Վենեսուելայում անցնում են «էլեկտրական հեղափոխության»
Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն որոշել է գործի դնել օրենսդրական բոլոր միջոցները` ընդդիմության առաջնորդ, իրեն երկրի ժամանակավոր նախագահ հռչակած Խուան Գուաիդոյին քաղաքական դաշտից դուրս մղելու համար: Վերջինս ոչ միայն Վենեսուելայի գերագույն դատարանի երաշխավորությամբ զրկվեց խորհրդարանական անձեռնմխելիությունից, այլ նաև նրա դեմ քրեական դատավարություն հարուցվեց: Գուաիդոն, ինչպես նշում է Մադուրոն, «պետք է պատասխան տա ամեն ինչի համար, որ արել է, այդ թվում  հայրենիքի դավաճանության համար»:
Սակայն Գուաիդոյին ձերբակալելը կարող է էլ ավելի խորացնել Վենեսուելայում տիրող իրավիճակը` հանգեցնելով անգամ քաղաքացիական պատերազմի: Ընդդիմադիրներն արդեն իսկ Գուաիդոյից իր հնարավոր ձերբակալության դեպքում ուժ կիրառելու վերաբերյալ հատուկ հրահանգներ են ստացել:  Դա առավել քան վտանգավոր է՝ հաշվի առնելով, որ հասարակությունը բաժանված է երկու ճամբարների: Վենեսուելական Meganalisis ընկերության կողմից անցակացված սոց․ հարցումների արդյունքների համաձայն բնակչության մոտ 80%-ն աջակցում է ընդդիմության առաջնորդին, իսկ 20%-ը, ինչպես նաև ոստիկաններն ու զինվորականները` Մադուրոյին:
Իրավիճակը կարող է էլ ավելի սրվել ԱՄՆ-ի հնարավոր միջամտության հետևանքով: Միացյալ Նահանգները մեկ անգամ չէ, որ զգուշացրել է Մադուրոյի վարչակազմին, որ իրենց կողմից Վենեսուելայի օրինական նախագահ ճանաչված Խուան Գուաիդոյի ձերբակալությունը խիստ հակազդեցության կարժանանա նաև իրենց կողմից:
Նշենք, որ Վենեսուելայի իշխանություններն այս միջոցներին սկսեցին դիմել այն բանից հետո, երբ Խուան Գուաիդոն կոչ արեց հանրությանը բողոքի ակցիաներ կազմակերպել ամեն անգամ էլեկտրաէներգիայի խափանման ժամանակ և ապրիլի 6-ը հռչակեց «Ազատություն» գործողության շրջանակներում Մադուրոյին տապալելու մարտավարական գործողությունների սկիզբ: Վենեսուելայում մեկ ամսվա ընթացքում արդեն իսկ 4 անգամ տարբեր հարձակումներ են տեղի ունեցել «Էլ Գուրի» ՀԷԿ-ի վրա:
Ի դեպ, Մադուրոն ինքը խոստովանում է, որ հեղաշրջման այս նախագիծը բավականին արդյունավետ է գործում: Առանց էլեկտրաէներգիայի թողնելով բնակչությանը` ընդդիմությունը դրդում է նրանց ավելի շատ հիասթափվել իշխանությունից և մղում է հստակ գործողությունների: Նշենք, որ ըստ ծրագրի` ներկայիս նախագահին տապալելու գործողությունը պետք է ավարտվի Կարակասում լայնամասշտաբ բողոքների ակցիաների միջոցով:
Ներկայիս նախագահը դեռևս կարողանում է վերահսկել իրավիճակը զինվորականների աջակցությամբ: Սակայն ամեն ինչ կարող է վերահսկողությունից դուրս գալ, եթե վերջիններս նույնպես ինչ-որ պահի որոշեն անցնել ընդդիմության կողմը:

Электромайдан по-венесуэльски
Президент Венесуэлы Николас Мадуро решил применить на практике все законодательные меры, чтобы убрать с политического поля Хуана Гуайдо, лидера венесуэльской оппозиции, провозгласившего себя президентом страны. Последний был лишен парламентского иммунитета со стороны Верховного суда Венесуэлы, против него возбуждено уголовное дело. Гуайдо, как отметил Мадуро, "должен ответить за все, что он делал, в том числе и за предательство родины".
При этом арест Гуайдо может еще более обострить ситуацию в Венесуэле, что может привести к гражданской войне. Оппозиционеры уже получили от Гуайдо специальные инструкции по применению силы - в случае его возможного ареста. Это более чем опасно, учитывая, что общество разделено на два лагеря. Согласно опросам венесуэльской компании Meganalisis, около 80% населения поддерживают лидера оппозиции Гуайдо, а 20% венесуэльцев, полиция и военные – сторонники Мадуро.
Ситуация может еще более усугубиться после возможного вмешательства США. Соединенные Штаты не раз предупреждали администрацию Мадуро, что они будут решительно противостоять аресту Хуана Гуайдо, которого США признали законным президентом Венесуэлы.
Следует отметить, что власти Венесуэлы в лице Мадуро прибегли к этим мерам после того, как Хуан Гуайдо призвал общественность организовывать акции протеста каждый раз, как только в стране отключается электричество. Гуайдо объявил 6 апреля днем начала операции "Свобода" по разгрому Мадуро. В Венесуэле в течение месяца сообщалось о пяти различных нападениях на гидроэлектростанцию "Эль-Гури", в которых Мадуро обвиняет оппозицию и силы, которые его поддерживают.
С начала марта в Боливарианской Республике происходят отключения электричества, затрагивающие большинство регионов страны. В конце месяца президент Венесуэлы Николас Мадуро объявил о введении ограничений на распределение и потребление электроэнергии сроком на 30 дней. Лидер оппозиции Хуан Гуайдо счел это решение подтверждением неспособности правительства справиться с энергетическим кризисом. В марте без света на несколько дней остались Каракас и большинство штатов.
Кстати, сам Мадуро тоже признается, что такие действия оппозиции достигают достаточного эффекта. Оставляя население без электричества, оппозиция подталкивает их к четким действиям – в силу еще большего разочарования властями. Согласно операции "Свобода", нынешнего президента должны свергнуть после масштабных акций протеста в Каракасе.
На данный момент Мадуро все еще может контролировать ситуацию с помощью военных. Но все может выйти из-под контроля, если военные вдруг решат перейти на сторону оппозиции.