Պորոշենկոն Փաշինյանին հաջողություն է մաղթել
Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն բարևներ է փոխանցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին: Ինչպես փոխանցում է NEWS.am-ը, այդ մասին նա ասել է՝ պատասխանելով հայ լրագրողի հարցին «Օլիմպիյսկի» մարզադաշտում, ուր նա ժամանել էր նախագահի թեկնածու Վլադիմիր Զելենսկու հետ բանավեճի մասնակցելու համար. Զելենսկին չէր եկել բանավեճին:
Պորոշենկոն նշել է, որ արդեն մի քանի անգամ հանդիպել է Փաշինյանի հետ տարբեր միջազգային ֆորումների ժամանակ: Նա հայտնել է իր աջակցությունը «Հայաստանի նոր նախագահի» բարեփոխումների նկատմամբ՝ նշելով, որ հույս ունի՝ «Փաշինյանի մոտ ամեն ինչ կստացվի»: Պորոշենկոն նշել է, որ Հայաստանն ու Ուկրաինան մեծ պոտենցիալ ունեն էկոնոմիկայի, մարդկանց հետ կոնտակտների, մշակույթի ոլորտներում համագործակցության զարգացման համար:
Խոսելով Ուկրաինայի հայ համայնքի մասին՝ Պորոշենկոն նշել է, որ միշտ հակված է, որ հայկական ծագում ունեցող Ուկրաինայի քաղաքացիները զգան այնտեղ ինչպես տանը: «Մենք պաշտպանում ենք ազգային փոքրամասնությունների իրավունքները»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ Ուկաինայի հայերի իրավունքների պաշտպանությունը գտնվում է երկրի նախագահի հսկողության ներքո:

Порошенко надеется, что у Пашиняна все получится
Президент Украины Петр Порошенко передал привет премьер-министру Армении Николу Пашиняну. Как передает News.am, об этом заявил отвечая на вопрос армянской журналистки на стадионе "Олимпийский", куда он прибыл для участия в дебатах с кандидатом в президенты Владимиром Зеленским, который не явился на дебаты.
Порошенко отметил, что уже несколько раз встречался с Пашиняном на различных международных форумах. Он выразил поддержку реформам "нового президента Армении", отметив, что надеется, что у "Пашиняна все получится". Порошенко отметил, что у Армении и Украины есть большой потенциал для развития сотрудничества в сфере экономики, контактов между людьми, культуры.
Отвечая на вопрос про армянскую диаспору, Порошенко отметил, что твердо убежден, что украинские граждане армянского происхождения чувствуют себя в Украине точно как дома. "Мы с большим уважением относимся ко всем национальным меньшинствам, защищаем права национальных меньшинств. И я твердо убежден, что реализация прав армянского народа в Украине находится под защитой президента Порошенко".