ՀՀ արտաքին քաղաքական հիմնական զարգացումները 2018թ․-ին․ ամփոփում
2018թ-ը Հայաստանի համար յուրօրինակ էր ներքաղաքական զարգացումների առումով, որոնք ուղղակի և անուղղակի ազդեցություն են ունեցել նաև երկրի արտաքին քաղաքականության և տարբեր երկրների հետ հարաբերությունների ինտենսիվության վրա։
Ընդհանուր առմամբ, տարին բավական ակտիվ էր հեռախոսային շփումների, տարբեր ձևաչափերի ներքո կարճ շփումների տեսանկյունից, սակայն ոչ օտարերկրյա ղեկավարների և ՀՀ ղեկավարի պաշտոնական այցերի առումով։ Դա բացատրվում է Հայաստանում տեղի ունեցած իշխանափոխությամբ, ներքաղաքական շարունակական զարգացումներով, ինչպես նաև հիմնական գործընկերների հետ փոխըմբռնման հասնելու ձգտմամբ։
Պատահական չէ, որ ամենաակտիվը եղել են շփումները ԵԱՏՄ և ՀԱՊԿ գործընկերների հետ։ Այսպես, տարվա ընթացքում ՀՀ վարչապետը կատարել է 6 աշխատանքային այց ՌԴ, 1 այց՝ Ղազախստան և ևս մեկ այց Տաջիկստան։ Այցերի մեծ մասի նպատակը եղել է մասնակցությունը ԵԱՏՄ, ՀԱՊԿ և ԱՊՀ գագաթաժողովներին։ 2018-ին Հայաստանը ստանձնել է նախագահությունը ԵԱՏՄ-ում։
Դրա հետ մեկտեղ ՀՀ նոր իշխանությունների հարաբերությունները եվրասիական տարածաշրջանի գործընկերների հետ այնքան էլ հարթ չեն զարգացել։ Որոշակի հակասությունների առիթ է դարձել, մասնավորապես, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի դեմ քրեական գործի հարուցումն ու նրա հետկանչն այդ պաշտոնից։ Դրան հաջորդել են գլխավոր քարտուղարի նոր թեկնածուի շուրջ հակասությունները, Հայաստնին չհաջողվեց հասնել իր թեկնածուի հաստատմանը, արդյունքում հարցի շուրջ վերջնական որոշման ընդունումը հետաձգվել է, բայց ամենահավանական թեկնածուն այս պահի դրությամբ Բելառուսի ԱԽ քարտուղար Ստանիսլավ Զասն է։ Սակայն խնդիրը ոչ միայն և ոչ առաջին հերթին ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը պահպանելն է, որքան այդ ֆոնին արձանագրված լարվածությունն ու ՀԱՊԿ գործընկերների հետ հարաբերությունների վատթարացումը, կառույցի ներքո Հայաստանի հեղինակությանը հասցված հարվածը։
Եվրասիական ուղղության հետ համեմատած՝ եվրոպական գործընկերների հետ շփումները ավելի քիչ են եղել։ Սերժ Սարգսյանը տարվա սկզբին 4 այց է ունեցել՝ մեկ աշխատանքային այց Ֆրանսիա, երկու աշխատանքային այց Գերմանիա և մեկ պաշտոնական այց Սուրբ Աթոռ ու աշխատանքային այց Իտալիայի Հանրապետություն։ Հետագայում Նիկոլ Փաշինյանը երեք աշխատանքային այց է կատարել Ֆրանսիա, և ևս մեկ աշխատանքային այց Բելգիայի Թագավորություն՝ մասնակցելու ՆԱՏՕ անդամ երկրների և գործընկեր երկրների ոչ ֆորմալ գագաթաժողովին։ Հենց այդ այցի ընթացքում էլ նա առաջին անգամ հանդիպումներ է ունեցել ԵՄ կառույցների ղեկավարների և եվրոպական մի քանի երկրների ղեկավարների հետ։ Եվս մի քանի հանդիպում եվրոպացի գործընկերների հետ Նիկոլ Փաշինյանն անցկացրել է Նյու-Յորքում՝ ՄԱԿ Գլխավոր Ասամբլեայի շրջանակներում։
Տարվա ընթացքում Եվրամիության ղեկավար կազմից որևէ պաշտոնյա Հայաստան չի այցելել, ինչն աննախադեպ է վերջին տարիների համար։ Սակայն 2018-ին պաշտոնական այցով Երևան է ժամանել Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելն, իսկ Իտալիայի Հանրապետության նախագահ Սերջիո Մատարելլան՝ պետական այցով։
ԱՄՆ հետ հարաբերությունների համատեքստում թերևս ամենակարևորը ԱՄՆ նախագահի Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնի գլխավորած պատվիրակության այցն էր։ Այս տարվա ընթացքում Հայաստանում է եղել նաև ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով փոխտեղակալ Բրիջիթ Բրինքին, իսկ այնուհետև նաև Ջորջ Քենթին։
Հարևան երկրների հետ հարաբերություններին նույնպես բավական մեծ կարևորություն է տրվել։ Իր պաշտոնավարման հենց սկզբի ամիսներին՝ մայիսի 30-31-ին, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պաշտոնական այց է կատարել Վրաստան։ Իսկ սեպտեմբերին պաշտոնական այցով Հայաստան է ժամանել Վրաստանի վարչապետ Մամուկա Բախտաձեն։
