Ֆրանսիացի ոստիկաններին հաջողվել է գտնել Նապոլեոնի ժառանգորդի 1 մլն դոլար արժողությամբ մատանին
Ոստիկանությանը հաջողվել է գտնել 1 մլն դոլար արժողությամբ մատանին, որը ապրիլի սկզբին գողացվել էր Փարիզում՝ հայտնում է NEWS.am-ը, հղում կատարելով RFI-ն։
40 կարատանոց ադամանդով մատանին Բոնապարտ ընտանիքի թանկարժեք իրերից էր։ Այդ ադամանդը դրվել էր կայսրուհի Եվգենյայի՝ Նապոլեոն III-ի կնոջ թագի մեջ։ 32-ամյա գործարար Ժան Քրիստոֆ Նապոլեոնը, որը Նապոլեոն III-ի ուղիղ ժառանգորդն է, մատանին նշանադրության առթիվ նվիրել էր իր հարսնացուին՝ կոմսուհի Օլիմպիա Ֆոն Արկո Զիննեբերգին։
Մատանին եղել էր Aubusson հինգաստղանի հյուրանոցի մոտ կայանած ավտոմեքենայի մեջ։ Սիրահար զույգը մոռացել էր փակել դռները, և կոմսուհու պայուսակի մեջ դրված մատանին կորել էր դրամապանակի, բանկային քարտերի և համակարգչի հետ միասին։ Հյուրանոցի ոչ մի տեսախցիկը գողին չէր նկարահանել։
Բարեբախտաբար, գողը նույնիսկ պատկերացում չուներ մատանու գնի վերաբերյալ։ Գողացված քարտերից մեկը նա օգտագործել է ռեստորանում և հյուրանոցում վճարելու համար։ Այս անգամ տեսախցիկները նկարահանել են 30-ամյա գողին, և ոստիկաններին հաջողվել է գտնել նրան։ Պարզվել է, որ նա Եգիպտոսի քաղաքացի է, նախկինում դատական պատասխանատվության է ենթարկվել գողության համար։

Французским полицейским удалось найти кольцо наследника Наполеона стоимостью $1 млн
Полиции удалось найти кольцо стоимостью в 1 миллион долларов, которое было украдено в Париже в начале апреля, передает RFI.
Украденное кольцо с бриллиантом в 40 карат является частью семейных драгоценностей семьи Бонапарт. Этот бриллиант был вставлен в корону императрицы Евгении, жены Наполеона III. 32-летний бизнесмен Жан-Кристоф Наполеон, прямой наследник Наполеона III, преподнес в подарок это кольцо своей невесте, графине Олимпии фон Арко-Зиннеберг, по случаю помолвки.
Кольцо находилось в автомобиле, припаркованном возле пятизвездочного отеля Aubusson в 6 округе Парижа. Влюбленная пара забыла запереть автомобиль, и кольцо, лежавшее в сумке графини Олимпии на заднем сиденье, пропало вместе с бумажником, кредитными картами и компьютером. Ни одна из видеокамер отеля не зафиксировала вора.
К счастью для владельцев, вор не имел даже отдаленного представления о стоимости украшения. Одну из украденных карт он использовал, чтобы расплатиться в ближайшем японском ресторане и рассчитаться за гостиницу. На этот раз его изображение попало на видеокамеры, и полиции удалось опознать, найти и арестовать вора. По данным полицейского источника, им оказался 30-летний гражданин Египта, уже ранее привлекавшийся к судебной ответственности за кражу.
По словам парижской прокуратуры, ''следователи проделали замечательную работу. Самое главное было - выиграть время, так как вор мог избавиться от драгоценности в любой момент''.