ԻՊ-ն ստանձնել է Մագնիտոգորսկի պայթյունների պատասխանատվությունը
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպությունը ստանձնել է Ռուսաստանի Մագնիտոգորսկ քաղաքում բնակելի շենքի և երթուղային տաքսու պայթյունների պատասխանատվությունը: Այս մասին հայտնում է համացանցում ահաբեկիչների ակտիվությանը հետևող SITE Intelligence Group կազմակերպությունը: Նշվում է, որ ահաբեկիչները պայթուցիկ են տեղադրել շենքի երրորդ և տասերորդ հարկերի միջև:
Միևնույն ժամանակ ահաբեկիչներն իրենց Al Naba օրաթերթում իրենց երկարատև լռությունը բացատրել են պայթյուններ իրականացնողների անվտանգության հետ կապված մտահոգություններով:
2018 թվականի դեկտեմբերի 31-ին Մագնիտոգորսկում գազի պայթյունի հետևանքով փլուզվել էր 10-հարկանի բնակելի շենքի շքամուտքերից մեկը: Ողբերգության հետևանքով զոհվել է 39 մարդ: ՌԴ քննչական կոմիտեն դեպքի վայրում պայթուցիկի հետքեր չի հայտնաբերել: Որպես միջադեպի հիմնական վարկած դիտարկվում է կենցաղային գազի պայթյունը:

ИГ взяло на себя ответственность за взрывы в Магнитогорске
Террористическая группировка "Исламское государство" взяла на себя ответственность за взрыв жилого дома и маршрутки в российском Магнитогорске. Об этом, как передает Корреспондент, сообщает организация SITE Intelligence Group, которая отслеживает активность боевиков в интернете.
В еженедельной газете террористов Al Naba боевики объясняют свое долгое молчание опасением за безопасность устроивших подрыв.
Тelegram-канал Directorate 4 опубликовал текст статьи на арабском, в которой говорится, как утверждают боевики, что сторонники группировки заложили взрывчатку между третьим и десятым этажом здания в Магнитогорске.
Напомним, утром 31 декабря 2018 года в Магнитогорске в результате взрыва газа произошло обрушение одного из подъездов панельного десятиэтажного жилого дома. Жертвами трагедии стали 39 человек. Следственный комитет РФ не обнаружил следов взрывчатки на месте обрушения. Основной версией произошедшего стал взрыв бытового газа.