«Զինված ուժերի բնականոն զարգացումը մեր բացարձակ առաջնահերթությունն է». Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր այցելել է ՀՀ պաշտպանության նախարարություն և խորհրդակցություն անցկացրել ՀՀ ՊՆ ղեկավար կազմի և Զինված ուժերի բարձրագույն սպայակազմի հետ:
Վարչապետ Փաշինյանը, ողջունելով ներկաներին, կարևորել է նման ձևաչափով հանդիպումները՝ ՀՀ կառավարության և Զինված ուժերի արդյունավետ փոխգործակցության տեսանկյունից: «Մեր ամենակարևոր խնդիրը մեր անվտանգության մարտահրավերների սպասարկումն է: Մեր քաղաքական շեշտադրումը հետևյալն է, և այդ շեշտադրման մեջ որևէ նորություն չկա. Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի անվտանգության թիվ մեկ երաշխավորը Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերն են և Արցախի պաշտպանության բանակը: Մենք արձանագրում ենք, որ զինված ուժերի բնականոն զարգացումը և համապատասխանեցումը մարտունակության ժամանակակից կանոններին և Հայաստանի Հանրապետության, Արցախի անվտանգության կարիքներին մեր բացարձակ առաջնահերթությունն է: Մենք այդ ուղղությամբ պետք է շարունակական աշխատենք՝ ունենալով կարճաժամկետ, միջնաժամկետ և երկարաժամկետ նպատակադրումներ, ինչպես նաև գործողությունների ռազմավարություն», - նշել է երկրի վարչապետը:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը ՀՀ վարչապետին ներկայացրել է 2018 թ. պաշտպանության համակարգում արձանագրված ձեռքբերումները, ինչպես նաև 2019 թ. հիմնական առաջնահերթությունները:
«Նախորդ տարիների համեմատ 2018 թվականին, հատկապես հունիսից սկսած, մենք ունեցել ենք բավական հանգիստ առաջնագիծ՝ պայմանավորված առաջին հերթին Հայաստանի Հանրապետության քաղաքական ղեկավարության ջանքերով և ամրագրված մեր զինված ուժերի հստակ մարտավարությամբ ու գործողություններով: Այս առումով ցանկանում եմ վերահաստատել Ձեզ, որ մեր բանակն այսօր իր պատրաստությամբ և կարգապահությամբ պահպանելու է թե՛ քաղաքական պայմանավորվածությունները, և թե՛ անհրաժեշտության դեպքում համապատասխան գործողություններով հակառակորդին պարտադրելու է մեզ համար նպաստավոր պայմաններ»- ասել է Դավիթ Տոնոյանը:
Նախարարի խոսքով՝ 2018 թ. հիմնական ձեռքբերումներից են եղել նաև զինված ուժերը քաղաքական գործընթացների վրա ազդեցությունից զերծ պահելը, ինչը լավագույնս դրսևորվել է խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ, ինչպես նաև զորակոչային գործընթացում կատարված փոփոխությունները. «Արմատական քայլեր են ձեռնարկվել զորակոչային գործընթացի թափանցիկության և արդարության բարելավման, պետություն-զինվոր-ընտանիք մշտական կապի ամրապնդման և հստակեցման ուղղությամբ: Դա դրսևորվել է նաև ժամկետային զինծառայողների պարենային և իրային ապահովման խնդիրների բարելավման, ընդ որում՝ առանց հավելյալ ֆինանսական միջոցների, ինչպես նաև զինծառայողների իրավունքների պաշտպանության ոլորտում»: Դավիթ Տոնոյանը նշել է, որ շարունակվել է արդյունավետ համագործակցության զարգացումը ՀՀ դաշնակիցների և գործընկերների հետ ոչ միայն գործող պայմանագրերի շրջանակում, այլև նոր պայմանավորվածությունների ձեռքբերմամբ: Նրա խոսքով՝ նաև ավարտին են մոտենում բանակի կառավարման համակարգի կառուցվածքային փոփոխությունները: «Ընթացքի մեջ են մի շարք օրենսդրական փոփոխություններ, որոնք կոչված են բարելավելու, դյուրացնելու և արդյունավետ դարձնելու կառավարման համակարգը, գնումների գործընթացները, բարձրացնելու զինված ուժերի մարտունակությունը, բանակը դարձնելու առավել թափանցիկ ու հաշվետու», - նշել է նախարարը:
Ներկայացնելով 2019 թ. հիմնական անելիքները՝ պաշտպանության նախարարը ասել է, որ կարևոր առաջնահերթություններից է ժամկետային պարտադիր և պայմանագրային ծառայության կազմակերպման փոխլրացնող համակարգի շարունակական բարելավման քաղաքականությունը. «Կարևորագույն առաջնահերթություն ենք դիտարկում նաև մեր նյութական և մարդկային ռեսուրսների կառավարման արդյունավետության բարձրացումը, ու բարեփոխումներն ուղղելու ենք բանակի մատակարարման և անձնակազմի կառավարման ոլորտներում միայն սկզբունքների և խելացի լուծումների վրա հիմնված համակարգերի ստեղծմանը՝ բացառելով հնարավոր կողմնակալություն ու չարաշահումներ: Պետք է շարունակենք աշխատել նաև զինված ուժերի մարտունակության բարձրացման վրա: Այս առումով միշտ կարևորում ենք թե՛ անձնակազմի կրթությունն ու մարտական պատրաստությունը, թե՛ ժամանակակից սպառազինությամբ և ռազմական տեխնիկայով համալրումը»: Դավիթ Տոնոյանը հավելել է, որ Հայաստանի պաշտպանության ոլորտի 2019թ. առաջնահերթություններից են նաև ռազմարդյունաբերության խթանման ուղղությամբ քայլերի ձեռնարկումը, ինչպես նաև միջազգային համագործակցության շարունակական զարգացումը:
