Հուսով ենք, որ ԵՄ հետ վիզային ռեժիմի ազատականացման մասին քաղաքական որոշում կընդունվի. Փաշինյան
Բրյուսելում Եվրոպայի խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են շատ հարցեր՝ սկսած Հայաստանում ժողովրդավարական փոխակերպումներից մինչև տարածաշրջանային և միջազգային մարտահրավերներ: Հանդիպումից հետո լրագրողների առաջ ելույթի ժամանակ ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, փոխանցում է News.am-ը:
«Հանդիպման ընթացքում մենք ուրախ էինք ընդգծել ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև առկա քաղաքական երկխոսության և համագործակցության բարձր մակարդակը», - ասել է Փաշինյանը:
Նա շեշտել է Հայաստանի պատրաստակամությունը Բրյուսելի հետ գործընկերային հարաբերությունները ամրապնդելու գործում և հավելել, որ հանդիպման ընթացքում նրանք քննարկել են նաև Հայաստանում խորհրդարանական ընտրությունները:
«Մենք գնահատում ենք ընտրական գործընթացների հաջող կազմակերպման գործում Եվրամիության օգնությունը: Քաղաքական փոփոխությունները, ինչպես նաև ժողովրդավարական ընտրությունները ԵՄ-ին և Հայաստանին մոտեցրել են ընդհանուր արժեքներին»,- շեշտել է Փաշինյանը:
Նա բարձր է գնահատել Հայաստանի բարեփոխումների ծրագրին ցուցաբերված ԵՄ տեխնիկական և ֆինանսական աջակցությունը, որը նախատեսում է պայքար կոռուպցիայի դեմ, մարդու իրավունքների պաշտպանություն և օրենքի գերակայության ամրապնդում:
«Մենք անդրադարձել ենք Հայաստան-ԵՄ համաձայնագրի հարցին, որը երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման կարևոր գործիք է: Մենք համաձայն ենք, որ համաձայնագրի արագ վավերացումն անհրաժեշտություն է»,- հավելել է Հայաստանի վարչապետը:
Դրանից բացի, քննարկվել է վիզային ռեժիմի ազատականացման հարցը, նշել է Փաշինյանը, ապա հավելել, որ Հայաստանի քաղաքացիներն անհամբերությամբ են սպասում մոտ ժամանակում ԵՄ անխոչընդոտ մուտք գործելու հնարավորությանը:
«Մենք հույս ունենք, որ քաղաքական որոշումը կընդունվի մոտ ժամանակներս»,-հավելել է նա:
Ինչ վերաբերում է տարածաշրջանային հարցերին, ապա Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրում ԵՄ հավասարակշռված դիրքորոշումը, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի աջակցությունը:

Пашинян: Мы надеемся на принятие политического решения о либерализации визового режима с ЕС
Многие вопросы, от демократических преобразований в Армении до региональных и международных вызовов, обсуждались в ходе встречи с председателем Совета ЕС Дональдом Туском в Брюсселе. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в своем выступлении для прессы по итогам встречи, передает News.am.
"В ходе встречи мы были рады подчеркнуть существующий высокий уровень политического диалога и сотрудничества между ЕС и Арменией", - сказал Пашинян.
Он подчеркнул решимость Армении укреплять партнерские отношения с Брюсселем и добавил, что в ходе встречи они обсудили также парламентские выборы в Армении
"Мы ценим помощь Европейского Союза  в успешной организации избирательных процессов. Политические изменения, а также демократические выборы приблизили ЕС и Армению к общим ценностям", - подчеркнул Пашинян.
Он высоко оценил техническую и финансовую поддержку ЕС программе реформ правительства Армении, которая предусматривает борьбу с коррупцией, защиту прав человека и укрепление верховенства закона.
"Мы затронули вопрос соглашения Армения-ЕС, который является важным инструментом укрепления двусторонних отношений. Мы согласны с тем, что скорейшая ратификация соглашения необходима",- добавил премьер-министр Армении.
Кроме того, обсуждался процесс либерализации визового режима, отметил Пашинян, добавил, что граждане Армении с нетерпением ждут возможности беспрепятственного въезда в ЕС в ближайшее время.
"Мы надеемся, что политическое решение будет принято в скором времени", - добавил он.
Что касается региональных вопросов, Пашинян отметил, что Армения высоко ценит сбалансированную позицию ЕС по Карабаху, а также поддержку усилиям Минской группы ОБСЕ.