Ռուսաստանում, Բելառուսում և Ղրղզստանում փետրվարի 23-ն ավանդաբար նշում են որպես Հայրենիքի պաշտպանի օրը: ԽՍՀՄ-ում այդ օրը նշվում էր Խորհրդային բանակի և ռազմածովայի նավատորմի օրը և համարվում էր համազգային տոն:
Հայկական ԽՍՀ-ում փետրվարի 23-ը նշվում էր առանձնակի հանդիսավորությամբ: Նախևառաջ դա կապված էր հայ ժողովրդի ունեցած մեծ ներդրումով ինչպես խորհրդային բանակի զարգացման գործում, այնպես էլ Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակում: Խոսելով 20-րդ դարի ամենաարյունալի պատերազմում հայերի մասնակցության մասին՝ մարշալ Ժուկովը նշել է. «Ֆաշիզմի դեմ հաղթանակում հայերը՝ սկսած շարքայինից վերջացրած մարշալով, անմահացրել են իրենց անունները քաջ մարտիկների անմար փառքով»:
Հայրենական մեծ պատերազմին մասնակցել է 600 հազար հայ, որից 300 հազարը Խորհրդային Հայաստանից է զորակոչվել, 200 հազարը` ԽՍՀՄ մյուս հանրապետություններից, 100 հազարն էլ սփյուռքից: Նրանցից մոտ 350 հազարը զոհվել է:
Հայրենական պատերազմի հայ մասնակիցների զգալի մասը կենտրոնացած էր հայկական ազգային 6 դիվիզիաներում։ Առաջինը կազմավորվել է 76-րդ հրաձգային դիվիզիան էր։ 1941–1942 թվականներին կազմավորվեցին 408-րդ, 409-րդ, 89-րդ, 390-րդ (Կերչի թերակղզում) և 261-րդ հրաձգային դիվիզիաները։ Վերջինս միակ դիվիզիան է, որը չի մասնակցել ռազմական գործողություններին. պահել է ռազմական կարևորություն ունեցող հայ-թուրքական սահմանը։
Հայկական զորամիավորումներից առաջինը ռազմաճակատ է մեկնել 390-րդ դիվիզիան։ Նա 1942 թվականի գարնանը Նովոռոսիյսկից ծովային դեսանտով ափ իջեցվեց Ղրիմի Կերչի թերակղզում և ունեցավ ծանր կորուստներ։ 76-րդ դիվիզիան կռվում էր Ստալինգրադում։ Գործած սխրանքների համար այն վերակոչվեց 81-րդ գվարդիական դիվիզիա։ 1942 թվականի սեպտեմբերից Նովոռոսիյսկի շրջանում մարտական առաջադրանքներ էր կատարում 408-րդ դիվիզիան։ Մինչև վերջնական հաղթանակը թշնամու դեմ կռվել են 89-րդ և 409-րդ դիվիզիաները։ 409-րդ դիվիզիայի մարտական ուղին սկսվեց Հյուսիսային Կովկասի Մոզդոկի շրջանից և ավարտվեց Ավստրիայում ու Չեխոսլովակիայում։ 89-րդ «Թամանյան» (շնորհվել է Թամանի թերակղզու ազատագրմանը մասնակցելու համար) դիվիզիայի մարտական ուղին (3700 կիլոմետր) սկսել է Հյուսիսային Կովկասում՝ Գրոզնի քաղաքի մոտ, և ավարտել Բեռլինում։ Այն Գերմանիա հասած և Բեռլինի ճակատամարտին մասնակցած միակ ազգային դիվիզիան էր։ Հենց նրա մարտիկներն են Բեռլինում Ռեյխստագի պատի մոտ Քոչարի պարել:
Պատերազմի ժամանակ և դրանից հետո մեդալներով և շքանշաններով պարգևատրվել է 66 802 հայորդի (ԽՍՀՄ-ում 8-րդ տեղը), որոնցից 106-ը արժանացել են Խոհրդային միության հերոսի կոչման, «Փառքի» 3 շքանշանների լրիվ ասպետ են դարձել 27-ը:
Հայրենական մեծ պատերազմի ժամանակ ռազմական գործողությունների անմիջական ղեկավարություն իրականացրել են 64 հայ գեներալներ: Նրանցից 5-ին շնորհվել է մարշալի կոչում: 1955 թվականին Հովհաննես Բաղրամյանին շնորհվել է Խորհրդային միության մարշալի, իսկ Հովհաննես Իսակովին՝ նավատորմի ծովակալի կոչում: 1965 թվականին Արմենակ Խանփերյանցին (Սերգեյ Խուդյակով) շնորհվել է ավիացիայի մարշալի կորչում: 1975 թվականին Համազասպ Բաբաջանյանին շնորհվել է ինժեներատեխնիկական զորքերի գլխավոր մարշալի կոչում, իսկ 1980 թվականին Սերգեյ Ագանովը դարձել է ինժեներական զորքերի մարշալ:
