Մայքլ Տեր-Պողոսյան` պոզիտրոնային ճառագայթման տոմոգրաֆիայի հայրը
1977 թվականին ստեղծված պոզիտրոնային ճառագայթման տոմոգրաֆիայի սկաները իրական հեղաշրջում առաջացրեց համաշխարհային բժշկության մեջ: Այդ ժամանակից սկսած հնարավորություն ստեղծվեց գնահատել ուղեղի տարբեր մասերի ակտիվությունը տարբեր մտավոր պրոցեսների ժամանակ, վաղ փուլերում հայտնաբերել քաղցկեղը, ինչպես նաև բացահայտել սրտի հիվանդությունները:  Այդ նորամածությունն ի հայտ եկավ հայազգի աշխարհահռչակ ֆիզիկոս, գյուտարար Մայքլ Տեր-Պողոսյանի ջանքերի շնորհիվ:
Մայքլ Տեր-Պողոսյանը  ծնվել է 1925 թվականի ապրիլի 21-ին Բեռլինում: Նա եղել է Տեր-Պողոսյան ընտանիքի միակ զավակը, որը Գերմանիայում էր հաստատվել Հայոց ցեղասպանության տարիներին: Կարճ ժամանակ անց Գերմանիայում հասունացող նացիստական տրամադրությունները, սակայն, պատճառ հանդիսացան, որ ընտանիքն արագ տեղափոխվի Ֆրանսիա:
Մայքլի մոտ սերը գիտության նկատմամբ, հատկապես` ֆիզիկայի և քիմիայի, ի հայտ եկավ դեռևս դպրոցական տարիներից: 1943 թվականին նա  գիտական աստիճան ստացավ Փարիզի համալսարանում, այնուհետև 1946 թվականին` Ռադիումի ինստիտուտում: Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ երիտասարդ Մայքլը Ֆրանսիայի Դիմադրության շարժման կազմում պայքարի մեջ մտավ նացիստների դեմ:  Հայրը, անհանգստանալով որդու ապագա ճակատագրով, 1946 թվականին որոշում կայացրեց տեղափոխվել Միացյալ Նահանգներ:  Այստեղ Մայքլն ընդունվեց Վաշինգտոնի Սբ. Լուիսի անվան համալսարան, որտեղ այդ ժամանակ դասավանդում էր հայտնի ֆիզիկոս, Նոբելյան մրցանակակիր Արթուր Հոլլի Քոմփթոնը, հայտնում է beckerexhibits-ը:
Ուսմանը զուգահեռաբար` Մայլքը սկսեց աշխատել ֆիզիկայի ֆակուլտետում՝ որպես գիտաշխատող։ 1948 թվականին նա ստացավ մագիստրոսի աստիճան, իսկ  1950 թվականին՝ միջուկային ֆիզիկայի դոկտորի աստիճան։
Նույն թվականին Մայքլը սկսեց աշխատել Մալինկրոդտ համալսարանի ֆիզիկայի ֆակուլտետում: Այստեղ աշխատելու տարիներին նա հայտնագործեց կարճ ապրող ռադիոակտիվ իզոտոպների ցուցանիշի ներուժը և դարձավ առաջիններից մեկը, ով դրա միջոցով կարողացավ հայտնաբերել ուղեղի ուռուցքները և չափել արյան հոսքը, հայտնում է The New York Times-ը:
1961 թվականին Տեր-Պողոսյանը ստացավ ռադիացիոն ուսումնասիրությունների պրոֆեսորի կոչում։ Այնուհետև 1973 թվականին նա դարձավ Մալինկրոդտ համալսարանի Ռադիոակտիվ հետազոտությունների բաժնի ղեկավար։
Մայքլ Տեր-Պողոսյանը հանդիսանում է պոզիտրոնային ճառագայթման տոմոգրաֆիայի «հայրը»: 1970-ական թվականներին, գլխավորելով բժիշկների, կենսաբանների և ֆիզիկոսների մասնագիտական խումբը, նա ստեղծեց համակարգչային տոմոգրաֆիայի սարքը, ինչն էլ ուշագրավ է նրանով, որ ի տարբերություն մնացած սարքերի, որոնք պատկերում են միայն մարմնի հյուսվածքների քարտեզը` ցույց է տալիս նաև այդ հյուսվածքներում ընթացող շարժումը:
Չորս տասնամյակից ավելի ձգվող իր կարիերայի ընթացքում Տեր-Պողոսյանը մեծ նվաճումների է հասել միջուկային գիտության բնագավառում, որոնց համար էլ արժանացել է Ֆրանսիայի «Ոսկե շքանշանի», Կանադայի «Gairdner» հեղինակավոր մրցանակի, ինչպես նաև ԱՄՆ-ի Սենտ Լուիսի գիտությունների ակադեմիայի մրցանակի, Ջորջ Չարլզ դե Հևեսիի Միջուկային բժշկության ասոցիացիայի «Միջուկային բժշկության պիոներ» մրցանակի:
Տեր-Պողոսյանը եղել է բազմաթիվ արհմիությունների անդամ, ինչպես նաև աշխատել է մի շարք գլխավոր գիտական ամսագրերի խմբագրություններում («Roentgenology», «Միջուկային բժշկություն»,  «de Biophysique» և  «Medecine Nucleaire»)։ Նա հանդիսացել է Ամերիկյան միջուկային ասոցացիայի և Ամերիկյան Ֆիզիկայի միության անդամ:
Ավելին, նա եղել է ԱՄՆ-ի էներգետիկայի նախարարության և ԱՄՆ-ի Առողջապահության ազգային ինստիտուտի խորհրդատու: Հեղինակել է նաև ավելի քան 250 գիտական աշխատություն:
Համաշխարհային բժկության մեջ հեղաշրջում կատարած հայազգի գիտնականը մահացել է 1996 թվականին` 71 տարեկան հասակում:

