Հայաստանի վրա ճնշումն Արցախյան հիմնահարցի կարգավորման բանակցություններում աճում է
Վերջին օրերին Արցախյան հակամարտության առնչությամբ միջազգային հանրության կողմից և հատկապես ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահող երկրներից հնչող հայտարարությունները ցույց են տալիս, որ Հայաստանի վրա ճնշումն աստիճանաբար աճում է:
Եթե նախորդ տարվա ընթացքում, պայմանավորված Հայաստանում տեղի ունեցող ներքաղաքական զարգացումներով և նոր իշխանությունների ձևավորման գործընթացով, միջազգային հանրությունը սպասողական դիրքում էր և հստակեցումների էր սպասում՝ կապված ՀՀ նոր իշխանությունների դիրքորոշման և մտադրությունների հետ, ապա խորհրդարանական ընտրություններից և նոր կառավարության ձևավորումից հետո միջազգային հանրության ջանքերն էականորեն ակտիվանալու են: Այդ մասին արդեն իսկ վկայում են հունվարի 16-ին Փարիզում կայացած Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպմանը հետևած արձագանքները:
Միջնորդները սպասում են կողմերի հստակ ջանքերի՝ հանրություններին խաղաղության պատրաստելու հարցում, և բանակցությունների էական ակտիվացման: Սակայն դրան գումարվում է նաև այն, որ նախորդ տարվա ընթացքում պաշտոնական Բաքուն ամեն ինչ արեց կառուցողականություն ցուցադրելու համար: Ավելին, նախորդ տարի Փաշինյան-Ալիև մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացումը տպավորություն ստեղծեց, որ ՀՀ նոր իշխանությունների պարագայում երկխոսությունն արդյունքներ է տալիս: Արդյունքում, միջնորդների մոտ ընկալում ձևավորվեց, որ Ադրբեջանի իշխանությունները պատրաստ են առաջ մղել գործընթացը և պետք է ճնշում գործադրել ՀՀ նորընտիր իշխանությունների վրա՝ բանակցություններում առաջընթացի հասնելու համար:
Պատահական չէ, որ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հունվարի 16-ին հայտարարեց, որ կարգավորում գտնելու պատրաստակամության մասին Բաքվից հնչող հայտարարություններն արժանի են աջակցության և հույս հայտնեց, որ հայ գործընկերները փոխադարձությամբ կպատասխանեն: Իսկ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Նիկոլ Փաշինյանին ուղղված շնորհավորական ուղերձում ընդգծեց, որ «Միացյալ Նահանգներն աջակցում են հարևանների հետ խաղաղ գոյակցող Հայաստանին» և Արցախյան հակամարտության խաղաղ կարգավորումը կնպաստի հայ-ամերիկյան հարաբերությունների խորացման ջանքերին:
ԵՄ խոսնակն ու ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարն, իրենց հերթին, մեկնաբանել էին հունվարի 16-ի հանդիպումն ու կարևորել Հայաստանի և Ադրբեջանի հասարակություններին խաղաղության նախապատրաստելու ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկելու կողմերի պայմանավորվածությունն ու խաղաղ կարգավորմանը կողմերի նվիրվածությունը: Սա ևս վկայում է Արցախյան հակամարտության նկատմամբ միջազգային հանրության ուշադրության մեծանալու մասին:
Կարող ենք արձանագրել, որ միջնորդներն ու միջազգային հանրությունը համարում են, որ այժմ հարմար պահ է բանակցային գործընթացն առաջ մղելու համար, և ակտիվ ջանքեր են գործադրելու այդ ուղղությամբ: Սակայն հայաստանյան իշխանություններն այդ իրավիճակում խնդիր ունեն ավելի արդյունավետ երկխոսություն վարել միջնորդների հետ՝ Ադրբեջանի կեղծ կառուցողականության ֆոնին ճնշման տակ չհայտնվելու համար:

Давление на Армению в переговорном процессе по Карабаху усиливается
Заявления, звучащие в последние дни со стороны международного сообщества и, особенно, со стороны стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, демонстрируют, что давление на Армению постепенно усиливается.
Если в течение прошлого года - в связи с внутриполитическими развитиями в Армении и процессом формирования новых властей - международное сообщество придерживалось выжидательной позиции и ожидало конкретизации позиции Армении, то после парламентских выборов и формирования нового правительства РА посредники начнут прикладывать активные усилия для достижения результатов. Об этом свидетельствуют реакции на встречу министров иностранных дел Армении и Азербайджана, состоявшуюся 16-ого января в Париже.
На данном этапе посредники ожидают от сторон конкретных усилий в вопросе подготовки обществ к миру и активизации переговорного процесса. Но к этому добавляется также то, что официальный Баку за прошедший год сделал все возможное, чтобы продемонстрировать свою конструктивность. Более того, договоренности, достигнутые в прошлом году на уровне Пашинян-Алиев, создали впечатление, что при новых властях Армении диалог дает определенные результаты. В итоге, у посредников сформировалось такое впечатление, что власти Азербайджана готовы продвигать процесс и необходимо оказать давление на власти Армении, чтоб достичь прогресса в переговорном процессе.
Не случайно глава МИД РФ Сергей Лавров 16-ого января заявил, что заявления Баку о готовности находить выходы достойны поддержки и выразил надежду, что армянские коллеги ответят взаимностью. А президент США Дональд Трамп в поздравительном послании Николу Пашиняну подчеркнул, что "Соединенные Штаты поддерживают Армению, мирно сосуществующую с соседями" и что мирное урегулирование карабахского конфликта будет способствовать углублению армяно-американских отношений.
Спикер ЕС и генеральный секретарь ООН, в свою очередь, прокомментировали встречу 16-ого января и подчеркнули важность того, что Армения и Азербайджан договорились готовить свои народы к миру и привержены к мирному урегулированию конфликта. Сам факт их реакции на встречу министров демонстрирует повышенный интерес к карабахскому конфликту.
Можно отметить, что посредники и международное сообщество считают, что наступил подходящий момент для продвижения переговорного процесса по урегулированию карабахского конфликта, и будут вкладывать усилия в этот процесс. Но власти Армении в сложившейся ситуации должны стремиться к более эффективному диалогу с посредниками, чтобы не оказаться под давлением на фоне ложной конструктивности Азербайджана.