Նիկոլ Փաշինյանը Դավոսում հանդիպումներ է ունեցել Շվեյցարիայի, Ռուանդայի, Ուկրաինայի նախագահների հետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Դավոսի համաշխարհային տնտեսական համաժողովի շրջանակում շարունակում է հանդիպումներ ունենալ տարբեր երկրների և կազմակերպությունների առաջնորդների հետ:
Նիկոլ Փաշինյանը և Շվեյցարիայի նախագահ Ուելի Մաուրերը բարձր են գնահատել երկու երկրների միջև քաղաքական հարաբերությունների մակարդակը և անդրադարձել տնտեսական փոխգործակցության զարգացմանը վերաբերող հարցերի: Կողմերը պայմանավորվել են դիվանագիտական ներկայացուցչությունների միջոցով հստակեցնել տնտեսության այն ճյուղերը, որոնք կարող են հեռանկարային լինել համագործակցությունը զարգացնելու հարցում: Նրանք համոզմունք են հայտնել, որ արդյունքում լավ հնարավորություններ կստեղծվեն ներդրումային կոնկրետ ծրագրեր իրականացնելու համար:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ժողովրդավարության զարգացման հարցում բարձր է գնահատում Շվեյցարիայի փորձը և Հայաստանը շահագրգռված է տարբեր ոլորտներում բարեփոխումների իրականացման ուղղությամբ երկկողմ փոխգործակցությամբ: Իր հերթին, Ուելի Մաուրերն ընդգծել է, որ իր երկիրը պատրաստ է այդ ուղղությամբ ևս սերտացնել կապերը Հայաստանի կառավարության հետ:
Նիկոլ Փաշինյանը Ռուանդայի նախագահ Փոլ Կագամեի հետ ևս քննարկել է տնտեսական կապերի զարգացմանը վերաբերող հարցեր, մասնավորապես ներդրումային ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ: Զրուցակիցները հեռանկարային են համարել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում փոխգործակցությունը:
Փոլ Կագամեն նշել է, որ տեղյակ է Թումո կենտրոնի հաջողված գործունեության մասին, և իրենք շահագրգռված են այդ ուղղությամբ համագործակցության զարգացմամբ:
Իր հերթին, վարչապետ Փաշինյանը տեղեկացրել է, որ ընթացիկ տարվա հոկտեմբերին Հայաստանում անցկացվելու է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսը և Ռուանդայի ՏՏ ոլորտի ընկերություններին հրավիրել մասնակցելու այդ կարևորագույն միջոցառմանը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության շրջանակում համագործակցությանը: Փոլ Կագամեն բարձր է գնահատել Երևանում անցկացված գագաթնաժողովը և նշել, որ այն նոր էջ է բացել կազմակերպության անդամ երկրների հարաբերություններում:
Վարչապետ Փաշինյանը համաժողովի շրջանակում կարճատև հանդիպումներ է ունեցել նաև Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի և ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի հետ:

Никол Пашинян в Давосе провел встречи с президентами Швейцарии, Руанды и Украины
Премьер-министр Никол Пашинян продолжает встречи с руководителями разных стран и организаций в рамках Всемирного экономического форума в Давосе.
Никол Пашинян и президент Швейцарии Ули Маурер высоко оценили уровень политических отношений между двумя странами и коснулись вопросов развития экономического сотрудничества. Стороны договорились посредством дипломатических представительств уточнить те сферы экономики, которые могут быть перспективными в плане развития сотрудничества. Они выразили уверенность, что в результате будут созданы хорошие возможности для реализации конкретных инвестиционных проектов.
Никол Пашинян отметил, что высоко ценит опыт Швейцарии в развитии демократии, и Армения заинтересована в двустороннем сотрудничестве в реализации реформ в различных сферах. В свою очередь Ули Маурер подчеркнул, что его страна готова к углублению связей с правительством Армении в этом направлении.
Никол Пашинян обсудил с президентом Руанды Полем Кагаме вопросы развития экономических связей, в частности, в сфере реализации инвестиционных программ. Собеседники посчитали перспективным сотрудничество в области информационных технологий.
Поль Кагаме отметил, что ему известно об успешной деятельности центра “Тумо”, и они заинтересованы в развитии сотрудничества в этом направлении.
В свою очередь, премьер-министр Пашинян сообщил, что в октябре текущего года в Армении пройдет Всемирный конгресс информационных технологий, и пригласил ИТ-компании Руанды принять участие в этом важном мероприятии.
Собеседники также коснулись сотрудничества в рамках Международной организации Франкофонии. Поль Кагаме высоко оценил состоявшийся в Ереване саммит и отметил, что это мероприятие открыло новую страницу в отношениях стран-участниц организации.
Премьер-министр Пашинян также провел краткие встречи с президентом Украины Петром Порошенко и генеральным секретарем НАТО Йенсом Столтенбергом.