The positron emission tomography scanner, invented in 1977 was a breakthrough in the history of medicine. Since then it became possible to assess the brain’s activity at different mental processes, to reveal cancer at its early stage and heart diseases. That was due to the efforts of renowned physicist and inventor of Armenian descent Michel Ter-Pogossian.
Michel Ter-Pogossian was born in Berlin, on April 21, 1925. He was the only child of a family that found refuge in Germany during the Armenian Genocide. Shortly after, the growing Nazi moods caused the family to move to France.
Michel’s passion for science, namely physics and chemistry came up in the early school years. In 1943 and 1946 he earned degrees in science respectively from the University of Paris and from the Institute of Radium.  During World War II, he fought with the French Resistance Movement against the Nazi. Michel’s father concerned about his son’s future decided to immigrate to the US in 1946. There Michel entered Washington University of St. Louis, in large part by the reputation of Arthur Holly Compton, a physicist and a Nobel laureate, who was the university’s chancellor, beckerexhibits reports.
While studying for his degree, Ter-Pogossian worked in the Department of Physics as a research assistant. He received a master’s degree in 1948 and a doctoral degree in nuclear physics in 1950.
He joined the faculty of Mallinckrodt Institute in 1950 and was appointed as professor of radiation sciences in 1961. During the years of working there he recognized the potential of short-lived radioactive isotopes, and was one of the first to use them to find brain tumors and measure blood flow, The New York Times reports.
In 1961 Ter-Pogossian was appointed as professor of radiation sciences. In 1973 he was named head of Mallinckrodt Institute’s Division of Radiation Sciences.
Michel Ter-Pogossian is considered the “father” of positron emission tomography. In the 1970s he led a collaborative research team of physical scientists, chemists, and physicians who developed the concept of positron emission tomography (PET), a major contribution, PET displays actual metabolic activity within different regions of organs and tissues, thereby extending scientists’ and physicians’ understanding of basic biological processes and providing a basis for the improved diagnosis of diseases.
During a career that spanned more than four decades, he earned numerous accolades for his achievements in nuclear science, including France’s Gold Medal Award of the Société Francaise de Médecine Nucléaire et de Biophysique, Canada’s prestigious Gairdner Award, St. Louis’ Peter H. Raven Lifetime Award of the Academy of Sciences, as well as the Society of Nuclear Medicine’s Georg Charles de Hevesy Nuclear Medicine Pioneer Award and the Paul C. Aebersold Award.
Ter-Pogossian was a member of many professional societies, and served on the editorial boards of major scientific journals, including the American Journal of Roentgenology, the Journal of Nuclear Medicine, and the Journal de Biophysique & Médecine Nucléaire. was a charter member of the American Nuclear Society and a fellow of the American Physical Society.
In addition, he was a past trustee of the Academy of Sciences of St. Louis and served as an advisor for several Department of Energy and National Institutes of Health committees. Dr. Ter-Pogossian was a prolific author, with more than 250 papers and book chapters to his credit.