Վենեսուելայում անցնում են «էլեկտրական հեղափոխության»
Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն որոշել է գործի դնել օրենսդրական բոլոր միջոցները` ընդդիմության առաջնորդ, իրեն երկրի ժամանակավոր նախագահ հռչակած Խուան Գուաիդոյին քաղաքական դաշտից դուրս մղելու համար: Վերջինս ոչ միայն Վենեսուելայի գերագույն դատարանի երաշխավորությամբ զրկվեց խորհրդարանական անձեռնմխելիությունից, այլ նաև նրա դեմ քրեական դատավարություն հարուցվեց: Գուաիդոն, ինչպես նշում է Մադուրոն, «պետք է պատասխան տա ամեն ինչի համար, որ արել է, այդ թվում  հայրենիքի դավաճանության համար»:
Սակայն Գուաիդոյին ձերբակալելը կարող է էլ ավելի խորացնել Վենեսուելայում տիրող իրավիճակը` հանգեցնելով անգամ քաղաքացիական պատերազմի: Ընդդիմադիրներն արդեն իսկ Գուաիդոյից իր հնարավոր ձերբակալության դեպքում ուժ կիրառելու վերաբերյալ հատուկ հրահանգներ են ստացել:  Դա առավել քան վտանգավոր է՝ հաշվի առնելով, որ հասարակությունը բաժանված է երկու ճամբարների: Վենեսուելական Meganalisis ընկերության կողմից անցակացված սոց․ հարցումների արդյունքների համաձայն բնակչության մոտ 80%-ն աջակցում է ընդդիմության առաջնորդին, իսկ 20%-ը, ինչպես նաև ոստիկաններն ու զինվորականները` Մադուրոյին:
Իրավիճակը կարող է էլ ավելի սրվել ԱՄՆ-ի հնարավոր միջամտության հետևանքով: Միացյալ Նահանգները մեկ անգամ չէ, որ զգուշացրել է Մադուրոյի վարչակազմին, որ իրենց կողմից Վենեսուելայի օրինական նախագահ ճանաչված Խուան Գուաիդոյի ձերբակալությունը խիստ հակազդեցության կարժանանա նաև իրենց կողմից:
Նշենք, որ Վենեսուելայի իշխանություններն այս միջոցներին սկսեցին դիմել այն բանից հետո, երբ Խուան Գուաիդոն կոչ արեց հանրությանը բողոքի ակցիաներ կազմակերպել ամեն անգամ էլեկտրաէներգիայի խափանման ժամանակ և ապրիլի 6-ը հռչակեց «Ազատություն» գործողության շրջանակներում Մադուրոյին տապալելու մարտավարական գործողությունների սկիզբ: Վենեսուելայում մեկ ամսվա ընթացքում արդեն իսկ 4 անգամ տարբեր հարձակումներ են տեղի ունեցել «Էլ Գուրի» ՀԷԿ-ի վրա:
Ի դեպ, Մադուրոն ինքը խոստովանում է, որ հեղաշրջման այս նախագիծը բավականին արդյունավետ է գործում: Առանց էլեկտրաէներգիայի թողնելով բնակչությանը` ընդդիմությունը դրդում է նրանց ավելի շատ հիասթափվել իշխանությունից և մղում է հստակ գործողությունների: Նշենք, որ ըստ ծրագրի` ներկայիս նախագահին տապալելու գործողությունը պետք է ավարտվի Կարակասում լայնամասշտաբ բողոքների ակցիաների միջոցով:
Ներկայիս նախագահը դեռևս կարողանում է վերահսկել իրավիճակը զինվորականների աջակցությամբ: Սակայն ամեն ինչ կարող է վերահսկողությունից դուրս գալ, եթե վերջիններս նույնպես ինչ-որ պահի որոշեն անցնել ընդդիմության կողմը:

Venezuela to Start “Electric Revolution”
Venezuela’s Maduro has decided to use all the legislative levers to sideline opposition leader Juan Guaido, who has declared himself as interim president. The latter has not only been stripped of his parliamentary immunity but also criminal prosecution has been brought against him. As Maduro said, “Guaido must answer for everything, including betraying his country.”
However Guaido’s arrest may escalate the situation in Venezuela even more and lead to civil war. The opposition already has order to use force in the event of Guaido’s arrest. It is more than dangerous given that the society is split into two camps. The Venezuelan Meganalisis polls show 80% population support to the opposition leader, and 20%, including the police and army to Maduro.
The situation may aggravate in the event of the US interference. The US has repeatedly warned Maduro administration that the arrest of Guaido, recognized by them as legitimate president of Venezuela, will bring about their crackdown measures.
To be noted that the authorities of Venezuela took to these measures following Guaido’s call to take to the streets every time blackouts occur and declared April 6 as the start date of toppling Maduro in the margins of “Freedom” strategic operations. Venezuela’s el Guri Hydroelectric Plant has been attacked 4 times in one month.
Maduro himself confesses that this plan of revolution works effectively. The opposition uses blackouts to aggravate the disappointment with the authorities and pushes them to action. According to the plan the operation of overthrowing the acting president is to end up in Caracas with large-scale protests.
The acting president is still in control of the situation having the army’s support. But if the latter join the opposition things would turn upside down.