ՏԻՄ ընտրությունների արդյունքներն Էրդողանին կարող են նոր գործողությունների դրդել
2019թ. մարտի 31-ին Թուրքիայում կայացան տեղական ինքնակառավարման մարմինների (ՏԻՄ) ընտրությունները։ Ձայների վերջնական հաշվարկով պարզվեց, որ «Ժողովրդի դաշինքը» հավաքել է 51,64%, «Ազգի դաշինքը» 37,57%, իսկ «այլ» խումբը 6.55%:
Ընտրություններին մասնակցեցին 12 կուսակցություններ: Վերջիններս բաժանվել էին 3 խմբի՝ «Ժողովրդի դաշինք»՝ ԱԶԿ և ԱՇԿ, «Ազգի դաշինք»՝ ՀԺԿ, «Լավ» կուսակցություն, և «այլ»՝ Երջանկություն կուսակցությունը (ԵԿ), Ձախ դեմոկրատական կուսակցությունը «ՁԴԿ» և այլն:
Իշխող ԱԶԿ-ն անսպասելի պարտություն կրեց Թուրքիայի խոշոր քաղաքներում, մասնավորպես՝ Ստամբուլում, Ադանայում, Անթալիայում, Իզմիրում և այլն: Առանձնակի ուշադրության է արժանի Ստամբուլում ԱԶԿ-ի պարտությունը: Հենց ընտրությունների օրը՝ մարտի 31-ի երեկոյան, թուրքական պետական լրատվամիջոցները տարածել էին ինֆոգրաֆիկաներ և տեղեկություններ, որտեղ Ստամբուլում հաղթել էր ներկայացվել ԱԶԿ-ի թեկնածու Բինալի Յըլդըրըմընն: Սակայն ապրիլի 5-ի առավոտյան Բարձրագույն ընտրական խորհրդի նախագահի Սադի Գյուվենը հայտարարեց, որ Ստամբուլի վերջնահաշվարկի արդյունքում ՀԺԿ-ի թեկնածու Է. Իմամօղլուն ստացել է 4.163.188 ձայն, իսկ ԱԶԿ-ի թեկնածու Բ. Յըլդըրըմը 4.139.352 ձայն: Փաստացի ստացվում է, որ ընդդիմադիր ՀԺԿ-ն Ստամբուլում հաղթել էր իշխող ԱԶԿ-ին՝  23.836 հազար ձայնի առավելությամբ:
Առանձնակի ուշադրության են արժանի Էրդողանի հայտարարությունները ՏԻՄ ընտրություններց հետո. նախագահը նշել էր, որ իշխող կուսակցությունը որոշիչ հաղթանակ է տարել ՏԻՄ ընտրություններում, սակայն ընդունել էր, որ պարտվել են որոշ խոշոր քաղաքներում: Այնուհետև Էրդողանը հավաստիացրել է, որ չնայած իրականությանը, վերջիններս հանդես կգան գործողությունների համապատասխան ծրագրով:
Միջազգային լրատվամիջոցները Թուրքիայում կայացած ՏԻՄ ընտրությունները որակել էին որպես Էրդողանի խոշոր քաղաքական անկման և տառապանքի սկիզբ:
Եվ իսկապես, հաշվի առնելով վերոնշյալը, զիջելով դիրքերը խոշոր քաղքներում, Էրդողանը զգում է իր քաղաքական կարիերային սպառնացող վտանգը, և չի բացառվում, որ էլ ավելի ավտորիտար քայլերի դիմի: Նույն երևույթի ականատես եղանք նաև նախորդ խորհրդարանական ընտրություններից հետո, երբ քրդամետ կուսակցության դիրքերի ամրապնդումից հետո նրանց նկատմամբ բռնաճնշումներ սկսվեցին։

Local elections in Turkey were held on March of 31, 2019. Final count of votes showed that the People's Alliance got 51.64% of votes, the National Alliance 37.57% and the "other" group 6.55%.
Twelve parties ran in the elections. They were divided into three groups, the People's Alliance, the Justice and Development Party (JDP) and Nationalist Movement Party, the National Alliance, Republican People's Party (RPP) and the Good Party, and "Other," the Happiness Party, the Left Democratic Party etc.
The ruling JDP was defeated in big cities, such as Istanbul, Adana, Antalya, Izmir etc. Particularly noteworthy is the JDP’s defeat in Istanbul. Early on March 31, Turkish state media disseminated infographics and information on the JDP candidate Binali Yildirim victory in Istanbul. However, on April 5th the Chairman of the Supreme Electoral Council Saddi Gyuven announced that the Istanbul final recount of votes showed that Imamoglu, the Republican People's Party candidate received 4,163,188, and JDP candidate B. Yildirim got 4,139,352 votes. In fact, opposition RPP won the ruling JDP in Istanbul by 23.836 votes.
Erdogan's statements following the vote, is noteworthy. The president noted that the ruling party won the local elections, however, he accepted their defeat in some major cities. Erdogan further assured that despite the reality, they will come up with a corresponding action plan.
International mass-media described the Turkish local elections as the start of Erdogan's major political downturn and suffering.
Indeed, given the above mentioned, Erdogan feels the looming danger to his political career, and it is not ruled out that he will take more authoritative steps. We witnessed the same phenomenon after the previous parliamentary elections, when, the pro-Kurdish party's position was reinforced and reprisals kicked off.