Anonymous-ը հրապարակել է փաստաթղթեր Հայաստանում Integrity Initiative-ի աշխատանքի մասին
Anonymous-ի ցանցահենները փաստաթղթերի նոր շարք են հրապարակել Հայաստանում բրիտանական Integrity Initiative պետծրագրի գործունեության մասին, ներառյալ հրապարակումների ժամանակացույցը, շփումների ցանկը, ոչ լոյալ լրագրողների ցուցակը, վճարային փաստաթղթերը, տեղեկացնում է News.am-ը՝ հղում անելով ՌԻԱ «Նովոստի»-ին։
Ցանցահենները հրապարակել են նոր փաստաթղթեր եւ վճարային հաշիվներ, որոնք նրանք անվանել են բրիտանացի հարկատուների հաշվին Integrity Initiative-ի կողմից Լեյբորիստական կուսակցության եւ նրա առաջնորդի, RT հեռուստաալիքի գործունեության, ինչպես նաեւ Ռուսաստանի հարեւան երկրներում Լոնդոնի աշխատանքի վերլուծության վկայություններ։
Փաստաթղթերում խոսքը, մասնավորապես, վերաբերում է նախկին ԽՍՀՄ երկրներում տիրող իրավիճակի, Սոլսբերիի միջադեպի եւ Մերձավոր Արեւելքի (ներառյալ Սիրիան) իրավիճակի լուսաբանմանը։ Բրիտանական ԱԳՆ-ն արդեն ստույգ է համարել Anonymous-ի ավելի վաղ հրապարակված փաստաթղթերը ԵՄ երկրների գործերին միջամտության եւ Ռուսաստանի դեմ թիրախավորված տեղեկատվական պատերազմի մասին։ Փաստաթղթերի մեջ են զեկուցումներ RT-ի աշխատանքի մասին եւ վճարային հաշիվներ, որոնք մի քանի օր անց տրամադրվել են Intergity Initiative-ին նման աշխատանքի համար։
Ցանցահենների հրապարակած փաստաթղթերը ներառում են տարածաշրջանում 2016թ. «Պետական կառավարման ինստիտուտի» գործողությունների ինքնատիպ ժամանակացույցը՝ ԶԼՄ-ում Ռուսաստանի ազդեցության եւ «աշխարհում նրա բացասական դերի» մասին հրապարակումների ցուցակով, ինչպես նաեւ ոմն Էդուարդ Աբրահամյանի գիտական հոդվածը («Մոսկվան զգուշանում է, որ հայկական «թավշյա հեղափոխությունը» կարող է թուլացնել իր ազդեցությունը Երեւանում» վերնագրով) Հայաստանում բողոքների վերաբերյալ։ Կցված է նաեւ փաստաթուղթ այդ նույն հետազոտողի անունով կատարված վճարի (265 ֆունտ) մասին, որը մի ինչ-որ «լսարանի» տեղեկացրել էր Հայաստանում ներքին եւ արտաքին ընթացիկ իրավիճակի մասին։
«Պետական կառավարման ինստիտուտի» ձեռքբերումների ցուցակում նշված է նաեւ ութ բողոք՝ ուղղված բրիտանական Ofcom մեդիա-կարգավորիչին առ այն, որ «RT-ն անկարող է ապահովել պատշաճ անաչառություն»՝ պաշտոնական հետաքննություն սկսելու խնդրանքով։
Եվս մեկ փաստաթուղթ պարունակում է հաշվետվություն Հայաստանում բողոքների լուսաբանման մասին, որտեղ ցույց է տրված, որ նախագծի աշխատողները շետադրել են «Ռուսաստանի բացասական դերը», ընդ որում՝ հրապարակումների մեկնաբանություններում կշտամբվում են այն լրագրողները, ովքեր բողոքները լուսաբանելիս ռուսամետ դիրքորոշում են ունեցել։
«Ներկայացված է նաեւ Հայաստանում «ակտիվիստների» ցուցակը, որոնք առաջ են մղում Ռուսաստանի շահերը, քարոզում են Ռուսաստանի «պաշտոնական դիրքորոշումը եւ մտադրությունները՝ միաժամանակ ներկայանալով որպես «վերլուծաբաններ», «փորձագետներ», «քաղաքագետներ»,- գրում է պարբերականը։
2018թ. նոյեմբերին ցանցահեններն առաջին անգամ հրապարակեցին փաստաթղթեր «Պետական կառավարման ինստիտուտի» Integrity Initiative նախագծի գործունեության մասին, որը Մեծ Բրիտանիան, ըստ նրանց, կարող էր օգտագործել եվրոպական երկրների ներքին գործերին միջամտելու եւ Ռուսաստանի դեմ տեղեկատվական պատերազմի համար։
Anonymous-ի տվյալներով՝ ինստիտուտի ծրագիրը չի թարմացվել 2017 թվականից, տեղեկատվությունը նրա աշխատակիցների եւ կոնտակտային տվյալների մասին բացակայում է, իսկ առցանց հրապարակումների ծրագրային կոդը թույլ է տալիս եզրակացնել, որ դրանք կատարվում են ավտոմատ ռեժիմով։

