Քուրդ ժողովուրդը չի վախենում ոչ մի արգելանքից. Կնյազ Հասանով (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Այսօր ամբողջ աշխարհում քրդերը նշում են Նոր տարին՝ Նավրոզը: Ավանդաբար այս տոնը նրանց համար եղել է պայքարի տոն՝ հանուն իրենց ժողովրդի ազատության և անկախության:
Թեմայի շուրջ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է ՀՀ-ում քրդական համայնքի ղեկավար, «Հայաստանի քրդական ազգային խորհուրդ» ՀԿ նախագահ, ՀՀ ԱԺ 7-րդ գումարման «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Կնյազ Հասանովի հետ:
- Պարոն Հասանով, կպատմե՞ք մի փոքր Նավրոզի մասին:
- Նավրուզը քուրդ ժողովրդի հնագույն տոներից մեկն է, որը գալիս է դեռևս հեթանոսական շրջանից: Այդ օրը քրդական բոլոր բնակավայրերում` քաղաքներում, գյուղերում, խարույկ են վառում, շուրջբոլորը երգում ու պարում:
Հետագայում, երբ սկսեց քրդական ազգային ազատագրական պայքարը Աբդուլա Օջալանի գլխավորությամբ, այս տոնը վերաիմաստավորվեց, վերաձևավորվեց և դարձավ քուրդ ժողովրդի ազգային ազատագրական պայքարի խորհրդանիշ:
Եվ այսպես, այսօր աշխարհով մեկ քրդերը տոնում են այդ տոնը: Թուրքիայում 25 միլիոն քուրդ տոնում է Նավրոզը: Այդ օրը նրանք հեղափոխական ոգով են դուրս գալիս, խարույկ վառում, միտինգներ են անում և այլն: Անցյալ տարի Դիարբեքիր քաղաքում 1 միլիոն 200 հազար ժողովուրդ էր հավաքվել և մեծ ցնծությամբ տոնում էր իր ազգային տոնը: Ի պատասխան` թուրքական իշխանությունները չեն թույլատրում, որ Թուրքիայում Նավրոզն անցկացվի: Սակայն քուրդ ժողովուրդը չի վախենում ոչ մի արգելանքից, միշտ նշում է իր ազգային տոնը:
Այսօր Հայաստանի քրդական համայնքին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել: Անձամբ իմ, քրդական համայնքի, քուրդ ժողովրդի անունից շնորհակալություն եմ հայտնում մեր հանրապետության վարչապետին` համայնքը բարձր գնահատելու և բարեմաղթանքներ հղելու համար:
- Ինչու՞ հենց մարտի 21-ին: Ի՞նչ խորհուրդ է պարունակում:
- «Նավրոզ» քրդերեն նշանակում է «նոր օր»: Ըստ արեգակնային օրացույցի՝ դա գարնան առաջին օրն է: Բնությունն արթնանում է և սկսում նոր կյանք: Գարնան սկիզբը խորհրդանշում է վերածնունդ ինչպես ուղիղ, այնպես էլ փոխաբերական իմաստով, եթե հաշվի առնենք, թե ուր են հասնում Նավրոզ տոնի արմատները:
Նշեմ, որ մարտի 21-ից է սկսում Նավոզի տոնումը և տևում է մինչև ապրիլ ամսվա սկիզբ:
Ի դեպ մարտի 23-ին «Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահում պատրաստվում ենք մեծ շուքով նշել մեր տոնը: Հայաստանի տարբեր քրդաբնակ մարզերից մեզ կմիանան մեր համայնքի ներկայացուցիչները, որպեսզի մասնակցեն տոնական միջոցառմանը:
- Ամբողջ քուրդ ժողովրդին, ինչպես նաև Հայաստանի քրդական համայնքին մաղթում եմ երջանկություն, առողջություն, համերաշխություն: Թող խաղաղությունը թևածի բոլորի ընտանիքներում:
Որպես ՀՀ քաղաքացի` ես և մեր համայնքը շնորհակալություն ենք հայտնում հայ ժողովրդին, որ միշտ հիշում ու շնորհավորում են: ՀՀ-ին և հայ ժողովրդին մաղթում ենք խաղաղություն: Ցանկանում ենք, որ Ղարաբաղյան հակամարտությունը լուծում ստանա բացառապես խաղաղ ճանապարհով և մենք բոլորս միասին ապրենք խաղաղ ու երջանիկ:
Շնորհակալություն եմ հայտնում նաև հայկական լրատվամիջոցներին և մասնավորապես «Արմեդիա ՏՎԳ»-ին հարցազրույցի ու տոնի լուսաբանման համար:

Kurdish People Are Not Afraid of Bans: Knyaz Hasanov (EXCLUSIVE)
Kurds all over the world are celebrating the New Year or Nowruz. Traditionally this celebration has marked their struggles for their freedom and independence.
”Armedia” IAA talked to Knyaz Hasanov, chairperson of the Kurdish National Council NGO in Armenia, My Step faction MP of RA NA 7th convention.
- Mr Hasanov, Please tell us about Nowruz.
- Nowruz is one of the oldest celebrations of Kurdish people, it traces back to the pagan period. They light fire in all Kurdish cities and villages and sing and dance around it.
When Kurdish national liberation movement kicked off headed by Abdullah Öcalan, the celebration came to stand for Kurdish people’s national liberation fight.
Kurds all over the world are celebrating it today. In Turkey 25 mln Kurds celebrate it. They take on revolutionary spirit that day, light a fire and rally. Last year the city of Diyarbakır saw 1200 000 people come together to celebrate the national holiday. In response the Turkish authorities do not allow Nowruz celebrations in Turkey. However Kurdish people are not afraid of bans and do not miss their national holiday.
Today RA prime minister Pashinyan sent a congratulatory message to the Kurdish community. On behalf of the Kurdish community and the Kurdish people I thank the prime minister of our country for highly appreciating the community and for the wishes.
- Why specifically March 21? What does it stand for?
- Nowruz in the Kurdish language means “a new day”. According to the solar calendar it is the first day of spring. Nature awakens and new life starts. The start of spring symbolizes revival both figuratively and literally given the roots of Nowruz.
Nowruz celebrations kick off on March 21 and continue till early April.
On March 23 we are solemnly celebrating our holiday in Arno Babajanyan concert hall. Community representatives from different Armenian regions will join us to take part in the event.
-What is your wish to the community?
- I will all Kurdish people and the Armenian Kurdish community happiness, health and solidarity. May peace dominate in all families.
As a citizen of Armenia the community and I thank the Armenia people for remembering and congratulating. We wish peace to the RA and the Armenian people. We want peaceful settlement of the Karabakh conflict and we want to coexist peacefully and happily.
Thanks to the Armenian media and namely “Armedia IAA” for the interview and coverage of the holiday.