Գերմանիայի նախագահն ընդունել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին
ԳԴՀ կանցլերի և Բունդեսթագի նախագահի հետ հանդիպումներից հետո Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ԳԴՀ նախագահական նստավայրում` Բելվյու ամրոցում, ընդունել է Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը:
Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը կարևորել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնական այցը Գերմանիա, որը Հայաստանի և Գերմանիայի միջև թե՛ երկկողմ, թե՛ բազմակողմ համագործակցության խորացման հեռանկարները քննարկելու լավ առիթ է: Նախագահ Շթայնմայերն ընդգծել է` երկու երկրների միջև առկա է բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսություն, որը պետք է շարունակաբար ամրապնդել և օգտագործել այլ ուղղություններով ևս համագործակցությունը զարգացնելու համար:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանի համար Գերմանիան կարևոր գործընկեր է, և ՀՀ կառավարությունը պատրաստ է շարունակել ակտիվ միջպետական երկխոսությունը:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-գերմանական գործընկերության ընդլայնմանը, Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններին և այդ համատեքստում Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին, տարածաշրջանային ու միջազգային օրակարգին վերաբերող հարցեր:

After meetings held with the Chancellor and the Bundestag President, Prime Minister Nikol Pashinyan was received by President Frank-Walter Steinmeier at Bellevue Palace, the German President’s Residence.
Stressing the importance of Nikol Pashinyan’s official visit to Germany, Frank-Walter Steinmeier noted that the visit was a good opportunity to discuss the prospects for deepening bilateral and multilateral cooperation. President Steinmeier underscored that a high-level political dialogue is entertained between the two countries, which needs to be further strengthened in order to expand the cooperation to other areas.
Thankful for a warm welcome, Prime Minister Pashinyan said Germany is an important partner for Armenia, and the Armenian government is ready to uphold the ongoing active interstate dialogue.
The interlocutors discussed ways of expanding the Armenian-German partnership, the EU-Armenia relations and the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, as well as issues of regional and international relevance.