Թել-Ավիվի վրա հարձակումից հետո Իսրայելը շուրջ հարյուր թիրախ է խոցել Գազայում
Իսրայելի օդուժը մարտի 14-ի լույս 15-ի գիշերը շուրջ հարյուր թիրախ է գրոհել Գազայի հատվածում` ի պատասխան պաղեստինցիների կողմից Թել Ավիվի հրթիռակոծման, հայտնում է իսրայելական բանակի մամուլի ծառայությունը:
Իսրայելի՝ մեծությամբ երկրորդ քաղաքի, նրա գործարար մայրաքաղաքի հրթիռակոծման պատասխանատվությունը իսրայելացիները դրել են Գազայի հատվածը կառավարող ՀԱՄԱՍ շարժման վրա և հարվածներ են հասցրել վերջինիս ռազմականացված միավորումների ենթակառուցվծաքի վրա Գազայի ողջ տարածքում:
Հաղորդվում է, որ գիշերվա ընթացքում պաղեստինցիները նաև հինգ հրթիռ են արձակել Իսրայելի հարավի ուղղությամբ, որոնցից երեքը որսացել է հակաօդային պաշտպանության «Երկաթե գմբեթ» համակարգը: Փոխադարձ հարվածների հետևանքով կողմերի կորուստների վերաբերյալ առայժմ տեղեկատվություններ չկան:
ՀԱՄԱՍ-ի ռազմական թևն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ կապ չունի Թել-Ավիվի ուղղությամբ երկու հրթիռների արձակման հետ, որի արդյունքում Թել-Ավիվում 2014 թվականից ի վեր առաջին անգամ աշխատել է օդային տագնապի ազդանշանը և բաց են եղել հասարակական ապաստարանները:

После атаки на Тель-Авив Израиль нанес удары по 100 целям в секторе Газа
Израильская авиация в ночь на пятницу атаковала около сотни целей в секторе Газа в ответ на палестинские обстрелы, начавшиеся с пусков ракет по Тель-Авиву, сообщает РИА Новости со ссылкой на армейскую пресс-службу.
Ответственность за обстрел второго по величине города Израиля, его деловой столицы и самого популярного средиземноморского курорта израильтяне возложили на правящее в анклаве движение ХАМАС и нанесли удары по инфраструктуре его военизированных формирований по всей территории анклава.
"Боевые самолеты, вертолеты и иные летательные аппараты Армии обороны Израиля атаковали около 100 террористических целей террористической организации ХАМАС по всему сектору Газа", - сказано в пресс-релизе.
За ночь палестинцы, судя по армейским сводкам, также выпустили пять ракет по югу Израиля, три из которых были перехвачены системой ПРО "Железный купол". Информации о потерях сторон в обмене ударами пока не поступало. Боевое крыло ХАМАС ранее заявило о своей непричастности к пуску двух ракет по Тель-Авиву, где впервые с 2014 года сработали сирены воздушной тревоги и были открыты общественные бомбоубежища.