Ադրբեջանը`ՀԿ իրավունքները խախտող երկրների ցանկում. Amnesty International
Amnesty International միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը նոր հաշվետվությունում, որը վերնագրված է «Օրենքեր, որոնք պատրաստվել են, որպեսզի ստիպեն լռել», ներառել է Ադրբեջանն այն երկրների ցանկում, որտեղ խախտվում են հասարակական կազմակերպությունների իրավունքները։Այս մասին փոխանցում է NEWS.am-ը:
«Շատ երկրներում, ինչպիսին են Ադրբեջանը, Չինաստանը, Ռուսաստանը, մշակված են ՀԿ-ների գրանցման և հաշվետվողականության պահանջներ։ Այդ պահանջները չկատարելու պատիժը ձերբակալությունն է։ Իրավապաշտպան Ռասուլ Ջաֆարովը լավ գիտե, թե ինչ է դա»,- ասված է փաստաթղթում։
«Մարդու իրավունքների ակումբում գործունեության, ցույցերին մասնակցելու համար ինձ ձերբակալեցին»,- ասել է Ջաֆարովը, որն ազատ էր արձակվել 2016 թվականի մարտին այն բանից հետո, երբ բանտում մնացել է մեկուկես տարի։
«Նրանք, ովքեր չեն ձերբակալվել, ստիպված են եղել փակել կազմակերպությունները, դադարեցնել նախագծերը և հեռանալ արտասահման»,- այնուհետև ասել է Ջաֆարովը։
Ադրբեջանի իշխանությունները հերքում են քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների գործունեությունը սահմանափակելու մեղադրանքները։

Азербайджан - в списке стран, где нарушаются права НПО:Amnesty International
Международная правозащитная организация Amnesty International в новом отчете под названием ''Законы, подготовленные, чтобы заставить замолчать'' включила Азербайджан в список стран, где нарушаются права НПО. Азербайджан включен. Об этом сообщает NEWS.am.
''Bо многих странах, таких как Азербайджан, Китай, Россия разработаны требования регистрации и подотчетности НПО. Наказанием за несоблюдение этих требований является арест. Правозащитник Расул Джафаров хорошо знает, что это такое'', - сказано в документе.
''За деятельность в Клубе прав человека, участие в демонстрациях меня арестовали'', - сказал Джафаров освобожденный в марте 2016 года после того, как провел в тюрьме полтора года. ''Те, кто не был арестован, были вынуждены закрыть организации, прекратить проекты и уехать за рубеж'', - далее сказал Джафаров.
Bласти Азербайджана отвергают обвинения в ограничении деятельности институтов гражданского общества.