ՄԱԿ-ը կօգնի հայ գործարարներին ֆրանկոֆոն աշխարհի գործընկերների հետ կոնտակտների ցանց ստեղծել
ՄԱԿ-ը կօգնի հայ գործարարներին ստեղծել ֆրանկոֆոն աշխարհի գործընկերների հետ կոնտակտների ցանց։ Այս մասին Sputnik Արմենիային է ասել Եվրամիությունում ՄԱԿ-ի արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության (UNIDO) ներկայացուցիչ Պատրիկ Ժիլաբերը։
UNIDO-ն մեծ ծրագրեր ունի՝ ստեղծել Ֆրանկոֆոնիայի գործարարների պրոֆեսիոնալ ցանց։ Հայաստանցի գործարարները կկարողանան նոր գործընկերների գտնել գրեթե 90 երկրներում։
«Կարծում ենք՝ նման ցանցը կարող է շատ օգտակար լինել Հայաստանի համար։ Ձեր գործարարները կկարողանան ամրապնդել կապերը Աֆրիկայի ու Ֆրանկոֆոնիայի այլ երկրների շուկաների հետ», - ավելացրել է Ժիլաբերը։
Նախագծի գաղափարը քննարկել են բիզնես-ֆորումում, որն անցկացվել է Երևանում Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի շրջանակում նախորդ տարվա հոկտեմբերին։ Հիմա նախագծին աջակցելու մասին խոսակցություններ են վարում Եվրահանձնաժողովի հետ։

ООН поможет армянским предприятиям создать сеть контактов с партнерами из франкофонного мира
Организация ООН поможет армянским предприятиям создать сеть контактов с партнерами из франкофонного мира. Об этом заявил корреспонденту Sputnik Армения Патрик Жилабер, представитель Организации промышленного развития ООН (UNIDO) в Евросоюзе.
Планы у UNIDO широкие: создать профессиональную сеть предпринимателей Франкофонии. Здесь бизнесмены из Армении смогут найти новых партнеров почти в 90 странах. Не исключены и самые неожиданные встречи с соотечественниками.
"Мы думаем, такая сеть может оказаться очень полезной для Армении. Ваши предприниматели смогут укрепить связи и с растущим рынком Африки, и с другими странами Франкофонии", - добавил Жилабер.
Идею проекта обсудили на бизнес-форуме, который прошел в рамках саммита Франкофонии в Ереване в октябре прошлого года. Теперь о поддержке проекта ведутся переговоры с Еврокомиссией.