Վարչապետը հանդիպում է ունեցել Բունդեսթագի պատգամավորների հետ
Գերմանիա պաշտոնական այցի շրջանակում հունվարի 31-ի երեկոյան ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային ընթրիք-հանդիպում է ունեցել ԳԴՀ Բունդեսթագի Գերմանիա-Հարավային Կովկաս խորհրդարանական բարեկամության խմբի պատգամավորների հետ: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Գերմանիայի կանցլերի աշխատակազմի և ԳԴՀ արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչներ:
Ողջույնի խոսքում վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ հայ-գերմանական համագործակցության դինամիկ զարգացումն այսօր Հայաստանի արտաքին քաղաքականության մեջ առաջնային տեղ ունի, և միջխորհրդարանական հարաբերությունները երկկողմ օրակարգում հատուկ տեղ են զբաղեցնում: Այս համատեքստում ՀՀ կառավարության ղեկավարը կարևորել է գերմանացի խորհրդարանականների հետ ակտիվ շփումները։
Անդրադառնալով Հայաստանում տեղի ունեցող ժողովրդավարական փոփոխություններին` վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Հեղափոխությունը եկավ հաստատելու մեր ժողովրդի հավատարմությունը ժողովրդավարությանը, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, համընդհանուր ազատությունների ապահովմանը: Սա մեր ժողովրդի գիտակցված ընտրությունն է, որը վերահաստատվեց 2018 թ. դեկտեմբերի 9-ի ընտրությունների արդյունքներով: Ամեն բան անելու ենք, որ ամրապնդենք ժողովրդավարական ինստիտուտները»:
Հանդիպմանը քննարկվել են հայ-գերմանական համագործակցության զարգացմանը, միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդմանը, Հայաստան–Եվրամիություն գործընկերությանը, մեր երկրում տեղի ունեցող ժողովրդավարական փոփոխություններին վերաբերող հարցեր:

"Революция пришла, чтобы доказать приверженность нашего народа демократии": Никол Пашинян
В рамках официального визита в Германию 31 января премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян провел рабочий ужин с членами парламентской группы дружбы Германия-Южный Кавказ. На встрече также присутствовали представители аппарата канцлера Германии и министерства иностранных дел ФРГ.
В своей приветственной речи премьер-министр Пашинян отметил, что динамичное развитие армяно-германского сотрудничества является одним из приоритетов внешней политики Армении и межпарламентские отношения занимают особое место в двусторонней повестке. В этом контексте глава правительства Армении подчеркнул важность активных контактов с немецкими парламентариями.
Коснувшись демократических изменений в Армении, премьер-министр Никол Пашинян отметил: "Революция пришла, чтобы доказать приверженность нашего народа демократии, защите прав человека и свобод. Это осознанный выбор нашего народа, который был подтвержден результатами состоявшихся 9 декабря 2018 года выборов. Мы сделаем все возможное для укрепления демократических институтов".
В ходе встречи были обсуждены вопросы развития армяно-германского сотрудничества, укрепления межпарламентских связей, партнерства Армения-ЕС, демократических изменений в нашей стране.