Մայիսի 9-ից առաջ մայիսի 8-ն էր. Շուշիի ազատագրում
27 տարի առաջ՝ մայիսի 8-ին, ազատագրվեց Շուշին: Ոմանք այդ օպերացիան անվանում են «Շուշիի ազատագրում», մյուսները՝ «գրավում»: Սակայն Ստեփանակերտի և այլ բնակավայրերի բնակիչների համար, ովքեր նկուղներում էին ապրում Շուշիից ընթացող մշտական ռմբակոծությունների պատճառով, կարևոր չէ, թե ինչն այսօր ինչպես են անվանում: Կարևոր է, որ մարդիկ շատ ամիսների ընթացքում առաջին անգամ կարողացան դուրս գալ թաքստոցից և օդ շնչել և առաջին անգամ ամիսների ընթացքում արև տեսան: Վառ, ինչպես ինքը՝ Շուշիի գրավումը:
Մայիսի 8-ը Ղարաբաղյան պատերազմի պատմության մեջ երևի կհիշվի որպես բեկումնային օր. հենց այդ օրն է սկսվել «Հարսանիք լեռներում» օպերացիան, որը բեկեց ոչ միայն ղարաբաղյան պատերազմի ընթացքը, այլև հայերի հոգեբանությունը, ովքեր գիտակցեցին, որ հաղթանակի գրավականը ռազմական կամ քանակական առավելությունը չէ:
Շուշիի ազատագրման օրը սովորաբար նշում են մայիսի 9-ին, բայց այդ ամսաթիվն ավելի շուտ խորհրդանշական է: Իրականում Շուշին վերահսկողության տակ վերցնելու ծրագրերն ավելի շուտ են մշակվել, և ինչպես 7 տարի առաջ իր հարցազրույցում պատմում է «Հարսանիք լեռներում» օպերացիայի ղեկավար, գեներալ-լեյտենանտ Արկադի Տեր-Թադևոսյանը (լեգենդար «Կոմանդոսը»), «գրոհը նշանակված էր մայիսի 5-ին, սակայն անսպասելի տեղացած ուժեղ ձյունը հետաձգեց այն մինչև մայիսի 8-ը: Այդպես էր, համենայն դեպս, հայտարարվել, սակայն պատճառը նաև զենքի պակասն էր: Ապրիլի 24-ին, 28-ին, 29-ին, մայիսի 4-ին գրոհի մի քանի իմիտացիաներ էին եղել: Քննարկվում էին օպերացիայի մի քանի հնարավոր ամսաթվեր, մենք արեցինք ամեն բան, որ շփոթություն առաջացնենք թշնամու մոտ, կեղծ մանևրներ էինք անում, որ շեղենք ուշադրությունը և թույլ չտանք որոշել հարվածի հիմնական ուղղությունը: Թույլ հարվածներ էին հասցվում բոլոր ուղղություններով: Իսկ ապրիլի 27-ից հետո, հավատալով ժամկետների մասին կեղծ տեղեկատվությանը, հակառակորդն ինքը դիմեց հարձակման՝ մեզ բարդ իրավիճակի մեջ դնելով ապրիլի 29-ին և 30-ին: Իսկ երբ սկսվեց իսկական գրոհը, թշնամին անսպասելիությունից և հարվածի ուժգնությունից խուճապի մատնվեց և անգործունակ էր արդեն: Նրա դեմ պայքարում էին մարդիկ, որոնք պատրաստ էին ինքնազոհության: Շուշին անառիկ է, երբ այն պաշտպանում են տերերը, ոչ թե նվաճողները: Ռազմական օրենքներով այն անառիկ է, սակայն 20 տարի առաջ գրոհի էին գնում մարդիկ, որոնք գիտակցաբար զոհաբերում էին իրենց: Ցանկանում եմ հատուկ ընդգծել, որ գրոհի ժամանակ գլխավոր դերը խաղացին կամավորները, որոնք արդեն ռազմական փորձ ունեին և գիտակցաբար զոհաբերում էին իրենց: Այդ խորամանկ մանևրի բոլոր դետալները պատմել հնարավոր չէ, դրա համար կսահմանափակվեմ հիշատակումով, որ մեզ օգնեցին հանկարծակիությունը, հարվածների 4 ուղղությունները՝ յուրաքանչյուրը 10-15 կմ, և հարձակման լայն ֆրոնտը (45 կմ-ից ավել): Հայկական կողմի գործողությունները խուճապի մատնեցին թշնամուն: Իմիտացիոն գրոհների արդյունքում թշնամին որոշեց, թե հայկական կողմը փորձում է գրավել Ջանհասան-Քյոսալարը: Ադրբեջանցիները գիտեին մեր հնարավորությունների մասին և ունեին Շուշիի պաշտպանության բավական գրագետ պլան: Կրկժանը վերցնելուց հետո, երբ մենք ամրացրինք մեր դիրքերը Քյոսալար-Ջանհասանի ուղղությամբ, Շուշիի ազատագրման բանալին արդեն մեր ձեռքերում էր: Մայիսի 8-ին սկսվեց «Հարսանիք լեռներում» անվանումը կրող օպերացիան, որն ավարտվեց մայիսի 9-ի լուսաբացին…»:
Այսօր շատերին զավեշտալի կարող է թվալ մի ամբողջ քաղաք վերցնելու մասին նման հանգիստ զրույցը: Շատերին, բայց ոչ նրանց, ովքեր գիտեն, հիշում են ամեն ինչ, ինչ կատարվում էր Ղարաբաղում այդ սարսափելի օրերին: Եթե ոմանց համար Շուշին այսօր քաղաք է, ապա այն ժամանակ դա հայկական բնակավայրերը հրետանային ռմբակոծման ադրբեջանական ամենակարևոր հարթակներից էր: Ստեփանակերտի հազարավոր քաղաքացիներ չէին կարող բարձրանալ իրենց բնակարանները, քանի որ քաղաքը պարբերաբար հրետակոծվում էր Շուշիից գիշեր- ցերեկ: Գիշեր-ցերեկ: Եվ եթե այսօր շատերը նույնիսկ դա կարող են ընկալել որպես ընդամենը բառեր, ապա Աստված չտա՝ որևէ մեկը սեփական մաշկի վրա զգա՝ ինչ է նշանակում ապրել նկուղներում առանց լույսի, ջերմության, հացի, հագուստի, երբ դրանցից որևէ մեկը սպառվում է: Այդ պատճառով շատերի համար Շուշին վերցնելու օրը դարձավ ազատագրման օր, շատ երեխաներ կյանքում առաջին անգամ այդ օրը արևի լույս տեսան, շատերը հիշեցին, թե ինչպես է նշանակում քնել սեփական անկողնում: Եվ կարևոր չէ, որ Ստեփանակերտում ռմբակոծությունների հետևանքով պատուհաններին ապակիներ չէին մնացել, շատերի մոտ զգացում առաջացավ, որ կա կյանք առանց ռումբերի և նույնիսկ առանց պատերազմի…
Շատերը ցնծում էին, բայց ոչ բոլորը: Կոմանդոսի հիշողություններով. «Երբ նշում էին, օդ էին կրակում ռազմական փամփուշտներով, ինձ երեք օր շարունակ չէր լքում անհանգստությունը, որ կարող է հակահարձակում լինել, և մենք կկորցնենք հաղթանակը, որը ձեռք ենք բերել նման թանկ գնով: Ես զգում էի հաղթանակի համը, բայց անհանգստությունը շատ ուժեղ էր, այն խլացրել էր հաղթական շտուրմի զգացողություններս: Նաև ուժեղ էր կորուստի ցավը, մենք մեր հարազատներից շատերին կորցրինք…»:
Իհարկե, պատերազմը դրանցով չավարտվեց: Եվ դեռ շատ երիտասարդներ զոհվեցին դրանից հետո՝ այդպես էլ չհասնելով իրենց հարսանիքներին: Այդպես էլ չամուսնացավ Վազգեն Սարգսյանը, ում պատճառով էր, ի դեպ, Շուշիի օպերացիան կրում «Հարսանիք լեռներում» անվանումը: Երբ Շուշիի վերցման տարբեր ուղղությունների պատասխանատուներ Կոմանդոսը և Սամվել Բաբայանը դրանից մի քանի օր առաջ ներկայացրին քաղաքի գրավման ռազմական պլանը պաշտպանության նախարար Վազգեն Սարգսյանին, վերջինս ասաց, որ դա անհնար է և ի պատասխան խոստացավ, որ Շուշին վերցնելուց հետո անպայման կամուսնանա:
Պատերազմն ընթանում էր դեռ երկար ու ձիգ երկու տարիներ մինչև 1994թ. մայիսի 12-ը: Սակայն, Շուշին իսկապես բեկումնային պահ դարձավ Ղարաբաղյան պատերազմում: Եվ, իսկապես, Շուշիից հետո պատերազմի ավարտը տեսանելի դարձավ:
Ինչ-որ մեկն ասել է. «Նա, ով տիրապետում է Շուշիին, տիրապետում է ողջ Ղարաբաղին»: Այսօր Շուշի քաղաքում, որը հայերի մի քանի կոտորածների վկա է, գործում են հայկական եկեղեցիները: Հայ երեխաները հաճախում են դպրոց: Եվ այնտեղ՝ սարերում, իսկապես հարսանիքներ են տոնում:
Բայց պատերազմը չի ավարտվել: Շուշին դեռ պետք է կառուցապատել ու զարգացնել: Դատարկ բնակարաններն ու տները անհրաժեշտ է բնակեցնել: Քաղաքին նոր շունչ է պետք, որին այն արժանի է: Ոչ միայն տոներին պիտի Շուշի գնան պաշտոնյաներն ու աստղերը: Այն տոնը, որ մեզ նվիրեց Շուշիի գրավումը, պետք է մտնի այդ քաղաքի բնակիչների տները: Նրանք արժանի են դրան: Եվ դեռ կարժանանա, քանի որ պատերազմը դեռ չի ավարտվել:

Liberation of Shushi: The Turning Point of the “Wedding in the Mountains”
On May 8, 27 years ago in Karabakh, the city of Shushi was liberated as a result of an assault. Some call the operation “liberation of Shushi”, others - “capture”. But for those residents of Stepanakert and other settlements who lived in basements because of the constant shelling from Shushi, the label doesn’t matter. What matters is that people - for the first time in many months went out to get some fresh air and saw the sun.