Չնայած Հայաստանում փետրվարի 23-ը պաշտոնական տոն չի հանդիսանում, սակայն շատերը, սովորության համաձայն, շնորհավորում են տղամարդկանց՝ Հայրենիքի պաշտպանի օրվա կապակցությամբ: Այդ օր պետական կառույցների և Ռուսաստանի դեսպանատան ներկայացուցիչներն ավանդաբար այցելում են Հաղթանակի զբոսայգի՝ Անհայտ զինվորի գերեզմանին ծաղկեպսակ դնելու համար:
Հատկանշական է, որ փետրվարի 23-ը տոն է համարում նաև երիտասարդ սերունդը, որը մեծացել է անկախ պետությունում:

The Contribution of Armenians in the Great Patriotic War
According to the tradition, on February 23 Russia, Belarus and Kazakhstan celebrate the Day of Defender of the Fatherland. In the Soviet Union this day was considered a national holiday and called the Day of the Soviet Army and Navy. February 23 was celebrated with especially solemnity in the Armenian SSR. First of all, it is connected with the contribution of the Armenian people both in the development of the Soviet army, and the victory in the Great Patriotic War. Speaking about the fate of the Armenians in the bloodiest war of the XX century, Marshal Zhukov wrote: "In the victory over fascism, Armenians starting from the ordinary people, ending with marshals, immortalized their names with the glory of brave warriors."
During the war, six national Armenian divisions were formed: 89th, 408th, 409th, 261st, 76th and 390th. Except the 261st division, the rest took part in the fighting. It should be noted that only national division in the Armed Forces of the USSR that took part in the assault on Berlin, was the 89th Armenian Taman Infantry Division. It was the soldiers of this division that after taking Berlin, danced a victory dance "Kochari" at the Reichstag walls.
During the war and after it, 66,802 Armenians (8th place in the Soviet Union statistics) were awarded with medals and orders, of which 106 became Heroes of the Soviet Union. In addition, 27 Armenians became full gentlemen of the Order of Glory. In World War II 64 Armenian-Generals directly participated in heading military operations.
Let’s remember the names and titles of the most famous and talented Armenian military leaders who have made a great contribution in the victory over Nazi Germany. In 1955, Ivan Bagramyan was awarded the title of Marshal of the Soviet Union, and Ivan Isakov - Admiral of the Fleet of the Soviet Union. In 1975 Hamazasp Babajanyan was given the rank of Chief Marshal of Armored Forces, and in 1980 Sergei Aganov - Marshal of Engineering Troops.
Although February 23 in Armenia is not an official holiday, here out of habit, many congratulate men on the Day of Defender of the Fatherland. Traditionally on this day, representatives of the state structures of the Republic and the Russian Embassy in Armenia visit the Victory Park to lay a wreath at the Tomb of the Unknown Soldier. It is noteworthy that the younger generation of Armenia, which has grown in an independent country, also considers February 23 a holiday.