Մանվել Գրիգորյանը տեղափոխվեց կալանավայր
ԱԺ նախկին պատգամավոր, գենարալ Մանվել Գրիգորյանն արդեն տեղափոխել է «Երևան Կենտրոն» ՔԿՀ։  Լրագրողի հարցին, թե ինչպե՞ս է Մանվել Գրիգորյանի առողջական վիճակը, նրա շահերի պաշտպան Արսեն Մկրտչայնն ասաց, որ ազատության մեջ գտնելու ընթացքում բժշկական միջամտություններ են կատարվել, հնարավոր է համեմատաբար ավելի լավ լինի,  քան կալանավորման ժամանակահատվածում, հաղորդում է Panorama.am։
Հիշեցնենք, որ այսօր ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Արսեն Նիկողոսյանը բավարարել է ՀՀ գլխավոր դատախազության բողոքն ու որոշում կայացրել կրկին կալանավորել Մանվել Գրիգորյանին, ով 2018-ի դեկտեմբերի 21-ին Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշմամբ 25 միլիոն դրամ գրավի դիմաց ազատ էր արձակվել։ Նրա նկատմամբ այլընտրանքային խափանման միջոց գրավը կիրառելու վերաբերյալ առաջին ատյանի դատարանի որոշման դեմ  դատախազությունը վերաքննիչ բողոք էր ներկայացրել:
Ա. Մկրտչյանի կարծիքով, պայմանավորված նախագահող դատավորի անձնից, կանխատեսելի էր  դատարանի այսօրվա որոշումը։
«Նախագահող դատավորը նախկին կալանքները տվող դատավորի գործընկերն է, նույն տրամաբանությամբ, նույն օրենքի պատկերացմամբ։ Բնականաբար, ոչ մի անկանխատեսելի բան չի եղել, ոչ մի նորություն չկա։ Այնպես չէ, որ պաշտպանական կողմը  պատրաստ չէր նման լուծումների։ Պետք է աշխատենք»,- ասաց Ա. Մկրտչյանը։
Նրա խոսքով, սա ամենաճիշտ լուծումը չէր թեկուզ վարույթն իրականացնող մարմնի համար, որովհետև քննչական բոլոր գործողություները, նշանակված փորձաքննություններն ավարտվել էին։  Ա. Մկրտչյանի կարծիքով, կալանավորման հիմքեր չկային։ Դատարանի որոշման հիմքում, նրա խոսքով, դատախազության ենթադրությունն է դրված, որ նա կարող է քննությանը խոչընդոտել։
Հարցին հնարավո՞ր է այս կալանավորումից հետո դիմել ՄԻԵԴ, թեև ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ Մ. Գրիգորյանը չի ցանկանում ՀՀ-ին դատի տալ, փաստաբանն ասաց. «Հնարավոր է։ Այս պահի դրությամբ, քանի որ դեռևս պատշաճ կերպով չենք ծանոթացել որոշմանը, կուսամնասիրենք։ Կարծում եմ՝ ոչ մի բանն էլ այլևս չենք բացառի»։
Մանվել Գրիգորյանը կալանավորված էր հունիսի 19-ից: Նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ ապօրինի կերպով ռազմամթերք ձեռք բերելու և այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ պահելու համար, ինչպես նաև ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով՝ մի խումբ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ յուրացման եղանակով իր վստահությանը հանձնված առանձնապես խոշոր չափերով ուրիշի գույք հափշտակելու համար։

Манвела Григоряна доставили в уголовно-исполнительное учреждение
Бывший депутат Национального Собрания Армении, экс-председатель Союза добровольцев "Еркрапа" Манвел Григорян уже переведен в УИУ "Ереван-Кентрон", передает Panorama.am.
На вопрос журналиста, как оценивается состояние здоровья Манвела Григоряна, адвокат Арсен Мкртчян сообщил, что во время нахождения М. Григоряна на свободе, было проведено медицинское вмешательство, возможно, его состояние чуть лучше, нежели во время содержания под стражей.
По словам А. Мкртчяна, сегодняшнее решение суда было предсказуемым из-за личности председательствующего судьи.
"Председательствующий судья является коллегой судьи, который принимал в прошлом решения об аресте – согласно той же логике, и с одинаковым представлением закона. Естественно, ничего непредсказуемого не произошло, в этом нет ничего нового. Не так, что сторона защиты не была готова к подобным решениям. Мы должны работать дальше", – отметил А. Мкртчян.
По его словам, это было не самое верное решение даже для органа, осуществляющего производство, поскольку все следственные действия, назначенные экспертизы завершены. По словам адвоката, нет никаких оснований для ареста. В основе решения суда, по его словам, положено предположение прокуратуры, что он может воспрепятствовать следствию.
На вопрос, возможно ли после данного ареста обратиться в ЕСПЧ, несмотря на то, что ранее было заявлено о том, что сам М. Григорян не желает подавать в суд на РА, адвокат отметил: "Возможно. На данный момент, пока надлежащим образом мы не ознакомились с решением, рассмотрим. Считаю, отныне не будем ничего исключать"