Քուրդ ժողովուրդը չի վախենում ոչ մի արգելանքից. Կնյազ Հասանով (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Այսօր ամբողջ աշխարհում քրդերը նշում են Նոր տարին՝ Նավրոզը: Ավանդաբար այս տոնը նրանց համար եղել է պայքարի տոն՝ հանուն իրենց ժողովրդի ազատության և անկախության:
Թեմայի շուրջ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է ՀՀ-ում քրդական համայնքի ղեկավար, «Հայաստանի քրդական ազգային խորհուրդ» ՀԿ նախագահ, ՀՀ ԱԺ 7-րդ գումարման «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Կնյազ Հասանովի հետ:
- Պարոն Հասանով, կպատմե՞ք մի փոքր Նավրոզի մասին:
- Նավրուզը քուրդ ժողովրդի հնագույն տոներից մեկն է, որը գալիս է դեռևս հեթանոսական շրջանից: Այդ օրը քրդական բոլոր բնակավայրերում` քաղաքներում, գյուղերում, խարույկ են վառում, շուրջբոլորը երգում ու պարում:
Հետագայում, երբ սկսեց քրդական ազգային ազատագրական պայքարը Աբդուլա Օջալանի գլխավորությամբ, այս տոնը վերաիմաստավորվեց, վերաձևավորվեց և դարձավ քուրդ ժողովրդի ազգային ազատագրական պայքարի խորհրդանիշ:
Եվ այսպես, այսօր աշխարհով մեկ քրդերը տոնում են այդ տոնը: Թուրքիայում 25 միլիոն քուրդ տոնում է Նավրոզը: Այդ օրը նրանք հեղափոխական ոգով են դուրս գալիս, խարույկ վառում, միտինգներ են անում և այլն: Անցյալ տարի Դիարբեքիր քաղաքում 1 միլիոն 200 հազար ժողովուրդ էր հավաքվել և մեծ ցնծությամբ տոնում էր իր ազգային տոնը: Ի պատասխան` թուրքական իշխանությունները չեն թույլատրում, որ Թուրքիայում Նավրոզն անցկացվի: Սակայն քուրդ ժողովուրդը չի վախենում ոչ մի արգելանքից, միշտ նշում է իր ազգային տոնը:
Այսօր Հայաստանի քրդական համայնքին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել: Անձամբ իմ, քրդական համայնքի, քուրդ ժողովրդի անունից շնորհակալություն եմ հայտնում մեր հանրապետության վարչապետին` համայնքը բարձր գնահատելու և բարեմաղթանքներ հղելու համար:
- Ինչու՞ հենց մարտի 21-ին: Ի՞նչ խորհուրդ է պարունակում:
- «Նավրոզ» քրդերեն նշանակում է «նոր օր»: Ըստ արեգակնային օրացույցի՝ դա գարնան առաջին օրն է: Բնությունն արթնանում է և սկսում նոր կյանք: Գարնան սկիզբը խորհրդանշում է վերածնունդ ինչպես ուղիղ, այնպես էլ փոխաբերական իմաստով, եթե հաշվի առնենք, թե ուր են հասնում Նավրոզ տոնի արմատները:
Նշեմ, որ մարտի 21-ից է սկսում Նավոզի տոնումը և տևում է մինչև ապրիլ ամսվա սկիզբ:
Ի դեպ մարտի 23-ին «Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահում պատրաստվում ենք մեծ շուքով նշել մեր տոնը: Հայաստանի տարբեր քրդաբնակ մարզերից մեզ կմիանան մեր համայնքի ներկայացուցիչները, որպեսզի մասնակցեն տոնական միջոցառմանը:
- Ամբողջ քուրդ ժողովրդին, ինչպես նաև Հայաստանի քրդական համայնքին մաղթում եմ երջանկություն, առողջություն, համերաշխություն: Թող խաղաղությունը թևածի բոլորի ընտանիքներում:
Որպես ՀՀ քաղաքացի` ես և մեր համայնքը շնորհակալություն ենք հայտնում հայ ժողովրդին, որ միշտ հիշում ու շնորհավորում են: ՀՀ-ին և հայ ժողովրդին մաղթում ենք խաղաղություն: Ցանկանում ենք, որ Ղարաբաղյան հակամարտությունը լուծում ստանա բացառապես խաղաղ ճանապարհով և մենք բոլորս միասին ապրենք խաղաղ ու երջանիկ:
Շնորհակալություն եմ հայտնում նաև հայկական լրատվամիջոցներին և մասնավորապես «Արմեդիա ՏՎԳ»-ին հարցազրույցի ու տոնի լուսաբանման համար:

Курдский народ не боится запретов: Князь Гасанов (эксклюзив)
Курды всего мира сегодня празднуют мусульманский Новый год - Новруз. Собеседник ИАА "Армедиа" - руководитель курдской общины Армении, председатель Национального совета курдов Армении, депутат парламента РА 7-го созыва от фракции "Мой шаг" Князь Гасанов.
- Господин Гасанов, расскажите, пожалуйста, о Новрузе.
- Новруз - один из древних праздников курдского народа, корни которого уходят в языческие времена. В этот день во всех курдских поселениях, в городах и деревнях зажигаются костры, вокруг которых поют и танцуют.
Когда началась курдская национально-освободительная борьба во главе с Абдуллой Оджаланом, праздник Новруз получил и другой смысл, став еще и символом национально-освободительной борьбы курдского народа.
Сегодня курды по всему миру отмечают этот праздник. 25 миллионов курдов празднуют Новруз в Турции. В тот день в них царит революционный дух; они зажигают костры, проводят митинги и так далее. В прошлом году в Диярбекире 1 миллион 200 тысяч курдов собрались вместе и с большим размахом отметили свой национальный праздник. В ответ на это турецкие власти запрещают проведение Новруза в этой стране. Но курдский народ не боится запретов и всегда отмечает свой главный праздник.
Сегодня премьер-министр Армении Никол Пашинян направил поздравительное послание курдской общине Армении. От моего имени, от имени курдской общины и курдского народа, я выражаю благодарность премьеру нашей страны - за высокую оценку нашей общины и добрые пожелания.
- Скажите, а почему именно 21 марта?
- В переводе с курдского "Новруз" означает "новый день". По солнечному календарю это -первый день весны. Природа просыпается и начинается новая жизнь. Начало весны символизирует возрождение - как в прямом, так и в переносном смысле. Вот откуда идут корни праздника Новруз. Отмечу при этом, что 21 марта начинается празднование Новруза, и длится  оно до начала апреля.
Кстати, 23 марта в концертном зале "Арно Бабаджанян" мы собираемся с большим размахом отметить наш главный праздник. Представители нашей общины приедут из различных населенных курдами регионов Армении и вместе с нами будут праздновать Новруз.
- Что Вы пожелаете вашим соотечественникам?
- Я желаю счастья, здоровья и солидарности всему курдскому народу, а также курдской общине Армении. Пусть мир царит в каждой семье!
Как гражданин Армении, я и наша община благодарим армянский народ, который всегда помнит о нашем празднике и поздравляет нас. Мы желаем мира Армении и армянскому народу. Желаем, чтобы карабахский конфликт был урегулирован исключительно мирным путем, и чтобы все вместе мы жили мирно и счастливо.