Էրդողանը փորձեց դիվիդենտներ քաղել Նոր Զելանդիայի ահաբեկչության ֆոնին
Նոր Զելանդիայում մարտի 15-ին տեղի ունեցած ողբերգության վերաբերյալ հնչեցին տարբեր դատապարտող հայտարարություններ: Առանձնակի ուշադրության է արժանի Թուքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարությունը:
Ահաբեկչությունից հետո Թուրքիան «Իսլամական համագործակցության կազմակերպության» շրջանակում արտակարգ ժողով հրավիրեց: Ժողովի ընացքում հնչեցին դատապարտող հայտարարություններ: Առավել ուշագրավ էին Թուրքիայի նախագահի՝ մի քանի հայտարարությունները.
1. Այնպես ինչպես մարդիկ պայքարում էին հակասեմիտիզմի դեմ Հոլոքոստի աղետից հետո, այնպես էլ պետք է պայքարեն զարգացող իսլամաֆոբիայի դեմ:
2. Մենք պետք է արձանագրենք, որ բացարձակապես տարբերություն չկա Նոր Զելանդիայում անմեղ մարդկանց սպանող մարդասպանի և այն մարդկանց միջև, ովքեր իրականացրեցին ահաբեկչական գործողություններ:
3. Նրանք փորձում են մեզ 16.500 կմ հեռավորության վրա: Սա անհատական գործ չէ, այն կրում է կազմակերպված բնույթ:
Այնուհետև Էրդողանը նշել էր, որ դրա համար ահաբեկիչները պատասխան են տալու, և, եթե Նոր Զելանդիան դա չանի, ապա Թուրքիան կստիպի նրանց պատասխան տալ:
Եթե փորձենք վերլուծել առանձնացված հայտարարությունները, ապա ստացվում է, որ Էրդողանը, փորձում է հավասարության նշան դնել Հոլոքոստի և Նոր Զելադիայի ահաբեկչության զոհերի միջև՝ այսպիսով փորձելով իսլամաֆոբիայի դեմ պայքարի շրջափուլ սկսել՝ իրեն ներկայացնելով որպես իսլամական աշխարհի հայր և մեծացնելով իր հեղինակությունն իսլամական աշխարհում: Էրդողանը միշտ իր քաղաքական և կրոնական հայտարարություններով փորձել է ներկայանալ որպես իսլամի և իսլամական աշխարհի պահապան և, այս դեպքում էլ փորձեց խոսել աշխարհի մուսուլման բնակչության անունից:
Նոր Զելանդիայի ահաբեկչության ֆոնին Էրդողանի արած հայտարարությունները ուղղված էին նաև ներքին լսարանին՝ Թուրքիայում սպասվող ՏԻՄ ընտրություններին ընդառաջ և նպատակ ունեին բարձրացնել ԱԶԿ-ի հեղինակությունը:
Հաշվի առնելով Էրդողանի և Ավստրալիայի վարչապետ Սկոտ Մորիսոնի միջև հակասությունները՝ սա նաև փորձ էր Էրդողանի կողմից ցույց տալու իր ժողովրդին, որ վերջինս չի վախենում որևէ երկրից և հանուն իր իսլամի պահպանման պատրաստ է «հակամարտել» բոլորի դեմ:
Ամփոփելով կարող ենք արձանագրել, որ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը նույնիսկ մարդկային զոհերի հանգեցրած այս ողբերգական իրադարձությունը փորձեց օգտագործել իր քաղաքական շահերի համար՝ թե՛ երկրի ներսում, թե՛ իսլամական աշխարհում դիվիդենտներ քաղելու և իր դիրքերն ամրապնդելու նպատակով։

Turkish President's Attempt to Take Advantage of New Zealand Attacks
Statements from various sides came to condemn the March 15 New Zealand attack. Turkish president Recep Tayyip Erdoğan's statement is particularly noteworthy.
Following the mosque attacks, Turkey called for an urgent meeting of the Organization of Islamic Cooperation. The Turkish president made even more remarkable statements:
-  As people were fighting anti-Semitism after the Holocaust, so should they do against the rising Islamophobia.
- We must emphasize that there is absolutely no difference between the murderer who murdered innocent people in New Zealand and those who committed terrorist acts.
- They try us from 16,500 km. It is not an individual but organized case.
Erdogan further pointed out that the terrorists will pay, if New Zealand does not make them pay, Turkey will do.
If we come to analyze the above-mentioned statements, Erdogan tries to equate the victims of Holocaust to the victims of attacks in New Zealand, thus attempting to kick start the fight against Islamophobia and show up as the father of the Islamic world and boosting his reputation in the Islamic world. Erdogan with his political and religious statements has always tried to stand for Islam and the Islamic world. In the given case he spoke on behalf of 83 million people.
Ahead of the local elections in Turkey, Erdogan's statements made against the backdrop of New Zealand attack are addressed to the domestic audience, moreover aim to beef up the reputation of the AKP.
Given the disagreements between Erdogan and Australia’s Prime Minister Scott Morrison, it could be concluded that Erdogan tried to show his people that he is not afraid of any country and is ready to "fight" everyone for preserving Islam.
To recap, Recep Tayyip Erdogan tried to take advantage of this tragic incident, that left dozens of casualties, for his own political interests and for gaining dividends and strengthening his position both in his country and in the Islamic world.