Խորհրդակցության ընթացքում ոլորտի պատասխանատուները վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին զեկուցել են բանակաշինության, զինված ուժերի մարտունակության բարձրացման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների, ինչպես նաև տարածաշրջանային ընթացիկ ռազմաքաղաքական ընդհանուր իրադրության և հայ-ադրբեջանական շփման գծում օպերատիվ իրավիճակի վերաբերյալ: ՀՀ վարչապետի կողմից տրվել են համապատասխան հանձնարարականներ:

Normal Development of the Armed Forces is our Absolute Priority: Nikol Pashinyan
Prime Minister Nikol Pashinyan visited the Ministry of Defense where he held a consultation with the leadership of the RA Defense Ministry and senior officers of the Armed Forces.
Addressing the meeting, Prime Minister Pashinyan stressed the importance of meetings held in the given format from the perspective of effective cooperation between the Government and the Armed Forces.
“Our most important task is to address security challenges. Our political emphasis is as follows: The Armed Forces of the Republic of Armenia and the Artsakh Defense Army are the number one guarantor of the security of the Republic of Armenia and Artsakh.
The normal development of the Armed Forces in line with modern standards and the security needs of the Republic of Armenia and Artsakh is our absolute priority. We need to endeavor continuously to that end with short-term, medium-term and long-term goals, as well as a strategy of action,” the Prime Minister said.
RA Minister of Defense David Tonoyan presented to the Prime Minister of the Republic of Armenia the achievements recorded in 2018, as well as the priorities for 2019.
“In 2018, especially since June, we had a pretty quiet frontline, first of all owing to the efforts made by the political leadership of the Republic of Armenia and the clear tactics and actions of our armed forces. In this regard, I would like to reaffirm that our army today is in a position to enforce the political arrangements effective at this point of time, and if necessary, impose favorable conditions on the adversary,” David Tonoyan said.
According to the Minister, a key achievement in 2018 was that the Armed Forces were kept away from the influence of political processes, which was best demonstrated during the parliamentary elections, as well as the changes made to the call-up procedure.
“Radical steps have been taken to improve transparency and equity during the call-up campaign, strengthen and clarify the state-soldier-family relationship. The protection of servicemen’s rights, food and military supply services have been improved without attracting additional funds.”
David Tonoyan advised that the ongoing effective cooperation with our allies and partners in the framework of not only existing agreements, but also in terms of new agreements has been continued. The planned structural changes in the army management system are nearing completion.
“We are working on a number of legislative amendments, aimed at improving, simplifying and making the management system and the procurement process more efficient, increasing the combat readiness of the armed forces, making the army more transparent and accountable,” the Minister said.
Introducing the priority tasks for 2019, the Minister of Defense stressed that improving the system of complementarities between the compulsory and contractual services is one of the most important priorities.
“Another important priority is to increase the management efficiency of our material and human resources. We will implement reforms in the field of supplies and personnel management, based on smart and principled solutions in order to rule out potential biases and abuses.
We must continue to enhance the combat readiness of the armed forces. In this regard, we highlight the training of our military personnel and the acquisition of modern weaponry and military equipment.”
David Tonoyan assured that the Government will continue to support the military-industrial sector in 2019. One of the priorities is to take steps to boost the military industry and develop international cooperation.
The Defense Ministry executives reported to Prime Minister Pashinyan on the activities carried out in the sphere of army building, combat readiness of the armed forces, as well as on the current regional military-political situation and the operational situation on the Armenian-Azerbaijani contact line. In conclusion, the Prime Minister of the Republic of Armenia issued relevant instructions.