Արցախ այցելած կոնգրեսականը որոշել է առաջադրել իր թեկնածությունը ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի դեմոկրատ անդամ Թուլսի Գաբարդը հայտարարել է, որ որոշել է 2020թ. ԱՄՆ նախագահ առաջադրվել, տեղեկացնում է ՌԲԿ-ն՝ հղում կատարելով CNN-ին։ Պաշտոնական հայտարարությունն այս հաշվով նա խոստացել է անել գալիք շաբաթ։
«Ես քիչ պատճառներ չունեմ այս որոշումն ընդունելու համար։ Կան շատ խնդիրներ, որոնց բախվում են ամերիկացիները, որոնք ինձ անհանգստացնում են և որոնց լուծմանն ուզում եմ օգնել»,- ասել է նա։ Նման խնդիրների շարքում նա թվարկել է բուժօգնության հասանելիությունը, իրավապահ համակարգի բարեփոխումը և եղանակի փոփոխությունը։ Կենտրոնական հարց նա համարել է «պատերազմի ու խաղաղության» խնդիրը։
37-ամյա Թուլսի Գաբարդը հայտնի է Մերձավոր Արևելքում ԱՄՆ քաղաքականության քննադատությամբ։ Թուլսի Գաբարդը հանդես է գալիս Հայոց ցեղասպանության ճանաչման օգտին, ինչպես նաև եղել է 2017թ. Հայաստան ու Արցախ այցելած կոնգրեսականների պատվիրակության կազմումհայտնում է News.am։
Գաբարդը զինծառայություն է անցել՝ որպես կամավորական ծառայելով Ազգային գվարդիայում։ 2004-2006թթ. ծառայել է Իրաքում, ավելի ուշ եղել է ռազմական ոստիկանության բրիգադում դասակի ու հատուկջոկատայինների բրիգադի հրամանատար։ Գաբարդը ԱՄՆ Ազգային գվարդիայի մայոր է։

Посетившая Арцах Тулси Габбард баллотируется в президенты США
Член палаты представителей США от Демократической партии Тулси Габбард объявила о своем решении баллотироваться на пост президента США в 2020 году, передает РБК  со ссылкой на CNN. Официальное заявление на этот счет она пообещала сделать на следующей неделе.
"У меня есть немало причин для принятия этого решения. Есть много проблем, с которыми сталкиваются американцы, которые меня беспокоят и которые хочу помочь решить", — заявила она. В числе подобных проблем она перечислила доступ к медицинской помощи, реформу правоохранительной системы и изменение климата. Центральным вопросом она назвала "проблему войны и мира".
37-летняя Тулси Габбард известна критикой политики США на Ближнем Востоке. Тулси Габбард выступает за признание Геноцида армян, а также была в делегации конгрессменов, посетивших Армению и Арцах в 2017 году, отмечает News.am.
Габбард прошла военную службу, вступив в ряды Нацгвардии в качестве добровольца. С 2004 по 2006 год она служила в Ираке, позднее — командовала взводом военной полиции в бригаде спецназа. Габбард является майором Национальной гвардии США.