Եթովպիայում մարտի 11-ը սգո օր է հայտարարված
ՄԱԿ-ի հետ կապված կազմակերպությունների 19 աշխատակից է զոհվել Եթովպիայում տեղի ունեցած ավիաաղետից: 168.am-ի փոխանցմամբ, այդ մասին հայտնել է Միգրացիայի միջազգային կազմակերպությունը (ՄՄԿ):
«Նախնական տվյալներով՝ զոհվել է ՄԱԿ-ի հետ կապված կազմակերպությունների անձնակազմի 19 ներկայացուցիչ»,- ասված է կազմակերպության կայքում զետեղված հայտարարության մեջ:
Boeing 737 Max 8 ինքնաթիռը աղետի է ենթարկվել մարտի 10-ի առավոտյան Եթովպիայի մայրաքաղաք Ադիս Աբեբայից 60 կմ հարավ-արևմուտք ընկած Բիշոֆտու քաղաքի շրջանում: Օդանավն ուղևորվում էր Նայրոբի և ընկել է թռիչքից վեց րոպե անց:
Ավիաաղետի զոհ է դարձել 157 մարդ, այդ թվում՝ 149 ուղևոր և անձնակազմի ութ անդամները՝ Եթովպիայի քաղաքացիներ: Զոհվածների թվում են 35 երկրի քաղաքացիներ, ներառյալ Քենայի՝32, Կանադայի՝ 18, ԱՄՆ-ի՝ ութ, Մեծ Բրիտանիայի՝ յոթ, Ֆրանսիայի՝ ինը, Չինաստանի՝ ութ, Ռուսաստանի՝ երեք քաղաքացիներ: Եթովպիայում մարտի 11-ը սգո օր է հայտարարված: Ավիաաղետի ստույգ պատճառները դեռևս հայտնի չեն

REUTERS/Tiksa Negeri
Ethiopia declared a national day of mourning for Monday amid a global stream of condolences for loved ones, many of whom gathered in tears at Nairobi’s Jomo Kenyatta International Airport (JKIA).
"The House of People’s Representatives have declared March 11, 2019, a national day of mourning for citizens of all countries that have passed in this tragic accident," Prime Minister Abiy Ahmed’s office said on Twitter.
Identities of the victims from 35 countries started to emerge as foreign governments and the United Nations reacted with shock.
Among the dead were tourists, business travellers, and "at least a dozen" UN staff, according to an agency source, including some who worked for the World Food Programme, the UN refugee agency (UNHCR), the International Organization for Migration, and the World Bank.