Ընտանիքս միշտ հպարտացել է իր հայկական ծագումով. հարցազրույց` աշխարհում առաջին հայ տիեզերագնացի հետ (ԲԱՑԱՌԻԿ)
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույց աշխարհում առաջին հայ տիեզերագնաց, ներկայումս Միչիգանի համալսարանի Առողջության պահպանման և հիվանդների անվտանգության կենտրոնի տնօրեն Ջեյմս Բաղյանի հետ:
- Պարո´ն Բաղյան, ինչո՞ւ որոշեցիք տիեզերագնաց դառնալ:
- Ավիացիան ինձ գերել է դեռ մանուկ հասակից: Հայրս` Ֆիլիպ Բաղյանը, Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ եղել է բարձր պարգևների արժանացած ռազմական օդաչու: Ենթադրում եմ, որ ինձ մոտ հետաքրքրություն սկսել է առաջանալ նրա պատմածների շնորհիվ: Նա ինձ ու եղբորս պատմում էր թռիչքի ընթացքում զգացած հաճելի պահերի, դժվարությունների և բավականության զգացումի մասին: Այդքան երիտասարդ տարիքում ավիացիոն ոլորտի նկատմամբ այդպիսի մեծ հետաքրքրությունն էլ, բնականաբար, հանգեցրեց դեպի տիեզերք թռիչք կատարելու և տիեզերագնաց դառնալու ցանկությանը:
- Դուք տիեզերքում եղել եք 337 ժամ: Ի՞նչ զգացողություններ ունեիք:
- Երբ սեփական աչքերովդ ես Երկրին Տիեզերքից նայում, ավելի շատ ես սկսում գնահատել մոլորակը, քան երբ նրան նայում ես նկարների կամ տեսանյութերի միջոցով: Երկրի հողային զանգվածների, օվկիանոսների գեղեցկությունն առանց քաղաքական սահմանների տեսնելը, և վերևից Երկրի բոլոր ժողովուրդների ու նրանց գործունեության մասին մտածելը բավականին տպավորիչ է: ÐšÐ°Ñ€Ñ‚инки по запросу james bagian
Բացի այդ, տպավորված էի նաև հսկայական տեխնիկական ձեռքբերումով, որն է տիեզերանավի գործարկումը, և այն, թե որքան հաջողակ եմ ես, որ ինձ թույլ են տվել թռիչք իրականացնել դեպի տիեզերք, ինչպես նաև այն երախտագիտության զգացումը, որը եղել է բոլոր այն մարդկանց նկատմամբ, որոնց լավ աշխատանքի շնորհիվ եմ հասել այդ ամենին:
- Ո՞րն է ամենահիշարժան պահը Ձեզ համար:
- Ամենից վառ հիշում եմ այն պահը, երբ առաջին անգամ ուղեծրում էի. պատուհանից նայեցի հորիզոնին տեսնելու այն բարակ կապույտ գիծը` մթնոլորտը` այն, ինչը շրջապատում է Երկիրը: Այն ուներ գեղեցիկ էլեկտրիկ կապույտ գույն, և ինձ համար տպավորիչը դրա փոքր չափերն ու փխրությունն էր, հատկապես այն դեպքում, երբ մտածում ես, որ Երկիր մոլորակում ապրող բոլոր մարդիկ դրանից են կախված գոյատևման համար:
- Կպատմե՞ք Ձեր ընտանիքի հայկական սովորույթների մասին:
- Հորական կողմի պապերս Միացյալ Նահանգներ են արտագաղթել 1900թ.-ից անմիջապես հետո: Հայրս, նրա եղբայրներն ու քույրը առաջինն էին ընտանիքում, որ ծնվել են Միացյալ Նահանգներում: Նրանք միշտ հպարտանում էին իրենց հայկական ծագումով, և ես սիրով հիշում եմ իմ ընտանիքի հետ անցկացրած ամեն մի պահը, երբ վայելում էինք հայկական ծիրանն ու լսում հայրիկի ծնողների պատմած պատմությունները «հին երկրի» մասին:

Моя семья всегда гордилась армянским происхождением: первый в мире космонавт-армянин (эксклюзив)
первый в мире армянский космонавт, ныне - директор Центра медицинской инженерии и безопасности пациентов в Мичиганском университете
- Господин Багян, почему Вы решили стать космонавтом?
- Авиация пленила меня с детства. Мой отец, Филипп Багян, был военным летчиком во время Второй мировой войны и получил много высоких наград. Думаю, что именно так и возник мой интерес – благодаря рассказанным им историям. Он рассказывал мне и брату о трудностях, о приятных моментах, об ощущении удовлетворения, которые он испытывал во время полета. Такой большой интерес к авиационной отрасли в столь юном возрасте, естественно, привел к желанию полететь в космос и стать космонавтом.
- Вы были во Вселенной 337 часов. Какие были ощущения?
- Когда видишь Землю с космоса, начинаешь ценить планету больше, чем когда смотришь на нее на фотографиях или видеокадрах. Видеть красоту земной поверхности – земли и океанов, не видя политических границ, не видя людей и то, что они делают – это действительно впечатляет. ÐšÐ°Ñ€Ñ‚инки по запросу james bagian
Кроме того, я был впечатлен также огромными техническими достижениями, включая запуск космического корабля. Я думал о том, какой я везучий, что мне было позволено полететь в космос, и был преисполнен чувства благодарности ко всем людям, благодаря кому я сумел достичь всего этого.
- Что Вам запомнилось больше всего в космосе?
- Самый яркий момент, который я помню, это когда впервые увидел орбиту. Я посмотрел из окна на горизонт, чтобы увидеть тонкую голубую линию - атмосферу, окружающую Землю. У нее был красивый электрический синий цвет, и для меня были удивительны маленькие размеры и хрупкость атмосферы, особенно когда думаешь, что существование всех живущих на Земле людей зависит от нее.
- Г-н Багян, расскажите, пожалуйста, об армянских обычаях Вашей семьи.
- Мои деды с отцовской стороны эмигрировали в Соединенные Штаты сразу после 1900 года. Мой отец, его братья и сестра были первыми в нашем роду, родившимися в Соединенных Штатах. Они всегда гордились своим армянским происхождением, и я с любовью вспоминаю каждый момент, проведенный в кругу семьи, когда мы наслаждались армянскими абрикосами и слушали рассказы родителей отца о древней стране…