Փոխհրաձգություն Իրան-Ադրբեջան սահմանին. մեկնաբանում են Ադրբեջանի և Իրանի հարցերով փորձագետները
Օրերս Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի՝ Թեհրան կատարած այցից հետո, միջադեպ է տեղի է ունեցել Իրան-Ադրբեջան սահմանային հատվածում:
Ըստ ադրբեջանական ԶԼՄ-ների կողմից հրապարակվող տեղեկությունների, փոխհրաձգությունը տեղի է ունեցել Արցախի Հորադիզի հարևանությամբ գտնվող Իրան-Ադրբեջան սահմանի հատվածում։ Նույն աղբյուրի հավաստմամբ, զինված խմբի անդամները պատասխանել են ադրբեջանցի սահմանապահների կրակոցներին։ Փոխհրաձգության ընթացքում ադրբեջանցի երկու սահմանապահ վիրավորում է ստացել. մեկը՝ սրտի շրջանում, մյուսը՝ ձեռքի։ Առաջինը մահացել է հիվանդանոցի ճանապարհին։ Երկրորդը ողջ է մնացել ու մեդալ է ստացել Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայության ղեկավարի կողմից։
Ադրբեջանի հարցերով փորձագետ Աշոտ Մովսիսյանը քաղաքական ենթատեքստ չի տեսնում կատարվածի մեջ: «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի հետ զրույցում նա նշել է.«Ես կարծում եմ, որ Իրանի ու Ադրբեջանի սահմանին տեղի ունեցած միջադեպը զուրկ է քաղաքական որևէ ենթատեքստից: Սա ուղղակի պետք է դիտարկել մաքսանենգության, անօրինական թմրամիջոցների առքուվաճառքի համատեքստում: Սա, ըստ իս, նույն այն մաքսանենգներն են, ովքեր մի քանի օր առաջ փորձում էին հատել Արցախի մոտ գտնվող Իրան-Ադրբեջան պետական սահմանը և, ամենայն հավանականությամբ, փորձել են գտնել ադրբեջանա-իրանական պետական սահմանի թույլ կետերը, որպեսզի այդ տարածքով Ադրբեջան անցկացնեն անօրինական օգտագործման թմրամիջոցներ»:
Նրա խոսքերով, ադրբեջանական կողմի տարածած հաղորդագրությունը վկայում է, որ սպանված անձանցից մեկի մոտ հայտնաբերվել է մեծ քանակությամբ հերոին և այլ տեսակի թմրամիջոցներ:
«Այս միջադեպը ցույց է տալիս, որ Իրան-Ադրբեջան սահմանը և ընդհանրապես Ադրբեջանի պետական սահմանապահ ծառայության զորքերն ունեն խնդիրներ և այն քարոզչությունը, թե իբրև Ադրբեջանի պետական սահմանապահ ուժերը շատ պրոֆեսիոնալ անձնակազմ ունեն, բանակից հետո երկրորդ դիրքավորումը պետական սահմանապահ ծառայությանն է, այնքան էլ չի արդարացնում իրեն անգամ նման փոքր խմբավորումների հետ բախման ժամանակ: Փաստացի ադրբեջանական կողմն ունի զոհ ու վիրավորներ»,- ընդգծել է նա:
Մովսիսյանի կարծիքով այս համատեքստում Ադրբեջանը խնդիրներ ունի ոչ միայն Իրանի հետ պետական սահմանին իր սահմանապահ ծառայությունը կազմակերպելու հետ կապված, այլև կարիք ունի վերանայելու այդ ծառայությունների կազմակերպումը: «Եվս մեկ անգամ փաստեմ, որ միջադեպի հետ կապված քաղաքական ենթատեքստ չեմ տեսնում»,- ամփոփել է փորձագետը:
Իրանագետ Արմեն Իսրայելյանն ուշադրություն է հրավիրում Իրանի մամուլում այս միջադեպի մասին տեղեկությունների բացակայության փաստի վրա: «Արմեդիա» ՏՎԳ հետ զրույցում նա նշել է. «Չնայած մի քանի օր անցել է այդ տեղեկատվության տարածումից, իրանական մամուլը որևէ կերպ չի արձագանքել այդ միջադեպին: Իրանի կողմից արձագանքի բացակայությունը որոշակի մտորումների տեղիք է տալիս, քանի որ սովորաբար նման միջադեպերի ժամանակ իրանական և ադրբեջանական կողմի մեկնաբանությունները տարբեր են լինում: Սրանից շուրջ մեկ ամիս առաջ ևս մեկ նման դեպք էր տեղի ոնեցել, որի հետ կապված իրանական կողմը մի մեկնաբանություն էր տվել, ադրբեջանականը` մեկ այլ: Իսկ վերջին դեպքին արձագանքել է միայն ադրբեջանական մամուլը, որն էլ դժվարացնում հարցի համակողմանի վերլուծությունը»:
