Նախագահ Սահակյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել կառավարության 2019թ. անդրանիկ նիստը
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանի նախագահությամբ փետրվարի 1-ին տեղի է ունեցել կառավարության նիստ:
Նիստի օրակարգում ընդգրկված հարցերի վերաբերյալ իր ելույթում Նախագահն ամփոփել է 2018 թվականի սոցիալ-տնտեսական զարգացման արդյունքները, նախանշել՝ 2019 թվականի անելիքները` համապատասխան հանձնարարականներ տալով դրանց պատշաճ իրականացման ուղղությամբ:
Բակո Սահակյանն ընդգծել է, որ նախորդ տարի, ընդհանուր առմամբ, հաջողվել է իրականացնել նախանշված ծրագրերը և ապահովել տնտեսության զարգացումը:
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ համախառն ներքին արդյունքի ցուցանիշը կազմել է շուրջ 303 միլիարդ դրամ, ապահովվել է երկնիշ տնտեսական աճ, որի համար հիմք է հանդիսացել նյութական արտադրության ճյուղերի, մասնավորապես` հանքագործական արդյունաբերության և էներգետիկայի, ինչպես նաև առևտրի և ծառայությունների ոլորտներում գրանցված առաջընթացը:
Նախագահը դրական է որակել այն հանգամանքը, որ տարին փակվել է առանց ֆինանսական պարտավորությունների գրանցման:
Նախագահ Սահակյանը կարևոր ձեռքբերումներից է համարել նաև այն, որ էլեկտրաէներգիայի արտադրության ոլորտում ապահովվել է ոչ միայն ինքնաբավություն, այլ նաև արտահանման հնարավորություն:
«Տնտեսության դինամիկ զարգացման կարևոր խթանիչներից է համապատասխան գործարար միջավայրի ստեղծումը, պահպանումը և զարգացումը, փոքր և միջին բիզնեսի համար նպաստավոր դաշտի ձևավորումը: Արցախի Հանրապետության գործարար միջավայրը մրցակցային առավելություն դարձնելը մեր տնտեսական քաղաքականության առանցքային թիրախներից է», - իր ելույթում ընդգծել է Բակո Սահակյանը:
Նախագահը շեշտել է, որ Արցախի Հանրապետությունը սոցիալական պետություն է, և սոցիալական ոլորտը մշտապես առաջնային տեղ է զբաղեցնում երկրի զարգացման օրակարգում, նշելով, որ պետությունը կշարունակի տարբեր ծրագրեր իրականացնել բնակչության սոցիալ-տնտեսական բարեկեցության բարձրացման ուղղությամբ` հատուկ ուշադրության կենտրոնում պահելով սոցիալապես խոցելի խավերի, հատկապես՝ զոհված ազատամարտիկների ու զինծառայողների, բազմազավակ և անապահով ընտանիքների կյանքի որակի բարելավումը:
Անդրադառնալով 2019 թվականի անելիքներին` երկրի ղեկավարը նշել է, որ անհրաժեշտ է անել հնարավորը բոլոր նախատեսված ծրագրերի պատշաճ իրականացման համար` շեշտելով պետական ռեսուրսների օպտիմալացման ու արդյունավետ օգտագործման անհրաժեշտությունը:

Bako Sahakyan Chaired the First in 2019 Meeting of the Government
On 1 February President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan chaired the meeting of the Government.
In his speech on the issues on the meeting agenda the President summed up the results of the country's socioeconomic development in 2018, defined the objectives for 2019, giving corresponding instructions for their proper fulfillment.
Bako Sahakyan pointed out that overall the scheduled programs were effectively forged ahead in 2018, ensuring economic development.
The Head of the State mentioned that GDP reached around 303 billion Armenian Drams registering a double-digit economic growth based on progress in mining and energy, as well as commerce and services sectors.
The President noted that the year was concluded without financial commitments, qualifying this fact as positive sign of development.
Among important achievements President Sahakyan mentioned the fact that Artsakh not only reached self-sufficiency in electrical power generation but also became an electricity exporting country.
"The formation, maintenance and development of a relevant business atmosphere, creation of an appropriate environment for small- and medium-sized businesses are among the important incentives for dynamic development of the economy. Among the cornerstone objectives of our economic policy is making this very business environment a competitive advantage of our economy", highlighted Bako Sahakyan in his remarks.
The President stressed that the Artsakh Republic is a social state, and the social sphere remains a priority on the country's development agenda, noting that the state would continue implementing diverse programs aimed at enhancing socioeconomic welfare of the population, with a special emphasis on the vulnerable segments of the society, especially, the families of perished freedom fighters and servicemen, families with many children and low-incomes.
Touching upon the 2019 objectives, the Head of the State noted the necessity of doing the utmost for the implementation of all the planned programs, stressing the need of optimization and effective usage of public resources.