении миротворцев в Сирию.
В процессе урегулирования карабахского конфликта ощутимого прогресса отмечено не было, официальных встреч на уровне глав государств не проводилось. Главы Армении и Азербайджана трижды встречались в рамках международных мероприятий, были договоренности о сохранении режима прекращения огня и об установлении оперативной связи. Три официальные встречи состоялись на уровне глав МИД Армении и Азербайджана.
Что касается армяно-турецких отношений, то на протяжении года в этом направлении прогресса достигнуто не было. Более того, 1-ого марта Армения отозвала свою подпись из-под армяно-турецких протоколов от 2010 года - из-за отсутствия прогресса в процессе их ратификации со стороны Турции.
В общей сложности, у международного сообщества был достаточно большой интерес к Армении. В конце года журнал The Economist признал Армению "страной года", The Washington Post причислил Армению к трем странам, "вернувшимся к демократии в 2018 году".
Подводя итоги, можем отметить, что с точки зрения внешней политики год был активным, но существенного прогресса в двухсторонних отношениях и в рамках международных организаций достигнуто не было. Активные контакты носили ознакомительный характер. В следующем году внешняя политика должна быть направлена на решение важных вопросов, таких как преодоление неопределенности в отношениях с ЕС и продвижение ратификации соглашения ЕС-Армения, преодоление противоречий с партнерами по ЕАЭС и ОДКБ, восстановление и укрепление позиций Армении в этих организациях, а также активное развитие политики Армении в разных регионах. Ожидается также, что после преодоления периода активных внутриполитических событий существенно активизируется переговорный процесс по урегулированию карабахского конфликта.