Իսրայելյանը խնդրահարույց ու մտահոգիչ է համարում, որ շահարկվում է Իրանի ու Արցախի սահմանը, որ անհասկանալի պատճառով քննարկումների մեջ են ներքաշել Արցախի տարածքը, Արցախի և Իրանի սահմանը:
«Ինչ վերաբերում է Իրան-Ադրբեջան սահմանային միջադեպերին, ապա հստակ երևում է, որ վերջին մեկ տասնակյակի ընթացքում սահմանային նման միջադեպեր տեղի են ունենում այն ժամանակ, երբ երկու երկրների միջև անվստահության մթնոլորտ է առաջանում, և կարելի է ասել, որ իրենց սահմանապահ ծառայությունների գործողություններով նաև արտացոլվում է այն իրականությունը, որն առկա է»,- նշել է փորձագետը:
Գաղտնիք չէ, որ Իրանը մշտապես մտահոգություններ ունեցել է Ադրբեջանի տարածքից հնարավոր սպառնալիքների հետ կապված: «Իրանն իր հարևանների հետ սահմանային խնդրին մեծ ուշադրություն է դարձնում. վերջին տարիներին Իրանն արդիականացրել է սահմանային անցակետերը` զինելով ժամանակակից տեխնիկայով, որը կարելի է կապել իր համար մտահոգիչ Իսրայել-Ադրբեջան սերտ համագործակցությամբ, Սաուդյան Արաբիայի վահաբիական խմբավորումների`Ադրբեջանում ազատ գործունեությամբ և այլ հանգամանքներով: Այդ է պատճառը, որ Իրանը տարբեր մակարդակների հայտարարություններով իր մտահոգությունն է հայտնել»,- ընդգծել է Իսրայելյանը:
Փորձագետի խոսքում վերջին տարվա ընթացքում, երբ ընդհանուր Մերձավոր արևելքում Սաուդյան Արաբիայի, Իսրայելի ինչպես նաև ԱՄՆ աջակցությամբ փորձ է արվում թուլացնել Իրանի դիրքերը տարածաշրջանում, Իրանում Ադրբեջանին դիտարկում են որպես հնարավոր հարթակ, որի տարածքից հնարավոր է Իրանի համար խնդիրներ ստեղծել:
«Հատկանշական է այն հանգամանքը, որ Իրանի սահմանապահ ծառայության պետը վերջին ամիսներին 2-3 այց է կատարել իրանա-ադրբեջանական սահման, մեկ այց էլ` Ադրբեջան, որի ժամանակ հանդիպում է ունեցել նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ: Այս ամենը վկայում է այն մասին, որ Իրանը գուցե որոշակի կասկածներ ունի, որ ինչ-որ խմուրումներ են տեղի ունենում, և այդ այցերը կրում են կանխարգելիչ բնույթ»,- նշել է Արմեն Իսրայելյանը:

Стрельба на ирано-азербайджанской границе: комментируют эксперты по Азербайджану и Ирану
После визита министра иностранных дел Азербайджана Эльмара Мамедъярова в Тегеран на границе между Ираном и Азербайджаном участились случаи нарушения границы, причем они имеют и смертельный исход.
Согласно информации азербайджанских СМИ, инцидент произошел на ирано-азербайджанской границе в районе Хорадиза, неподалеку от арцахской границы. Согласно источнику, после перестрелки между нарушителями ирано-азербайджанской границы и азербайджанскими пограничниками два азербайджанских пограничника получили ранения: один в сердце, другой - в руку. Первый скончался по дороге в больницу. Второй выжил и получил медаль от главы пограничной службы Азербайджана. Сегодня же появились сообщения о том, что на ирано-азербайджанской границе вновь произошел инцидент, в результате которого был убит иранец-нарушитель границы.
