Հայոց ցեղասպանությունը պետք է ճանաչվի. ԱՄՆ նախագահի թեկնածու
ԱՄՆ Կոնգրեսի անդամ, 2020 թվականին կայանալիք նախագահական ընտրություններում նախագահի դեմոկրատ  թեկնածու Թուլսի Գաբարդը հանդես է եկել տեսաուղերձով, որում խոսել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու անհրաժեշտության մասին:Այս մասին հայտնում է «Արմենպրես»-ը:
Թուլսի Գաբարդը տեսաուղերձում պատմել է, որ 2017թ. այցելել է Հայաստան և Արցախ, այցի ընթացքում հասցրել է խորությամբ հասկանալ հայ ժողովրդի առջև ծառացած մարտահրավերները և նրա ունեցած հնարավորությունները:
«ԱՄՆ-ի հայկական համայնքն ավելի քան մեկ դար իր դրական դերակատարումն է ունեցել, և ես հպարտ եմ աջակցել այս համայնքին, կանգնել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ արդար բանաձևի ընդունման նրանց ձգտումների կողքին, նպաստել Հայաստանի և Արցախի քաղաքացիների անվտանգությանն ու բարգավաճմանը»,- ասել է  Գաբարդը:
Նա հավելել է, որ ԱՄՆ-ն պետք է վարի այլ երկրների հետ համագործակցության, այլ ոչ թե առճակատման արտաքին քաղաքականություն: «Հայոց ցեղասպանությունը պետք է ճանաչվի` մարդկության պատմության ամենասոսկալի հանցագործություններից մեկի հարցում արդարության հասնելու համար»,- ասել է Գաբարդը:

''Геноцид армян должен быть признан'': кандидат в президенты США
Член Конгресса США, кандидат в президенты от демократов Тулси Габард выступила с видеообращением, в котором говорила о необходимости признать Геноцид армян.
Как передает ''Арменпресс'', Тулси Габард в видеообращении рассказала, что в 2017г. она посетила Армению и Арцах, в ходе визита смогла понять во всей глубине вызовы, стоящие перед армянским народом и его возможности.
''Армянская община США уже более века имеет свою положительную роль, и я с гордостью буду содействовать этой общине, буду рядом с их стремлениями к принятию справедливой резолюции о Геноциде армян, буду способствовать безопасности и процветанию граждан Армении и Арцаха'',- сказала Габард.
Она добавила, что США должны вести с другими странами внешнюю политику сотрудничества, а не конфронтации. ''Для достижения справедливости Геноцид армян должен быть признан одним из самых ужасных преступлений в истории человечества'', - сказала Габард.