ԱՄԷ-ն և Սաուդյան Արաբիան համատեղ կրիպտոարժույթ կստեղծեն
Արաբական Միացյալ Էմիրությունները և Սաուդյան Արաբիան հայտարարել են երկկողմ ռազմավարական գործընկերությունն ամրապնդելու շրջանակներում համատեղ կրիպտոարժույթ ստեղծելու իրենց ծրագրերի մասին, հաղորդում է WAM-ը:
Թվային արժույթի ներդրման նպատակն է հնարավորություն ընձեռել հեշտացնելու անդրսահմանային վճարումները, ինչպես նաև տեխնոլոգիաների զարգացումը և կիբերանվտանգության գնահատման ռիսկերը: Կրիպտոարժույթի ներդրումից հետո այն կարող են կիրառել կենտրոնական և առևտրական բանկերը:
Երկու երկրները հայտարարել են նաև մաքսային ընթացակարգերի պարզեցման և համատեղ զորավարժությունների անցկացման մասին՝ ուղղված բնական աղետների կամ ճգնաժամի դեպքում կենսական անհրաժեշտության ապրանքների մատակարարման կայունության գնահատմանը:

ОАЭ и Саудовская Аравия создадут совместную криптовалюту
Объединенные Арабские Эмираты и Саудовская Аравия объявили о планах создания совместной криптовалюты в рамках укрепления стратегического двустороннего партнерства, сообщает Корреспондент со ссылкой на WAM.
Целью внедрения цифровой валюты является возможность облегчить трансграничные платежи, а также развитие технологий и оценка рисков кибербезопасности. После введения криптовалютой смогут пользоваться центральные и коммерческие банки.
Также обе страны объявили об упрощении таможенных процедур и проведении совместных учений, направленных на оценку устойчивости поставок жизненно важных товаров в случае природного бедствия или кризиса.