ՄԱԿ-ը գնահատել է ԻՊ-ի ֆինանսական պահուստները
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը, տարբեր աղբյուրների համաձայն, ունի ֆինանսական պահուստներ 50-300 միլիոն դոլարի չափով: Այս մասին ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի նիստի ժամանակ հայտարարել է գլխավոր քարտուղարի տեղակալ, ահաբեկչության դեմ պայքարի վարչության պետ Վլադիմիր Վորոնկովը:
Նա նաև նշել է, որ այսօր Սիրիայում հաշվվում է խմբավորման 14-18 հազար զինյալ, որոնցից մոտ 3 հազարը օտարերկրյա քաղաքացի է:
Վորոնկովի խոսքերով` ներկայում խմբավորումը վերածվում է գաղտնի ցանցի, որը գործում է տեղական մակարդակում, սակայն կենտրոնական ղեկավարությունը շարունակում է պահել իր ազդեցությունը:

В ООН оценили финансовые резервы ИГИЛ
Финансовые резервы террористической группировки "Исламское государство", по данным из различных источников, оцениваются в $50−300 млн. Об этом, как передает Regnum, заявил заместитель генсека ООН, глава контртеррористического управления организации Владимир Воронков на заседании Совета Безопасности.
Он также сообщил, что на сегодняшний день в Сирии насчитывается порядка 14−18 тысяч боевиков группировки, из которых около трeх тысяч составляют иностранные граждане.
По словам Воронкова, в настоящее время группировка превращается в скрытую сеть, действующую на локальном уровне, при этом еe центральное руководство продолжает сохранять влияние.