РИА Новости: Anonymous обнародовали документы о работе Integrity Initiative в Армении
Хакеры из Anonymous опубликовали новую серию документов о деятельности британского госпроекта Integrity Initiative в Армении, включая график публикаций, перечень контактов, список нелояльных журналистов, платежные документы, сообщает РИА Новости.
Хакеры обнародовали новые документы и счета на оплату, которые они назвали свидетельством проведения Integrity Initiative за деньги британских налогоплательщиков анализа деятельности Лейбористской партии и ее лидера, телеканала RT, а также работы Лондона в соседних с Россией странах. В документах речь, в частности, идет об освещении положения в странах бывшего СССР, инцидента в Солсбери и ситуации на Ближнем Востоке, включая Сирию. Британский МИД уже признавал достоверными ранее опубликованные документы Anonymous по теме вмешательства Лондона в дела стран ЕС и ведении целенаправленной информационной войны против России. Среди документов - доклады о работе RT и счета на оплату, выставленные за такую работу для Intergity Initiative через несколько дней, пишет РИА Новости.
Опубликованные хакерами документы включают своеобразный график действий "Института государственного управления" в регионе за 2016 год со списком публикаций в СМИ о влиянии России и ее "негативной роли в мире", а также научную статью некоего исследователя Эдуарда Абраамяна о протестах в Армении под названием "Москва опасается, что армянская "бархатная революция" может ослабить ее влияние на Ереван". Приложен и документ о выплате на имя все того же исследователя, который проинформировал некую "аудиторию" о текущем положении внутренней и внешней политики Армении на сумму 265 фунтов (около 23 тысяч рублей).
В списке достижений "Института государственного управления" обозначены и восемь жалоб, направленных в британский медиарегулятор Ofcom по поводу "неспособности RT обеспечить должную беспристрастность" с просьбой начать официальное расследование.
Еще один документ представляет собой отчет об освещении протестов в Армении, где показано, что работники проекта делали упор на "негативную роль России", при этом в комментариях к примерам публикаций порицаются журналисты, которые при освещении протестов стояли на пророссийской позиции.
Также представлен список "активистов" в Армении, которые продвигают интересы России, пропагандируют "официальную позицию и намерения России, одновременно позиционируя себя как "аналитиков", "экспертов", " политиков", отмечает РИА Новости.
В ноябре 2018 года хакеры впервые опубликовали документы о деятельности проекта "Института государственного управления" Integrity Initiative, который Великобритания, по их предположению, могла использовать для вмешательства во внутренние дела европейских стран и для информационной войны против России. По данным Anonymous, программа института не обновлялась с 2017 года, информация о его сотрудниках и контактные данные учреждения отсутствуют, а программный код онлайн-публикаций позволяет сделать вывод, что они делаются в автоматическом режиме.