ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հայտարարությունը վկայում է մի շարք թերացումների մասին
Մարտի 9-ին ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագհները հանդես են եկել հայտարարությամբ՝ Ալիև-Փաշինյան սպասվող հանդիպման ընդառաջ։ Անդրադառնանք հայտարարության բովանդակությանը՝ հետհայացք գցելով բանակցային գործընթացին և վերջին շրջանի զարգացումներին։
Իսկ մինչ այդ մեկ կարևոր հարց․ ինչո՞ւ համանախագահները որոշեցին հանդես գալ հայտարարությամբ հանդիպման նախաշեմին։
Նման քայլն արդարացված կարող էր լինել, եթե հանդիպումն որոշիչ լիներ և շատ կարևոր նշանակություն ունենար հակամարտության կարգավորման համար։ Սակայն տվյալ դեպքում շարժառիթն այլ է։ Մասնավորապես՝ շարժառիթը հանդիպումից առաջ ստեղծված իրավիճակն էր՝ բանակցություն չկոչվող առանց միջնորդների հանդիպումները, մի շարք մանիպուլյացիաներն ու բանակցային գործընթացի էությունը ու բովանդակությունը խեղաթյուրող, խառնաշփոթ ստեղծող հայտարարությունները։ Իսկ հայտարարություն նպատակը՝ գործընթացը բնականոն հուն վերադարձնելն էր, տրամաբանական շղթան վերականգնելը, որպեսզի կանխվեն հետագա մանիպուլյացիները, բանակցություններն ընթանան կառուցողական մթնոլորտում, ինչպես նաև ժամանակ չծախսվի կեղծ օրակարգի շուրջ հանրային տրամադրությունների հետ աճպարարությունների վրա։
Ոչ պակաս, և նույնիսկ ավելի կարևոր շարժառիթ է նաև Ադրբեջանի կողմից հնչող ռազմատենչ հռետորաբանության և առանց զգուշացման կազմակերպվող զորավարժությունների ֆոնին պատերազմական հնարավոր գործողությունների կանխարգելումը: Հաշվի առնելով 2016թ-ի փորձը` դժվար թե ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրները պատերազմի իրական վտանգի պարագայում սահմանափակվեն միջնորդական մանդատով և քայլեր չձեռնարկեն նման զարգացումը կանխելու ուղղությամբ:
Այժմ անդրադառնանք բուն հայտարարությանը։
Հղում կատարելով այս ընթացքում ձեռնարկված քայլերին, այդ թվում՝ պայմանավորվածություններին, որոնց շնորհիվ կրճատվել են միջադեպերը սահմաններին` համանախագահները ձգտում են իրենց միջնորդությամբ ընթացող գործընթացի մեջ ներգրավվել նաև այն պայմանավորվածությունները, որոնք ձեռք են բերվել Դուշանբեում Ալիև-Փաշինյան ձևաչափով։
Դրա հետ մեկտեղ՝ ընդգծվում է լարվածության և ռամզատենչ հռետորաբանության նվազեցման անհրաժեշտությունը։ Խնդրահարույցն այն է, որ փաստացի համանախագահների կողմից այստեղ հավասարության նշան է դրվում ձևաչափի փոփոխության ձգտման (որը վերաբերում է Արցախը բանակցային գործընթաց լիարժեք վերադարձնելու Հայաստանի նկրտումներին) և ռազմական գործողությունները վերսկսելու պատրաստակամության մասին Ադրբեջանի հայտարարությունների միջև։ Այսինքն, բանակցային ձևաչափի խմբագրումը հավասարեցվում է պատերազմի սպառնալիքին, ինչը, բնականաբար, անընդունելի է։
Ավելին, այս հայտարարությամբ միջնորդները փորձում են կանխել ձևաչափի փոփոխությունը՝ նշելով, որ ինչպես և անցյալում, պատրաստ են քննարկել հարցերը «հակամարտությունից անմիջականորեն տուժող հետաքրքրված կողմերի հետ՝ ընդունելով, որ նրանց հայացքներն ու մտավախությունները պետք է հաշվի առնվեն ցանկացած բանակցային լուծման հաջողության համար»։
Ադրբեջանն ակտիվորեն օգտվել է վերջին շրջանի զարգացումներից՝ այսպես կոչված «Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքին» բանակցային գործընթացի մեջ ուղղակիորեն ներգրավվելու համար: Եվ համանախագահների այս ձևակերպումը նույնպես կարող է այդ նպատակով օգտագործվել Ադրբեջանի կողմից: Ուստի, հայկական կողմերի խնդիրն է օր առաջ նախապես մշակված և հետևողական միջոցներ ձեռնարկել Ադրբեջանի այդ քայլերը չեզոքացնելու և այս հարցն օրակարգից ընդհանրապես դուրս մղելու համար:
