Պիտի լինենք ուժեղ, որ չլինի պատերազմ. ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ
«Անկանխատեսելի են հակառակորդի գործողությունները, և հնարավոր է, որ նա փորձի հակամարտությունը լուծել ռազմական ճանապարհով: Այդ ամենի կանխումը հենց մեր զինված ուժերի խնդիրն է»,- նշված է ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Արտակ Դավթյանի ամանորյա շնորհավորական ուղերձում։
Նա իր ուղերձում նշել է. «Հարգելի գեներալներ, սպաներ, ենթասպաներ, հայոց բանակի քաղաքացիական հատուկ ծառայողներ և ծառայողներ,
2018 թվականը շատ բուռն էր իր կտրուկ փոփոխություններով, որոնք, հավատացած եմ, հայոց բանակի զարգացումը կդարձնեն արգասաբեր և համակողմանի` դրանով նպաստելով մեր երկրի սահմանների խաղաղությանն ու անդորրին:
Տարին հագեցած էր իրադարձություններով` փոքր ու մեծ ձեռքբերումներով: Մեկնարկեց բանակի արդիականացման յոթնամյա ծրագիրը, որի իրագործման արդյունքում զինված ուժերը կհագենան սպառազինության ու ռազմական տեխնիկայի նոր և կարևորը` արդիական ձեռքբերումներով: Այս համատեքստում կարևոր իրադարձություն էր «Երևան էքսպո» ցուցահանդեսային համալիրում մարտ ամսին անցկացված ArmHiTec-2018 միջազգային ցուցահանդեսը` նվիրված ռազմարդյունաբերության ոլորտի զարգացմանը, մեր միջազգային գործընկերների հետ հարաբերությունների խորացմանը, նոր կապերի ստեղծմանն ու հատկապես սպառազինության ու պաշտպանական տեխնոլոգիաների բնագավառում հայրենական արտադրության ցուցադրմանը: Ուրախալի փաստ է այն, որ հենց հայրենական արտադրության հեռակառավարվող սարքերի որոշ տեսակներ արդեն իսկ կիրառվում են առաջնագծում` զինվորին հնարավորինս զերծ պահելով անմիջական կրակի վտանգից:
Զինված ուժերի կենսունակության ապահովման կարևոր գրավականներից են դեռ 2017 թվականին ներդրված և 2018 թվականից իրագործվող ժամկետային այլընտրանքային ծառայության «Ես եմ» և «Պատիվ ունեմ» ծրագրերը, որոնք նախընտրելի դարձան հարյուրավոր երիտասարդների համար:
Անցնող տարին հարուստ էր զինված ուժերի մարտունակության բարձրացմանն ուղղված մի շարք միջոցառումներով: Այդ առումով հատկապես պետք է առանձնացնել «Միջազգային բանակային խաղեր-2018»-ի շրջանակներում «Տանկային բիաթլոն» մրցույթում հայ տանկիստների փայլուն ելույթը, առաջին անգամ Հայաստանում անցկացված «Ընկերակցության մարտիկ» մրցույթը, արդեն 2-րդ անգամ անցկացվող «Շանթ-2018» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժությունը, զորամիավորումների զորամասերում, զորավարժարաններում շտաբային զորավարժությունները, մարտական հրաձգությամբ մի շարք զորավարժություններ:
Իրադարձություններ, որոնք, անխոս, նպաստում են հայ զինծառայողի` տեսական և գործնական գիտելիքների կատարելագործմանը, ցանկացած իրադրությունում ֆիզիկական և հոգեբանական պատրաստվածությանը, միջազգային հարթակներում մեր զինված ուժերի ըստ արժանվույն ներկայացմանը, պետական կառավարման համակարգի բոլոր օղակների արդյունավետ և ներդաշնակ փոխգործակցության ամրապնդմանը:
Ձեզնից յուրաքանչյուրը հայոց բանակի մի մասնիկն է, և զինծառայողների սոցիալական ապահովմանն ուղղված մի շարք ծրագրերը, որոնք, հուսով եմ, շարունակական կլինեն, հնարավորինս կբարելավեն ու կապահովեն յուրաքանչյուրիդ բարեկեցիկ ներկան ու երաշխավորված ապագան:
Ժողովրդի կամքով արտահայտված նոր խորհրդարանի ձևավորմամբ 2019 թվականին մեր պետությունը թևակոխելու է զարգացման նոր փուլ: Անկանխատեսելի են հակառակորդի գործողությունները, և հնարավոր է, որ նա փորձի հակամարտությունը լուծել ռազմական ճանապարհով: Այդ ամենի կանխումը հենց մեր զինված ուժերի խնդիրն է: Պիտի լինենք զգոն և համախմբված: Պիտի լինենք ուժեղ, որ չլինի պատերազմ...
