Վարչապետը հանդիպում է ունեցել Բունդեսթագի պատգամավորների հետ
Գերմանիա պաշտոնական այցի շրջանակում հունվարի 31-ի երեկոյան ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային ընթրիք-հանդիպում է ունեցել ԳԴՀ Բունդեսթագի Գերմանիա-Հարավային Կովկաս խորհրդարանական բարեկամության խմբի պատգամավորների հետ: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Գերմանիայի կանցլերի աշխատակազմի և ԳԴՀ արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչներ:
Ողջույնի խոսքում վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ հայ-գերմանական համագործակցության դինամիկ զարգացումն այսօր Հայաստանի արտաքին քաղաքականության մեջ առաջնային տեղ ունի, և միջխորհրդարանական հարաբերությունները երկկողմ օրակարգում հատուկ տեղ են զբաղեցնում: Այս համատեքստում ՀՀ կառավարության ղեկավարը կարևորել է գերմանացի խորհրդարանականների հետ ակտիվ շփումները։
Անդրադառնալով Հայաստանում տեղի ունեցող ժողովրդավարական փոփոխություններին` վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Հեղափոխությունը եկավ հաստատելու մեր ժողովրդի հավատարմությունը ժողովրդավարությանը, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, համընդհանուր ազատությունների ապահովմանը: Սա մեր ժողովրդի գիտակցված ընտրությունն է, որը վերահաստատվեց 2018 թ. դեկտեմբերի 9-ի ընտրությունների արդյունքներով: Ամեն բան անելու ենք, որ ամրապնդենք ժողովրդավարական ինստիտուտները»:
Հանդիպմանը քննարկվել են հայ-գերմանական համագործակցության զարգացմանը, միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդմանը, Հայաստան–Եվրամիություն գործընկերությանը, մեր երկրում տեղի ունեցող ժողովրդավարական փոփոխություններին վերաբերող հարցեր:

Nikol Pashinyan Meets with Members of Bundestag’s Germany-South Caucasus Parliamentary Friendship Group
In the framework of the official visit to Germany, on January 31, RA Prime Minister Nikol Pashinyan had a working dinner with the members of Bundestag’s Germany-South Caucasus Parliamentary Friendship Group. Representatives from the German Chancellor’s Office and the Ministry of Foreign Affairs of the Federal Republic of Germany attended the meeting.
In his greeting remarks, Prime Minister Pashinyan noted that the dynamic development of the Armenian-German cooperation is one of the priorities of Armenia’s foreign policy, and the inter-parliamentary relations stand high on the bilateral agenda. In this context, the head of the Armenian government highlighted the active contacts with German parliamentarians.
Touching upon the democratic changes in Armenia, Prime Minister Nikol Pashinyan said: “The Revolution came to prove our people’s commitment to democracy, human rights and fundamental freedoms. This is our people’s deliberate choice, which was reaffirmed during the elections of December 9, 2018. We will do our utmost to strengthen democratic institutions.”
Issues related to the development of Armenian-German cooperation, strengthening of inter-parliamentary ties, EU-Armenia partnership, as well as the ongoing democratic transformations in our country were discussed during the meeting.