Հուսով ենք, որ ԵՄ հետ վիզային ռեժիմի ազատականացման մասին քաղաքական որոշում կընդունվի. Փաշինյան
Բրյուսելում Եվրոպայի խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են շատ հարցեր՝ սկսած Հայաստանում ժողովրդավարական փոխակերպումներից մինչև տարածաշրջանային և միջազգային մարտահրավերներ: Հանդիպումից հետո լրագրողների առաջ ելույթի ժամանակ ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, փոխանցում է News.am-ը:
«Հանդիպման ընթացքում մենք ուրախ էինք ընդգծել ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև առկա քաղաքական երկխոսության և համագործակցության բարձր մակարդակը», - ասել է Փաշինյանը:
Նա շեշտել է Հայաստանի պատրաստակամությունը Բրյուսելի հետ գործընկերային հարաբերությունները ամրապնդելու գործում և հավելել, որ հանդիպման ընթացքում նրանք քննարկել են նաև Հայաստանում խորհրդարանական ընտրությունները:
«Մենք գնահատում ենք ընտրական գործընթացների հաջող կազմակերպման գործում Եվրամիության օգնությունը: Քաղաքական փոփոխությունները, ինչպես նաև ժողովրդավարական ընտրությունները ԵՄ-ին և Հայաստանին մոտեցրել են ընդհանուր արժեքներին»,- շեշտել է Փաշինյանը:
Նա բարձր է գնահատել Հայաստանի բարեփոխումների ծրագրին ցուցաբերված ԵՄ տեխնիկական և ֆինանսական աջակցությունը, որը նախատեսում է պայքար կոռուպցիայի դեմ, մարդու իրավունքների պաշտպանություն և օրենքի գերակայության ամրապնդում:
«Մենք անդրադարձել ենք Հայաստան-ԵՄ համաձայնագրի հարցին, որը երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման կարևոր գործիք է: Մենք համաձայն ենք, որ համաձայնագրի արագ վավերացումն անհրաժեշտություն է»,- հավելել է Հայաստանի վարչապետը:
Դրանից բացի, քննարկվել է վիզային ռեժիմի ազատականացման հարցը, նշել է Փաշինյանը, ապա հավելել, որ Հայաստանի քաղաքացիներն անհամբերությամբ են սպասում մոտ ժամանակում ԵՄ անխոչընդոտ մուտք գործելու հնարավորությանը:
«Մենք հույս ունենք, որ քաղաքական որոշումը կընդունվի մոտ ժամանակներս»,-հավելել է նա:
Ինչ վերաբերում է տարածաշրջանային հարցերին, ապա Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրում ԵՄ հավասարակշռված դիրքորոշումը, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի աջակցությունը:

Pashinyan: We Hope Political Decision on Visa Liberalization with EU will be Taken
Many issues, from democratic transformation in Armenia to regional and international developments were discussed by the EU Council President Donald Tusk and Armenian PM Nikol Pashinyan during their meeting in Brussels, Pashinyan said in a statement for media, News.am reports.
“During the meeting, we were glad to highlight existing high level of political dialogue and cooperation between EU and Armenia,” Pashinyan said.
He stressed Armenia’s determination to enhance partnership with Brussels, and added that the parliamentary elections were also touched upon during the meeting.
“We appreciate assistance of the European Union for the successful organization of electoral processes. Political changes as well as democratic election brought EU and Armenia even closer in terms of shared values,” Pashinyan emphasized.
He appreciated technical and financial support of the EU to the Armenian government’s reform agenda, which envisages fight against corruption, protection of human rights and consolidation of the rule of law.
“We touched upon CEPA which is an important instrument for enhancing bilateral relations. We agreed that early ratification of the agreement is essential,” Armenian PM added.
In addition, visa liberalization process was touched upon, Pashinyan said, adding that the citizens of Armenia are looking forward to freely traveling to the EU in the near future.
“We hope the political decision will be taken shortly,” he said.
As to the regional changeless, Pashinyan said Armenia appreciates EU’s continued balanced position on Karabakh, and its support for the OSCE Minsk Group efforts.