Բակո Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Դատական համակարգի աշխատողի օրվա կապակցությամբ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հունվարի 20-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Դատական համակարգի աշխատողի օրվա կապակցությամբ:
«Դատական համակարգի հարգելի՛ աշխատակիցներ և վետերաններ,
Արցախի Հանրապետության իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ Դատական համակարգի աշխատողի օրվա կապակցությամբ:
Սա ևս մեկ առիթ է արժևորելու ու կարևորելու ձեր առանցքային դերակատարությունը օրինականության, իրավունքի գերակայության և մարդու իրավունքների պաշտպանության, մեր երկրում ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացման և պետականաշինության գործում։
Տարիներ շարունակ իրականացված բարեփոխումների և սկզբունքային քաղաքականության նպատակն էր ունենալ անկախ ու արհեստավարժ դատական իշխանություն, որի զարգացմանն ու կատարելագործմանը, դատական մարմինների և դատավորի լիարժեք անկախության ու ինքնուրույնության ապահովմանն ուղղված աշխատանքներն այսուհետ ևս պետք է լինեն հետևողական ու կրեն շարունակական բնույթ:
Դատական համակարգի և գործող դատավորների առաջնահերթ խնդիրներից եղել և մնում է օրենքի տառին ու ոգուն, արդարադատության սկզբունքներին խստագույնս հետևելն ու դրանցով առաջնորդվելը: Համոզված եմ, որ դա մշտապես կլինի ձեր գործունեության հիմքում և կօգնի արդյունավետորեն իրականացնել ձեր գործառույթները։
Պետությունը կշարունակի անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկել դատական համակարգի աշխատողների աշխատանքային և սոցիալ-կենցաղային խնդիրների լուծման ուղղությամբ:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ ձեզ մասնագիտական տոնի առթիվ և մաղթում բոլորիդ հաջողություններ աշխատանքում ու ընտանիքում»:

Президент Арцаха направил поздравительное послание в связи с Днем работника судебной системы
20 января Президент Республики Арцах Бако Саакян направил поздравительное послание в связи с Днем работника судебной системы.
"Уважаемые работники и ветераны судебной системы!
От имени властей Республики Арцах и от себя лично сердечно поздравляю вас с Днем работника судебной системы!
Это очередной повод дать оценку и подчеркнуть вашу ключевую роль в деле защиты законности, верховенства права и прав человека, развития в нашей стране демократических институтов и государственного строительства.
Целью осуществляемых на протяжении лет реформ и принципиальной политики было создание независимой и профессиональной судебной власти, работы по развитиюи усовершенствованию которой, а также обеспечению полноценной независимости и самостоятельности судебных органов и судей должны и впредь носить последовательный характер.
Одной из приоритетных задач судебной системы и действующих судей была и остается строгая приверженность букве и духу закона, принципам справедливости и руководство ими. Уверен, что это всегда будет в основе вашей деятельности и поможет вам эффективно осуществлять свои функции.
Государство продолжит предпринимать необходимые меры по решению рабочих и социально-бытовых проблем работников судебной системы.