Շնորհակալություն եմ հայտնում սահմանին կանգնած զինծառայողներին: Խոնարհվելով զոհվածների հիշատակի առջև` շնորհակալություն նաև նրանց ընտանիքներին: Կորուստները չպետք է վհատեցնեն և թուլացնեն, այլ պետք է համախմբեն և, եթե դրանք եղել են թերացումների ու սխալների հետևանքներ, ապա դառը փորձը պետք է ավելի բարձրացնի զգոնությունն ու պատասխանատվությունը:
Ջերմորեն շնորհավորում եմ բոլորիդ Նոր տարվա և Սուրբ Ծննդյան տոների կապակցությամբ: Գալիք տարին թող լինի խաղաղության, կայունության, համերաշխության, նոր ձեռքբերումների ու նվաճումների տարի: Թող բոլորի ընտանիքներում լինեն երջանկության բազմաթիվ պահեր, թևածի ուրախությունը, տիրի ջերմություն ու խաղաղ մթնոլորտ: Այդ ամենն, անշուշտ, փոքր ընտանեկան օղակից կներթափանցի մեծ ընտանիք` հայոց բանակ, որտեղ յուրաքանչյուրի փոքր քայլերով կերտված ճանապարհը առհավատչյան կլինի մեծ հաղթանակներով ապագայի:

Генштаб Армении: "Мы должны быть сильны, чтобы не было войны…"
"Действия противника непредсказуемы и, возможно, он попытается решить конфликт военным путем. Предотвращение всего этого является задачей именно наших ВС", – говорится в новогоднем поздравительном послании начальника Генштаба ВС Армении, генерал-лейтенанта Артака Давтяна. Послание Артака Давтяна приводит пресс-служба минобороны Армении:
"2018 год был очень бурным своими кардинальными изменениями, которые, уверен, сделают развитие армянской армии плодотворным и всесторонним, тем самым способствуя миру и спокойствию границ нашей страны.
Год был насыщен событиями, большими и маленькими достижениями. В частности, стартовала семилетняя программа модернизации армии, в результате реализации которой ВС пополнятся новыми и, что самое важное, современными достижениями военной техникой и вооружением.
В этом контексте важным событием стала международная выставка ArmHiTec-2018, состоявшаяся в марте в выставочном комплексе Ереван Экспо и посвященная развитию военно-промышленной сферы, углублению отношений с нашими международными партнерами, созданию новых связей и демонстрации отечественного производства, особенно в сфере вооружения и оборонительных технологий.
Радует тот факт, что некоторые виды устройств дистанционного управления отечественного производства уже используются на передовой, максимально уберегая военнослужащего от угрозы прямого огня.
Среди важных залогов обеспечения жизнедеятельности ВС выступают внедренные еще в 2017 году и реализуемые с 2018 года программы альтернативной срочной службы "Это я", "Честь имею", которым предпочтение отдали сотни молодых людей.
Уходящий год был насыщен и рядом мероприятий, направленных на повышение боеготовности ВС. В этом плане нужно особо выделить блестящее выступление армянских танкистов на турнире "Танковый биатлон" в рамках "Международных армейских игр - 2018", впервые проведенный в Армении конкурс "Боец Содружества", проводимое уже во второй раз стратегическое командно-штабное учение "Шант-2018", ряд других учений.
События, которые, несомненно, способствуют усовершенствованию теоретических и практических знаний армянского военнослужащего, его физической и психологической подготовленности в любой ситуации, достойному представлению наших ВС на международных платформах, укреплению эффективного и гармоничного взаимодействия всех звеньев системы государственного управления. Каждый из вас – частичка армянской армии, и ряд нацеленных на социальное обеспечение военнослужащих программ, которые, надеюсь, будут продолжительными, по возможности улучшат и обеспечат благополучное настоящее и гарантированное будущее каждого.
Формированием нового парламента по воле народа наше государство в 2019 году вступит в новый этап развития. Действия противника непредсказуемы и, возможно, он попытается решить конфликт военным путем. Предотвращение всего этого и является задачей наших ВС. Мы должны быть бдительны и консолидированы. Должны быть сильны, чтобы не было войны…
Благодарю всех военнослужащих, стоящих на страже границы. Преклоняясь перед памятью погибших, хочу поблагодарить и их семьи. Потери должны не ослаблять и приводить к отчаянию, а консолидировать. А если они являются последствием упущений и ошибок, то горький опыт должен повысить бдительность и ответственность.
От всего сердца поздравляю всех с праздниками Нового года и Св.Рождества. Пусть 2019 год будет годом мира, стабильности, солидарности, новых достижений. Пусть во всех семьях будет множество поводов для счастья, радости, пусть царит тепло и мирная атмосфера. Все это, безусловно, из маленького семейного кольца проникнет в большую семью – армянскую армию".