Վրացի գիտնականները մտադիր են Մարսում գինի ստեղծել
Վրացի գիտնականներն ամերիկյան NASA գործակալության գործընկերների օգնությամբ մտադիր են դառնալ առաջինը, ում կհաջողվի Մարսում գինի ստեղծել։ Փորձագետները մշակում են համապատասխան տիեզերական ծրագիր, որը ստացել է IX Millennium անունը։ Panorama.am-ի հաղորդմամաբ այս մասին գրում է «МИР 24»-ը՝ հղում կատարելով The Daily Mail-ին։
Վրացի գիտնականներին ոգեշնչել է վերջերս Թբիլիսի ծայրամասում հայտնաբերած անոթ, որի մեջ եղել է 8 հազար տարվա գինի։ Փորձագետները մտածել են գինի պատրաստել Կարմիր մոլորակի մակերևույթին։
IX Millennium-ը նախատեսում է կազմակերպել գինու արտադրություն։ NASA-ում մեկնարկել է ծրագիրը, որի շրջանակում փորձագետները դիտարում են այլ մոլորակում «մարդու ներկայության» տարբեր գաղափարներ։
Գիտնական Նիկոլոզ Դոբորժգինիձեն պատմել է, որ ամերիկացի մասնագետների օգնությամբ գինեգործությունը հնարավոր է հասցնել տիեզերական մակարդակի։ Ծրագրի հեղինակներն արդեն զբաղվում են էքստրեմալ պայմաններում գինու տարբեր տեսակների աճեցման վերաբերյալ տեղեկատվության հավաքագրմամբ։ Մասնավորապես, փորձագետները մտադիր են ընտրել այնպիսի տեսակներ, որոնք դիմացկուն են ուլտրամանուշակագույն ճառագայթների:
Space Farms զբաղվում է հատուկ լաբորատորիա-ֆերմայի  ստեղծմամբ, որը հնարավոր կլինի տեղադրել Կարմիր մոլորակում։ Ակնկալվում է, որ գիտնականների հաջորդ էտապը կլինի ցածր ջերմաստիճանի և ճնշման պայմաններում խաղող աճեցնելը, նաև՝ ռադիացիայի բարձր մակարդակում։

Грузия намерена создавать вино на Марсе
Грузинские ученые с помощью своих коллег из американского космического агентства NASA намерены стать первыми, кому удастся сделать вино на Марсе. Эксперты разработали соответствующий космический проект, который получил название IX Millennium. Об этом сообщает ՚՚МИР 24՚՚ со ссылкой на The Daily Mail.
Как отмечается, научные сотрудники из Грузии вдохновились недавно обнаруженным в окрестностях Тбилиси сосудом, в котором находилось вино с выдержкой в 8 тысяч лет. Эксперты задумались о возможности изготовить напиток на поверхности Красной планеты.
IX Millennium предусматривает организацию производства вина. В NASA запустили программу, в рамках которой эксперты рассматривают разные идеи по «присутствию человека» на другой планете.  Кураторами проекта выступают Тбилисский университет бизнеса и технологий, компания Space Farms и NASA.
Ученый Николоз Доборжгинидзе рассказал, что с помощью американских специалистов виноделие можно вывести на космический уровень. Авторы проекта уже занялись сбором информации о росте разных сортов винограда в экстремальных условиях. В частности, эксперты намерены отобрать виды, стойкие к ультрафиолетовым лучам.
Space Farms занимается постройкой специальной лаборатории-фермы, которую можно будет установить на Красной планете. Как ожидается, на следующем этапе ученые промониторят рост винограда при низкой температуре и давлении, а также при высоком уровне радиации.