ՏԻՄ ընտրությունների արդյունքներն Էրդողանին կարող են նոր գործողությունների դրդել
2019թ. մարտի 31-ին Թուրքիայում կայացան տեղական ինքնակառավարման մարմինների (ՏԻՄ) ընտրությունները։ Ձայների վերջնական հաշվարկով պարզվեց, որ «Ժողովրդի դաշինքը» հավաքել է 51,64%, «Ազգի դաշինքը» 37,57%, իսկ «այլ» խումբը 6.55%:
Ընտրություններին մասնակցեցին 12 կուսակցություններ: Վերջիններս բաժանվել էին 3 խմբի՝ «Ժողովրդի դաշինք»՝ ԱԶԿ և ԱՇԿ, «Ազգի դաշինք»՝ ՀԺԿ, «Լավ» կուսակցություն, և «այլ»՝ Երջանկություն կուսակցությունը (ԵԿ), Ձախ դեմոկրատական կուսակցությունը «ՁԴԿ» և այլն:
Իշխող ԱԶԿ-ն անսպասելի պարտություն կրեց Թուրքիայի խոշոր քաղաքներում, մասնավորպես՝ Ստամբուլում, Ադանայում, Անթալիայում, Իզմիրում և այլն: Առանձնակի ուշադրության է արժանի Ստամբուլում ԱԶԿ-ի պարտությունը: Հենց ընտրությունների օրը՝ մարտի 31-ի երեկոյան, թուրքական պետական լրատվամիջոցները տարածել էին ինֆոգրաֆիկաներ և տեղեկություններ, որտեղ Ստամբուլում հաղթել էր ներկայացվել ԱԶԿ-ի թեկնածու Բինալի Յըլդըրըմընն: Սակայն ապրիլի 5-ի առավոտյան Բարձրագույն ընտրական խորհրդի նախագահի Սադի Գյուվենը հայտարարեց, որ Ստամբուլի վերջնահաշվարկի արդյունքում ՀԺԿ-ի թեկնածու Է. Իմամօղլուն ստացել է 4.163.188 ձայն, իսկ ԱԶԿ-ի թեկնածու Բ. Յըլդըրըմը 4.139.352 ձայն: Փաստացի ստացվում է, որ ընդդիմադիր ՀԺԿ-ն Ստամբուլում հաղթել էր իշխող ԱԶԿ-ին՝  23.836 հազար ձայնի առավելությամբ:
Առանձնակի ուշադրության են արժանի Էրդողանի հայտարարությունները ՏԻՄ ընտրություններց հետո. նախագահը նշել էր, որ իշխող կուսակցությունը որոշիչ հաղթանակ է տարել ՏԻՄ ընտրություններում, սակայն ընդունել էր, որ պարտվել են որոշ խոշոր քաղաքներում: Այնուհետև Էրդողանը հավաստիացրել է, որ չնայած իրականությանը, վերջիններս հանդես կգան գործողությունների համապատասխան ծրագրով:
Միջազգային լրատվամիջոցները Թուրքիայում կայացած ՏԻՄ ընտրությունները որակել էին որպես Էրդողանի խոշոր քաղաքական անկման և տառապանքի սկիզբ:
Եվ իսկապես, հաշվի առնելով վերոնշյալը, զիջելով դիրքերը խոշոր քաղքներում, Էրդողանը զգում է իր քաղաքական կարիերային սպառնացող վտանգը, և չի բացառվում, որ էլ ավելի ավտորիտար քայլերի դիմի: Նույն երևույթի ականատես եղանք նաև նախորդ խորհրդարանական ընտրություններից հետո, երբ քրդամետ կուսակցության դիրքերի ամրապնդումից հետո նրանց նկատմամբ բռնաճնշումներ սկսվեցին։

Результаты местных выборов в Турции могут мотивировать Эрдогана на новые действия
В Турции в последний день марта состоялись выборы в органы местного самоуправления. Окончательный подсчет голосов выяснил, что "Народный альянс" собрал 51,64% голосов, "Национальный альянс" - 37,57%, а группа "Другие" - 6,55%.
В выборах приняли участие двенадцать партий. Они были разделены на три группы: "Народный альянс" - Партия справедливости и развития (ПСР) и Партия националистического движения; "Национальный альянс" - Республиканская народная партия (РНП) и "Хорошая партия"; группа "Другие" - Партия счастья, Левая демократическая партия и др.
Правящая эрдогановская ПСР потерпела поражение в крупных городах Турции, а именно в Стамбуле, Адане, Анталии, Измире и т. д. Надо особо отметить разгром партии Эрдогана в Стамбуле. Утром 31 марта турецкие государственные СМИ распространили инфографику и информацию о победе кандидата от ПСР Бинали Йылдирима в Стамбуле, однако утром 5 апреля председатель Высшего избирательного совета Садди Гювен объявил, что в результате окончательного подсчета голосов выяснилось, что кандидат от РНП Э. Имамоглу набрал больше голосов, чем Б. Йилдирим. Фактически, оппозиционная РНП (Республиканская народная партия) выиграла у правящей Партии справедливости и развития в Стамбуле, опередив их на 23,836 голосов.
Особенно интересны заявления Эрдогана после местных выборов. Он отметил, что правящая партия одержала решительную победу в выборах в органы местного самоуправления, но признал при этом, что проиграл в некоторых крупных городах. Затем Эрдоган заверил, что, несмотря на это, они разработают соответствующий план действий.
Международные СМИ назвали местные выборы в Турции началом большого политического спада и страданий Эрдогана.
И действительно, принимая во внимание вышеупомянутое, потерпев поражение в крупных городах Турции, Эрдоган чувствует опасность, грозящую его политической карьере, и не исключено, что он предпримет более авторитарные шаги. Свидетелями аналогичной ситуации мы стали после предыдущих парламентских выборов, когда в адрес прокурдской партии, чьи позиции улучшались, Эрдоган начал репрессии.