Ժխտելով Հայոց ցեղասպանությունը՝ Էրդողանը շարունակում է իր ցեղասպան նախնիների գործելաոճը
Հայոց ցեղասպանության 104-րդ տարելիցի կապակցությամբ իր ելույթում Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հերթական անգամ դիմեց պատմական փաստերի աղավաղման քաղաքականությանը:
«Մեր արխիվների զարգացումը, տեսլականն ու պատմական հետազոտությունների խթանումը» խորագրով սիմպոզիումի ժամանակ Էրդողանը, զարգացնելով իր կողմից տարվող մերժողականության քաղաքականությունը, փորձեց արդարացնել երիտթուրքերի իրականացրած ոճրագործությունը՝ հայտարարելով, թե հայերն են կոտորել մուսուլման կանանց և երեխաներին, ու նման պայմաններում «հայ հրոսակներին ու նրանց աջակիցների աքսորումն ամենատրամաբանական վարքագիծն է եղել»:
Այս հայտարարությունն ուշագրավ է նրանով, որ հայերին պիտակավորելով որպես «բռնություններ իրականացրած հրոսակախումբ» և այդ համատեքստում նրանց կոտորածներն «առավել ողջամիտ գործողություն» որակելով, Էրդողանը, փաստացի, ընդունեց, որ Հայոց Ցեղասպանությունն Օսմանյան կայսրության պլանավորված քաղաքականություն է եղել:
Առավել վտանգավոր է, սակայն, այն հանգամանքը, որ մահմեդական աշխարհին համախմբելու փորձեր անող Էրդողանն այժմ փորձում է կրոնական երանգ հաղորդել իր որդեգրած քաղաքականությանը՝ քրիստոնյաներին ներկայացնելով որպես ոճրագործներ, իսկ մահմեդականներին` զոհեր: Դրան էր ուղղված նաև Խաչակրաց արշավանքների հիշատակումը:
Փաստացի Էրդողանը ոչ միայն չի պատրաստվում առերեսվել սեփական պատմությանը, այլ նաև պարբերաբար մեղադրում ու սպառնում է այն երկրներին, որոնք ընդունում են ճշմարտությունը ու դատապարտում հայերի դեմ իրականցրած ոճրագործությունները: Իսկ այժմ էլ փորձում է այս հարցի ներքո իր շուրջը համախմբել մահմեդական երկրներին:
Թուրքիայի նման ագրեսիվ մերժողականությունն ու տարվող քաղաքականությունը ևս մեկ անգամ ապացուցում են, որ Հայոց Ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը ոչ միայն արդարության վերականգնման, այլև անվտանգության և նման ողբերգությունների կանխարգելման հարց է:
Հետևաբար` Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է շարունակի ակտիվ ջանքեր գործադրել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ուղղությամբ` ամեն կերպ բացառելով հարցի հնարավոր կրոնական և քաղաքական երանգավորումը:

Отрицая Геноцид армян, Эрдоган продолжает политику своих предков
В своей речи по случаю 104-ой годовщины Геноцида армян президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган вновь затронул политику искажения исторических фактов.
В ходе симпозиума под названием "Развитие наших архивов, видение и поддержка исторических исследований" Эрдоган - в продолжение свое политики отрицания Геноцида армян - попытался оправдать преступление, совершенное младотурками в начале 20 века. Он заявил, что это "армяне убивали мусульманских женщин и детей, а при таких обстоятельствах изгнание армянских орд и их сторонников было наиболее логичным поведением".
Это заявление примечательно тем, что, обозвав армян "ордой, совершившей насилия" и представив в этом контексте массовые убийства как "наиболее логичное действие", Эрдоган фактически признал, что Геноцид армян - запланированная политика Османской империи.
Еще более опасно то обстоятельство, что Эрдоган, который пытается объединить мусульманский мир, теперь попытался придать религиозный оттенок случившемуся, представляя христиан как преступников, а мусульман - в качестве жертв. Именно поэтому он упомянул также крестовые походы.
Фактически, Эрдоган не только не желает посмотреть в лицо собственной истории, но и с завидной регулярностью обвиняет и угрожает странам, которые признают истину и осуждают совершенные против армян преступления. А сейчас Эрдоган пытается объединить вокруг этой проблемы весь мусульманский мир.
Агрессивная политика отрицания, проводимая современной Турцией, еще раз доказывает, что признание и осуждение Геноцида армян является не только вопросом справедливости, но и вопросом безопасности и предотвращения подобных трагедий.
Республика Армения должна продолжать прилагать активные усилия для международного признания Геноцида армян, добиваясь исключения возможности придать этой проблеме религиозный или политический подтекст.