Իրանի հետ փոխադարձ այցելություններ տեղի չեն ունեցել, սակայն վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Նյու Յորքում ՄԱԿ ԳԱ շրջանակներում հանդիպում է ունեցել Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի հետ։
Ինչ վերաբերում է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը, ապա այս տարի ևս այս ուղղությամբ որևէ առաջընթաց չարձանագրվեց, ավելին` մարտի 1-ին Երևանը չեղարկեց հայ-թուրքական արձանագրությունները` Թուրքիայի կողմից արձանագրությունների վավերացման հարցում առաջընթացի բացակայության պատճառով:
Արտաքին քաղաքականության տեսանկյունից Հայաստանում անցկացված կարևորագույն միջոցառումը Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթաժողովն էր, որի ընթացքում Հայաստան են այցելել բազմաթիվ երկրների ղեկավարներ, այդ թվում՝ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն ու Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն։ Վերջինիս այցը Հայաստան ոչ միայն նվիրված էր Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովին, այլ նաև պաշտոնական բնույթ էր կրում։
Ուշադրության կենտրոնում են եղել նաև հարաբերությունները Մերձավոր Արևելքի հետ։ Հոկտեմբերի 20-21-ին ՀՀ վարչապետն այցելել է Լիբանան։ Կարևոր էր նաև Սիրիա խաղաղապահներ ուղարկելու որոշումը։
Արցախյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում էական առաջընթաց չի գրանցվել, երկրների ղեկավարների մակարդակով պաշտոնական հանդիպումներ տեղի չեն ունեցել։ Ադրբեջանի նախագահն ու Հայաստանի վարչապետը երեք անգամ հանդիպումներ են ունեցել միջազգային տարբեր ձևաչափերին մասնակցության ընթացքում, պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել հրադադարի ռեժիմի պահպանման և ԶՈՒ-երի միջև օպերատիվ կապի հաստատման վերաբերյալ։ Երեք պաշտոնական հանդիպում է կայացել Ադրբեջանի և Հայաստանի ԱԳ նախարարների մակարդակով։
Հայաստանի հանդեպ հետաքրքրությունն աշխարհում բավական մեծ էր՝ պայմանավորված երկրում տեղի ունեցած խաղաղ հեղափոխությամբ։ Այդ թվում՝ տարվա ավարտին The Economist պարբերականի կողմից Հայաստանը հայտարարվեց «Տարվա երկիր», The Washington Post-ի կողմից Հայաստանը ճանաչվեց «2018 թ.-ին ժողովրդավարության վերադարձած երեք երկրներից մեկը» և այլն։
Ամփոփելով կարող ենք արձանագրել, որ արտաքին քաղաքականության տեսանկյունից տարին ակտիվ էր, սակայն զգալի և հստակ առաջընթաց տարբեր երկրների հետ երկկողմ, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների ներքո բազմակողմ հարաբերություններում չի արձանագրվել։ Ակտիվ շփումներն ավելի շատ ճանաչողական բնույթ են կրել։ Հաջորդ տարվա ընթացքում արտաքին քաղաքականությունը տրամաբանական է, որ ուղղված լինի մի քանի կարևոր խնդիրների լուծմանը՝ ԵՄ հետ անորոշությունների հաղթահարմանն ու ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի արագ վավերացմանը հասնելուն, ԵԱՏՄ և ՀԱՊԿ գործընկերների հետ հակասությունները հաղթահարելուն և կառույցի ներքո Հայաստանի դիրքերը վերականգնելուն ու ամրապնդելուն, ինչպես նաև տարբեր տարածաշրջաններում հարաբերությունների ակտիվ զարգացմանը։ Ակնկալվում է, որ ներքաղաքական վայրիվերումների հաղթահարումից հետո զգալիորեն կակտիվանա նաև Արցախյան հակամարտության կարգավորման գործընթացը։

Armenia's Foreign Policy Developments in 2018 (summary)
2018 was a unique year for Armenia in terms of domestic political developments that directly and indirectly had its influence both on the foreign policy of the country and on the intensification of relations with different countries. In general, the year was quite active from the point of view of telephone communications, short contacts under different formats, but not in terms of official visits between foreign leaders and Armenia’s Prime Minister.
