«Լավրովի պլանի» ուրվականը․ կողմերը պետք է հստակեցնեն իրենց ընկալումները
«Լավրովի պլանի» ուրվականը կրկին սկսեց պտտվել մամուլում և ակտիվ քննարկումների առարկա դարձավ։ Առիթն Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի հայտարարությունն էր ապրիլի 15-ին Մոսկվայում Հայաստանի ԱԳ նախար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ հանդիպումից հետո։ Մամեդյարովը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցած հանդիպման ընթացքում քննարկումներն ընթացել են ռուսական պլանի հիման վրա։ «Մենք քննարկումներ ենք անցկացրել 2016թ. ռուսական կողմի առաջարկած պլանի հիման վրա»,- հայտարարել է Մամեդյարովը:
Հիշեցնենք, որ 2016թ․ ապրիլի 7-ին տարածաշրջան կատարած այցի ընթացքում ՏԱՍՍ գործակալությանը տված հարցազրույցում էր ՌԴ արտգործնախարարն առաջին անգամ պաշտոնապես խոսել կողմերին արված առաջարկի մասին, որը հետագայում մամուլում ստացավ «Լավրովի պլան» անվանումը։ Ուստի, բնական է այն ենթադրությունը, որ Մամեդյարովի ակնարկը վերաբերում է հենց այս պլանին։
Ռուսաստանի արտգործնախարարն ապրիլի 17-ի մամուլի ասուլիսի ժամանակ չի ժխտել Մամեդյարովի ասածը։ «Եթե ճիշտ եմ հասկանում, Ադրբեջանի արտգործնախարար Մամեդյարովն է իր հարցազրույցներից մեկում հիշատակել, որ 2016 թ-ի այդ առաջարկները քննարկվել են: Այստեղ ավելացնելու բան չունեմ»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ այդ առաջարկները համահունչ են այն մոտեցումներին, որոնք ամրագրված են ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների ղեկավարների բազմաթիվ հայտարարություններում: Դրանք ենթադրում են կողմերի միջև համաձայնությունների որոնում տարածքային ամբողջականության, ժողովուրդների ինքնորոշման և չմիջամտելու, ուժի չկիրառման սկզբունքների հիման վրա: Մանրամասները, նրա խոսքով, գաղտնի են:
Մինչդեռ Հայաստանի ԱԳՆ-ն Մամեդյարովի հայտարարությունը «մտացածին» և «իրականությանը չհամապատասխանող» է անվանել։ Մասնավորապես՝ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը հայտարարել է, որ «ներկայումս որևէ ծրագրի հիման վրա բանակցություններ չեն ընթանում։ Ավելին, քննարկումների բովանդակային մասը շարունակում է ընթանալ միմյանց դիրքորոշումներին ծանոթանալու, պարզաբանելու ու հստակեցնելու տիրույթում»։
Նորություն չէ, որ Ադրբեջանի իշխանություններին բնորոշ են կեղծ և մանիպուլյատիվ բնույթ կրող հայտարարությունները։ Չի բացառվում, որ այս հայտարարությունը ևս որոշակի քաղաքական նպատակներ էր հետապնդում։ Սակայն, այս դեպքում ուշագրավ է Սերգեյ Լավրովի արձագանքը, ով փաստացի հաստատում է Ադրբեջանի արտգործնախարարի խոսքերը, կամ առնվազն՝ չի ժխտում։ Իսկ դա հարցեր է առաջացնում։
Գործընթացի նման զարգացումն ու միևնույն գործընթացի շուրջ հակասական հայտարարությունները մտահոգվելու առիթ են տալիս և ցույց են տալիս, որ կողմերն իսկապես խնդիր ունեն հասկանալու միմյանց ընկալումներն ու ընդհանրապես պարզաբանել այսօրվա առկա գործընթացի ընկալումը։

The Ghost of “Lavrov’s Plan”
The ghost of “Lavrov's plan” is again in the media spotlights. It was triggered by Azerbaijani foreign minister Elmar Mammadyarov’s statement that came after the meeting with Armenia’s foreign minister Zohrab Mnatsakanyan in Moscow, on April 15. Mammadyarov had stated that during the meeting initiated by Russia, the course of discussions followed the Russian plan. “We held discussion based on the plan Russia pushed in 2016,” he stated.
In an interview with TASS, on April 7, 2016 during a visit to the region the Russian foreign minister had officially voiced about the proposals made to the sides which was later labelled as “Lavrov’s plan”. Naturally Mammadyarov’s hinted to this plan.
In a press conference on April 17, Russia’s Lavrov did not refute Mammadyarov’s statement. “If am not mistaken Azerbaijani foreign minister Mammadyarov noted in one of his interviews that those proposals of 2016 were discussed. I have nothing to add,” he said and added that the proposals go hand in hand with the approaches enshrined in the OSCE MG co-chairs’ statements. They envisage agreements between the sides on territorial integrity, nations’ self-determination and non-intervention, non-use of force principles. The details, according to him, are confidential.
Meanwhile the foreign ministry of Armenia labelled Mammadyarov’s statement as “imaginary”.  Namely, foreign ministry spokesperson Anna Naghdalyan stated that “no talks  underway over any program. Moreover, content related talks have to do with getting to know each other’s positions and clarifications.”
That Azerbaijani authorities are known for false and manipulative statements, is not new. It is not ruled out that this statement pursues political goals. However, noteworthy is Lavrov’s feedback confirming his Azeri counterpart’s statement, or at least not refuting. This gives raise to questions.
Such developments and controversial statements over the same process give raise to concerns and showcase the sides’ problems of understanding each other’s perceptions and commenting on the perception of the actual process.