Նիկոլ Փաշինյանը Դավոսում հանդիպումներ է ունեցել Շվեյցարիայի, Ռուանդայի, Ուկրաինայի նախագահների հետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Դավոսի համաշխարհային տնտեսական համաժողովի շրջանակում շարունակում է հանդիպումներ ունենալ տարբեր երկրների և կազմակերպությունների առաջնորդների հետ:
Նիկոլ Փաշինյանը և Շվեյցարիայի նախագահ Ուելի Մաուրերը բարձր են գնահատել երկու երկրների միջև քաղաքական հարաբերությունների մակարդակը և անդրադարձել տնտեսական փոխգործակցության զարգացմանը վերաբերող հարցերի: Կողմերը պայմանավորվել են դիվանագիտական ներկայացուցչությունների միջոցով հստակեցնել տնտեսության այն ճյուղերը, որոնք կարող են հեռանկարային լինել համագործակցությունը զարգացնելու հարցում: Նրանք համոզմունք են հայտնել, որ արդյունքում լավ հնարավորություններ կստեղծվեն ներդրումային կոնկրետ ծրագրեր իրականացնելու համար:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ժողովրդավարության զարգացման հարցում բարձր է գնահատում Շվեյցարիայի փորձը և Հայաստանը շահագրգռված է տարբեր ոլորտներում բարեփոխումների իրականացման ուղղությամբ երկկողմ փոխգործակցությամբ: Իր հերթին, Ուելի Մաուրերն ընդգծել է, որ իր երկիրը պատրաստ է այդ ուղղությամբ ևս սերտացնել կապերը Հայաստանի կառավարության հետ:
Նիկոլ Փաշինյանը Ռուանդայի նախագահ Փոլ Կագամեի հետ ևս քննարկել է տնտեսական կապերի զարգացմանը վերաբերող հարցեր, մասնավորապես ներդրումային ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ: Զրուցակիցները հեռանկարային են համարել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում փոխգործակցությունը:
Փոլ Կագամեն նշել է, որ տեղյակ է Թումո կենտրոնի հաջողված գործունեության մասին, և իրենք շահագրգռված են այդ ուղղությամբ համագործակցության զարգացմամբ:
Իր հերթին, վարչապետ Փաշինյանը տեղեկացրել է, որ ընթացիկ տարվա հոկտեմբերին Հայաստանում անցկացվելու է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսը և Ռուանդայի ՏՏ ոլորտի ընկերություններին հրավիրել մասնակցելու այդ կարևորագույն միջոցառմանը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության շրջանակում համագործակցությանը: Փոլ Կագամեն բարձր է գնահատել Երևանում անցկացված գագաթնաժողովը և նշել, որ այն նոր էջ է բացել կազմակերպության անդամ երկրների հարաբերություններում:
Վարչապետ Փաշինյանը համաժողովի շրջանակում կարճատև հանդիպումներ է ունեցել նաև Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի և ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի հետ:

Nikol Pashinyan Meets with Presidents of Switzerland, Rwanda and Ukraine in Davos
Prime Minister Nikol Pashinyan continues to hold private meetings with the leaders of different countries and organizations on the margins of the Davos World Economic Forum.
Nikol Pashinyan and President of the Swiss Confederation Ueli Maurer hailed the current level of political relations between the two countries and touched upon issues related to the development of economic cooperation. The parties agreed to get the respective diplomatic missions to identify those economic sectors that can be promising in terms of developing cooperation. They expressed confidence that as a result, good opportunities would be provided for implementing specific investment projects.
Nikol Pashinyan noted that Switzerland’s experience in the development of democracy is highly appreciated, and Armenia is keen to promote bilateral cooperation with a view to implementing multifaceted reforms in our country. In turn, Ueli Maurer assured that his country is prepared to deepen ties with the Armenian government in that direction.
Nikol Pashinyan next met with Rwandan President Paul Kagame to discuss issues related to the development of economic ties and in particular, the implementation of investment programs. The parties agreed that cooperation in the field of information technology could be quite promising.
Noting that he was aware of Tumo Center’s successful activities, Paul Kagame said his country was eager to develop cooperation in that area. In turn, Prime Minister Pashinyan advised that the World IT Congress will be held in Armenia this October and invited Rwanda IT companies to take part in that important event.
The interlocutors also touched upon the cooperation within the framework of the International Organization of La Francophonie. Paul Kagame praised the Yerevan Summit, noting that it opened a new chapter in the relations of member states.