This is explained by the change of power in Armenia, the ongoing inner-political developments, and the aspiration to reach mutual understanding with key partners. It is no coincidence that the most active contacts were with the EAEU and CSTO partners.
Thus, during the year Prime Minister of the Republic of Armenia made 6 working visits to Russia, one visit to Kazakhstan and one more visit to Tajikistan. Most of the visits were aimed at participating in the EAEU, CSTO and CIS summits. In 2018, Armenia assumed the presidency in EAEU.
At the same time, the relations between the RA authorities and the Eurasian region partners have not proceeded quite smoothly. The reason for certain contradictions became the criminal proceedings launched against CSTO Secretary General Yuri Khachaturov and his withdrawal from the post.
It was followed by contradictions over the new Secretary General's candidacy; Armenia could not manage to retain CSTO secretary general post, as a result, the final decision on the issue was postponed, and probably Belarusian candidate Stanislav Zas will assume the post of the CSTO secretary general. However, the problem is not only connected with retaining the position of the CSTO Secretary General, but with the tension recorded in the background and the deterioration of relations with the CSTO partners, as well as with the blow to the reputation of Armenia within the structure.
In comparison with the Eurasian direction, fewer meetings with European partners were held.
At the beginning of the year, Serzh Sargsyan conducted four visits; one working visit to France, two working visits to Germany, one official visit to the Holy See and one working visit to the Republic of Italy.
Later, Nikol Pashinyan made three working visits to France and another working visit to the Kingdom of Belgium to take part in the informal summit of the NATO member states and partner countries. During this visit, he first met with heads of EU institutions and leaders of several European countries.  Besides, Nikol Pashinyan has held several meetings with his European colleagues in New York within the framework of the UN General Assembly. During the year no EU official has visited Armenia, which is unprecedented in recent years.  However, German Chancellor Angela Merkel arrived in Yerevan on an official visit in 2018 and Italian President Sergio Mattarella paid a state visit.
The most important point in US-Armenia relations was the visit of the delegation headed by John Bolton, US President’s National Security Advisor. During the year Deputy Assistant Secretaries in the State Department's Bureau of European and Eurasian Affairs Bridget Brink and George Kent visited Armenia.
Relationships with neighboring countries were also of great importance. On May 30-31, during the firts months of his tenure Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan paid an official visit to Georgia. In his turn, Georgian Prime Minister Mamuka Bhatadze arrived in Armenia on an official visit in September.
No reciprocal visits were made with Iran, but Prime Minister Nikol Pashinyan had a meeting with Iranian President Hassan Rouhani in New York within the framework of the UN General Assembly.
As for the normalization of the Armenian-Turkish relations, no progress has been made in this direction this year, moreover, on March 1, Yerevan declared Protocols null and void since Turkey continuously lacked any positive progress towards their implementation.
The most important event held in Armenia from the point of view of foreign policy was the 17th Summit of Francophonie, during which leaders of many countries, including French President Emmanuel Macron and Canadian Prime Minister Justin Trudeau, visited Armenia. The latter’s visit to Armenia was not only dedicated to the Francophonie Summit, but it also was an official visit.
Relations with the Middle East were also in the center of attention. On October 20-21, the RA Prime Minister visited Lebanon. The decision of sending peacekeepers to Syria was also important.
No substantial progress has been made in the process of settlement of the Artsakh conflict, no official meetings at the level of heads of states were held. The Azerbaijani President and the Prime Minister of Armenia had three meetings in the framework of various international formats, agreements have been reached on maintaining ceasefire regime and establishing operative ties between armies. Three official meetings were held at the level of Azerbaijani and Armenian Foreign Ministers.
The interest towards Armenia in the world was quite high due to the peaceful change of power in the country. By the end of the year The British weekly newspaper ''Economist'' has named Armenia as the country of the year and "The Washington Post" recognized Armenia as "one of the three countries that returned to democracy in 2018" and so on.
So, to sum it up, we can state that the year was active in terms of foreign policy, but significant and clear progress with bilateral and multilateral relations with different countries has not been recorded. Active contacts had cognitive character. During the next year, foreign policy is logical to address several important issues - overcoming uncertainty with the EU and reaching a fast ratification of the Armenia-EU agreement, overcoming contradictions with EAEU and CSTO partners and restoring and strengthening Armenia's position within the structure. It is expected that after overcoming internal political upheavals the process of the Artsakh conflict settlement will be significantly activated.