ԱՄՆ-ը Սիրիայում քրդերին ժամանակակից զենք է փոխանցել
ԱՄՆ ներկայացուցիչները սիրիացի քրդերի ինքնապաշտպանական ուժերին (YPG) Մանբիջում ժամանակակից զենք են փոխանցել, հաղորդում է Yeni Akit-ը՝ հղում անելով աղբյուրներին:
Պարբերականի տվյալներով՝ խոսքը ժամանակակից Javelin և TOW հակատանկային հրթիռային համալիրների մասին է: Նշվում է, որ Թուրքիայի հատուկ ստորաբաժանումը զբաղված է այդ համալիրի որոնումներով: Այդ պատճառով Թուրքիան հետաձգում է Մանբիջում իր ռազմական գործողությունը:
Հիշեցնենք, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Թուրքիային սպառնացել է տնտեսական միջոցառումներով, եթե Անկարան որոշի հարձակվել սիրիացի քրդերի վրա: Այս մասին նա ասել է Սիրիայից ամերիկյան զորքերի դուրսբերման մեկնարկի մասին հայտարարությունից հետո:

США передали сирийским курдам современное оружие
Представители США передали силам самообороны сирийских курдов (YPG) в Манбидже современное оружие. Об этом, как передает Корреспондент, сообщает Yeni Akit со ссылкой на источники.
По данным издания, речь идет о современных противотанковых ракетных комплексов Javelin и TOW.
Отмечается, что спецподразделения Турции занимаются поисками этих комплексов. По этой причине Турция задерживает свою военную операцию в Манбидже.
Напомним, президент США Дональд Трамп пригрозил Турции экономическими мерами, если Анкара решит напасть на сирийских курдов. Об этом он сказал после объявления о начале вывода американских войск из Сирии.