Լոնդոնի դատարանը Ջուլիան Ասանժին 50 շաբաթվա ազատազրկման է դատապարտել
Լոնդոնի դատարանը WikiLeaks-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժին դատապարտել է 50 շաբաթվա ազատազրկման գրավով դուրս գալու պայմանները խախտելու համար, հայտնում է РИА Новости-ն:
«Դուք կամավոր չհանձնվեցիք ոստիկանությանը, Էկվադորի դեսպանությունը ստիպված եղավ ոստիկանությանը թույլատրել մուտք գործել շենք: Դուք ունեիք ընտրություն, և ես մերժում եմ պատիժը մեղմելու բոլոր հիմքերը»,- ասել է դատավոր Դեբորա Թեյլորը:
Դատավճիռը լուրջ դժգոհության պատճառ է դարձել դատարանի WikiLeaks-ի հիմնադիր Ասանժի՝ դահլիճում և շենքի մոտ հավաքված կողմնակիցների շրջանում:

Суд в Лондоне приговорил Ассанжа к 50 неделям заключения
Суд в Лондоне приговорил основателя WikiLeaks Джулиана Ассанжа к 50 неделям заключения за нарушение условий выхода под залог, передает РИА Новости.
"Вы не сдались полиции по собственному желанию, посольство Эквадора было вынуждено предоставить доступ полиции в здание. <…> У вас был выбор, и я отвергаю все доводы о смягчении наказания", — сказала судья Дебора Тейлор, оглашая приговор.Она добавила, что нарушение Ассанжем условий выхода под залог находится "за пределами самых серьезных из предъявленных ему обвинений".
Приговор вызвал возмущение у сторонников основателя WikiLeaks, находившихся в зале заседаний и около здания суда.