Եվս մեկ խնդրահարույց ձևակերպում այս համատեքստում՝ «նախապայմանների առաջադրման անընդունելի լինելը»։ Բանակցային գործընթացի տրամաբանությունը վերջին տաս տարիների ընթացքում ենթադրել է Արցախի ուղղակի ներգրավում բանակցություններին սկզբունքների համաձայնեցումից հետո՝ խաղաղության համաձայնագրի բանակցման փուլում: Հայաստանի իշխանությունների կողմից այժմ շեշտադրվում է Արցախի անհապաղ ներգրավման անհրաժեշտությունը: Այսինքն՝ քննարկման առարկան ոչ թե Արցախը ներգրավել-չներգրավելն է, այլ ներգրավելու ժամանակը: Այդ շեշտադրման փոփոխությունը պետք է հիմնավորված և ընկալելի լինի թե՛ միջնորդների, թե՛ միջազգային հանրության համար: Հակառակ դեպքում դա կարող է ռիսկեր ստեղծել հայկական կողմերի համար:
Հղումը կարգավորման սկզբունքներին կոչված էր լույս սփռել բանակցությունների վրա, չեզոքացնել վերջին տարիների բանակցային գործընթացի էության վերաբերյալ արված մի շարք մանիպուլյացիաները։ Միջնորդները հրապարակային կերպով ևս մեկ անգամ հայտարարեցին, թե ինչ սկզբունքներ են դրված բանակցային սեղանին և ինչ սկզբունքների վրա պետք է կառուցվի հետագա կարգավորումը, որպեսզի բացառեն կողմերի հնարավոր պոպուլիստական հայտարարությունները` իրենց ներքին լսարանների համար։ Նշենք, որ սկզբունքների առումով որևէ նորություն չկա հայտարարության մեջ։ Ընդգծվում է նաև դրանց մեկ ամբողջություն լինելը։ Այս նույն սկզբունքներն են սեղանին դրված եղել նաև 2011թ. Կազանում, երբ կողմերն առաջին անգամ շատ մոտ էին դրանց ստորագրմանը:
Այս հայտարարությունն ունի ևս մե կարևոր բացթողում. չի հիշատակվում նախկին պայմանավորվածությունների, մասնավորապես՝ Վիեննայի, Սանկտ-Պետերբուրգի և Ժնևի համաձայնությունների կատարման անհրաժեշտությունը։ Այս պայմանավորվածությունները ձեռք էին բերվել 2016թ․ ապրիլյան պատերազմից հետո, որպես հետագա ռազմական գործողությունների վերսկսումը բացառող մեխանիզմ, և Ադրբեջանը մշտապես փորձում էր դրանցից ձերբազատվել։ Դուշանբեի պայմանավորվածություններն ու հայաստանյան նոր իշխանությունների ոչ բավարար հետևողականությունը կարծես Բաքվին ընձեռեցին այդ հնարավորությունը, ինչի արդյունք է նաև այս հայտարարության մեջ դրանց հիշատակման բացակայությունը։
Ամփոփելով կարող ենք նշել, որ վերջին շրջանում Հայաստանի իշխանությունների վարած ոչ հետևողական քաղաքականությունն Արցախյան հարցի համատեքստում, մասնավորապես՝ երբեմն ոչ լավ հաշվարկված և ոչ հստակ հայտարարությունները, որոշ հարցերին հայկական կողմի մոտեցումներն անընկալելի և ոչ միանշանակ են դարձրել միջնոդների համար։ Միաժամանակ, անընդունելի է նաև միջնորդների որդեգրած քաղաքականությունը, որով հավասարության նշան է դրվում անհամեմատելի գործողությունների և երևույթների միջև։ Դա մեծանում է Ադրբեջանի մանևրելու հնարավորությունը՝ միաժամանակ ահագնացնելով նաև ռազմական գործողությունների վերսկսման վտանգը։
Պահն է՝ վերարժևորելու, խմբագրելու և հստակեցնելու հայկական կողմերի քաղաքականությունը, դիրքորոշումներն ու հռետորաբանությունը, ինչպես նաև բոլոր հնարավոր խողովակներով հետևողական աշխատանք տանելու միջնորդների հետ մեր դիրքերն ամրապնդելու ուղղությամբ։

Упущения, которые становятся очевидны из заявления сопредседателей Минской группы ОБСЕ
9-го марта сопредседатели Минской группы ОБСЕ обнародовали заявление накануне встречи Пашинян-Алиев. Обратимся к содержанию заявления, имея в виду как суть переговорного процесса, так и последние развития. А до этого один важный вопрос – почему сопредседатели Минской группы решили выступить с заявлением накануне встречи?
