Վլադիմիր Պուտինի և Իլհամ Ալիևի միջև հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել:
Կրեմլի մամլո ծառայության հաղորդագրության համաձայն, Իլհամ Ալիևը կիսվել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ իր հանդիպման գնահատականների մասին, որը տեղի էր ունեցել Վիեննայում մարտի 29-ին։
Վլադիմիր Պուտինը կարևորել է Բաքվի և Երևանի միջև բանակցային գործընթացի ակտիվացման անհրաժեշտությունը: Ռուսաստանը պատրաստակամություն է հայտնել շարունակել աջակցել Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղիների որոնմանը, մասնավորապես` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափում:
Երկկողմ օրակարգի հարցերի քննարկման ընթացքում հաստատվել է փոխադարձ պատրաստակմությունը տարբեր բնագավառներում փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնման համար:

Состоялся телефонный разговор Владимира Путина с Ильхамом Алиевым
Состоялся телефонный разговор президента России Владимира Путина с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
Как сообщает пресс-служба Кремля, Ильхам Алиев поделился оценками своей встречи с премьер-министром Республики Армения Николом Пашиняном по карабахскому урегулированию, которая прошла в Вене 29 марта.
Владимир Путин подчеркнул важность активизации переговорного процесса между Баку и Ереваном. Выражена готовность России и далее оказывать содействие в поиске путей мирного решения карабахской проблемы, в частности, в формате Минской группы ОБСЕ.
При обсуждении вопросов двусторонней повестки дня подтвержден обоюдный настрой на расширение взаимовыгодного сотрудничества в различных областях.