Эксперт по вопросам Азербайджана Ашот Мовсисян не видит политического подтекста в случившемся. В беседе с ИАА "Армедиа" он заявил о том, что "что инцидент на границе Ирана и Азербайджана лишен какого-либо политического контекста и его следует рассматривать непосредственно в контексте контрабанды, незаконного оборота наркотиков". "Это, на мой взгляд, те же контрабандисты, которые несколько дней назад пытались пересечь участок азербайджано-иранской государственной границы, находящийся в непосредственной близости с государственной границей Арцаха. Скорее всего, они пытались найти слабые места на азербайджано-иранской государственной границе, чтобы незаконно переправить наркотики на территорию Азербайджана", - говорит эксперт. По его словам, азербайджанская сторона в своем сообщении указала на то, что рядом с убитым нарушителем границы было обнаружено большое количество героина и других наркотиков.
"Этот инцидент показывает, что граница между Ираном и Азербайджаном и в целом государственная пограничная служба Азербайджана имеют проблемы. И азербайджанская пропаганда, согласно которой в государственной пограничной службе Азербайджана много профессиональных кадров, на самом деле не соответствует действительности: даже во время столкновений с такими небольшими группами у азербайджанской стороны есть жертвы и раненые", - отмечает Ашот Мовсисян.
По его словам, в этом контексте у Азербайджана есть проблемы не только в отношении организации пограничной службы на государственной границе с Ираном, но и в целом – по всему периметру государственной границы. "Еще раз отмечу, что я не вижу никакого политического подтекста в связи с инцидентом", - заключил эксперт.
Ирановед Армен Исраелян в свою очередь обращает внимание на отсутствие информации о случившемся в иранской прессе. В беседе с ИАА "Армедиа" он отметил: "Хотя информация об инцидентах на азербайджано-иранской границе распространилась несколько дней назад, иранские СМИ никак не отреагировали на этот инцидент. Отсутствие реакции со стороны Ирана дает определенный повод для размышлений, поскольку в подобных случаях комментарии иранской и азербайджанской стороны обычно разнятся. Около месяца назад произошел аналогичный инцидент, по которому иранская сторона дала свое пояснение, а азербайджанская прокомментировала его по-другому. А относительно последнего случая есть реакция только азербайджанской прессы, что затрудняет всесторонний анализ вопроса".
Исраелян считает проблематичным тот факт, что в данном контексте по необъяснимой причине упоминается также граница между Ираном и Арцахом (Хорадиз – ред.). "Что касается ирано-азербайджанских пограничных инцидентов, то очевидно, что в течение последних десяти лет подобные пограничные инциденты имеют место в периоды, когда между двумя странами царит атмосфера недоверия. И, можно сказать, что деятельность пограничных служб отражает ту реальность, которая сегодня существует", - говорит эксперт.
Не секрет, что Иран всегда был обеспокоен возможными угрозами со стороны территории Азербайджана. "Иран вообще уделяет большое внимание границе со всеми своими соседями. В последние годы Иран модернизировал пункты пересечения границы, оснастил их современным оборудованием, что может быть связано также с тесным сотрудничеством Азербайджана с Израилем, со свободной деятельностью в Азербайджане ваххабитских групп из Саудовской Аравии и другими обстоятельствами. Именно поэтому Иран не раз на разных уровнях выражал свою обеспокоенность", - подчеркивает Исраелян.
По словам эксперта, в последние годы, когда Ближний Восток, Саудовская Аравия, Израиль и США пытаются ослабить позиции Ирана в регионе, Иран рассматривает Азербайджан в качестве потенциальной платформы, с территории которой можно создавать для Ирана проблемы.
"Примечательно, что глава иранской пограничной службы недавно совершил 2-3 визита на ирано-азербайджанскую границу и один раз побывал в Баку, где встретился с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Все это указывает на возможные сомнения Ирана в том, что что-то подноготное происходит. И эти его визиты носят превентивный характер", - отметил Армен Исраелян.