Такой шаг был бы оправданным, если бы встреча была решающей или имела бы очень важное значение для урегулирования конфликта. Но в данном случае мотив был иным, а именно - к такому заявлению привела ситуация, сложившаяся накануне встречи. Этому способствовали переговоры без посредников, которые не назывались переговорами, многие манипуляции, искажающие суть и содержание переговорного процесса и заявления, создающие неразбериху. Целью заявления сопредседателей было вернуть переговорный процесс по Карабаху в правильное русло, восстановить логическую цепь, предотвратить дальнейшие манипуляции, создать конструктивную атмосферу для переговоров.
Не менее, даже наиболее важным мотивом для этого заявления послужила необходимость предотвращения возможного возобновления военных действий на фоне воинственной риторики Азербайджана и проведения с их стороны военных учений без необходимого предварительного информирования. Учитывая опыт апреля 2016 года, вряд ли страны-сопредседатели в этой ситуации ограничились бы мандатом посредника и воздержались бы от шагов, предотвращающих возможную эскалацию.
А теперь обратимся к самому заявлению.
Ссылаясь на достигнутые за это время договоренности, благодаря которым сократилось число нарушений режима прекращения огня, посредники попытались привести в свой формат договоренности, достигнутые в Душанбе между Алиевым и Пашиняном.
Вместе с тем, в заявлении подчеркивается необходимость снижения напряжения и воинственной риторики. Проблематично то, что фактически сопредседатели ставят знак равенства между стремлением изменить формат переговоров (стремление Армении восстановить статус Арцаха в качестве полноценной стороны переговоров) и готовностью Азербайджана возобновить военные действия. То есть, редактирование формата переговоров уравнивается с угрозой войны, что, естественно, просто неприемлемо.
Более того, этим заявлением посредники пытаются предотвратить изменение формата, отмечая, что как и в прошлом, они готовы обсуждать вопросы со сторонами, "непосредственно страдающими от конфликта, принимая, что их взгляды и страхи должны учитываться для эффективного урегулирования конфликта".
Азербайджан пытался всячески воспользоваться ситуацией и  создать возможности для вовлечения в переговорный процесс так называемой "азербайджанской общины Карабаха". Вышеизложенное выражение в заявлении сопредседателей также может быть использовано в этих целях. Следовательно, задача армянских сторон конфликта - предпринять заранее спланированные и последовательные действия для нейтрализации этих шагов Азербайджана и полностью вычеркнуть этот вопрос из общей повестки дня.
Еще один проблематичный пункт заявления – неприемлемость выдвижения предусловий. Логика переговорного процесса на протяжении последних десяти лет подразумевала активное и прямое вовлечение Арцаха в переговорный процесс на определенном этапе, после подписания основных принципов урегулирования конфликта, на этапе согласования мирного соглашения. То есть, сейчас речь идет не о вовлечении или невовлечении Арцаха в переговоры, а о моменте, когда Арцах как полноценная сторона переговоров включится в процесс. Это изменение акцентов должно стать понятно и приемлемо как для посредников, так и для международного сообщества. В противном случае, это может создать риски для армянских сторон.
Ссылаясь на принципы урегулирования конфликта, посредники хотели пролить свет на суть переговоров, нейтрализовать ряд манипуляций, прозвучавших в последнее время. Посредники в очередной раз публично заявили, какие принципы лежат на столе переговоров и на каких принципах должно выстраиваться дальнейшее урегулирование конфликта, чтобы избежать дальнейших популистских заявлений, направленных на внутренние аудитории сторон. Отметим, что в этих принципах нет ничего нового. Подчеркивается также то, что они являются единым целым и не могут рассматриваться по-отдельности. Эти же принципы лежали на столе в Казани в 2011 году, когда стороны были очень близки к их подписанию.
Заявление сопредседателей имеет еще один недостаток: в нем не упоминается необходимость выполнения договоренностей, достигнутых в Вене, Санкт-Петербурге и Женеве. Эти договоренности были достигнуты после апрельской войны 2016 года и призваны были предотвратить возможное повторение эскалации военных действий. Баку, в свою очередь, всегда стремился избавиться от этих договоренностей. Договоренности Пашиняна и Алиева, достигнутые в Душанбе и недостаточная последовательность армянских властей в этом вопросе, кажется, сыграли на руку Азербайджану, и неупоминание в заявлении сопредседателей факта договоренностей Вене, Санкт-Петербурге и Женеве - тому доказательство.
Подводя итоги, можем отметить, что непоследовательная политика армянских властей в вопросе урегулирования карабахского конфликта, отслеживаемая в последнее время, в том числе недостаточно продуманные и недостаточно четкие заявления привели к тому, что сейчас позиция Армении по некоторым вопросам не столь понятна и приемлема для посредников. Это увеличивает пространство Азербайджана для маневрирования, тем самым увеличивая угрозу войны.
Настал момент переоценить, отредактировать и прояснить политику армянских сторон, их позиции и риторику, а также по всем возможным каналам тесно работать с посредниками, чтобы укрепить позиции армянских государств на переговорах и не только.