May 8 in the history of the Karabakh war will perhaps be remembered as a turning point – with that day marking the start of the operation called “wedding in the mountains”, which changed not only the course of the Karabakh war, but also the mentality of Armenians who realized that it was possible to win against all odds...
Shushi liberation day is usually celebrated on May 9, but this date is rather symbolic. In fact, plans for taking Shushi had been developed earlier. As Lieutenant-General Arkady Ter-Tadevosyan, (the legendary Comandos) head of the operation “wedding in the mountains” said in his interviews 7 years ago, "the assault was set for May 5, but the unexpected snow delayed the assault until May 8. So, in any case, it had been announced, but the case was deferred because of the shortage of weapons. On April 24, 28, 29 and May 4 there were several imitations of the assault. Different dates of the assault were circulated to mislead the enemy also with false maneuvers to divert attention and prevent them from figuring out the main direction of assault. Weak strikes were made in all directions, and after April 27, the enemy, believing the false information about the deadlines, launched an offensive, putting us in a very difficult position on April 29 and 30. When the real assault began, the enemy fell into a state of panic from the suddenness and force of the strike and was already incapacitated. They faced fighters who were ready to self-sacrifice. Shushi is unapproachable when it is defended by its masters not the invaders. According to military laws it is impregnable, but 20 years ago, people who went into the assault consciously  sacrificed themselves. I want to stress that that the key players of the assault were the volunteers who already had military experience and who consciously sacrificed themselves. It is impossible to retell all the details of that maneuver, and therefore I will only mention that the surprise, 4 directions of impact, 10-15 km each, and a broad front of attack (over 45 km) helped us. The actions of the Armenian side had led the enemy into a state of panic. As a result of the imitation of offensive operations the enemy decided that the Armenian side was seeking to seize Janhasan, Kesalar. The Azerbaijanis knew our capabilities and had quite a competent plan for the defense of Shushi. After the capture of Krkzhan, when we were strengthened in the direction of Kesalar - Janhasan, the key to the liberation of Shushi was already in our hands. On May 8, the operation called "Wedding in the Mountains" began, which ended at dawn on May 9 "...
Today, to many such a calm talk about the capture of a whole city — even an impregnable one, may seem ominous. To many but not to those who know, remember everything that happened in Karabakh on those terrible days. If for some people Shushi is just a city today, then it was one of the most important Azerbaijani sites for the shelling of Armenian settlements. Thousands of Stepanakert residents could not go up to their apartments from the basements, because the city was fired from Shushi - day and night. And if today many people would perceive it as just words, then God forbid anyone in reality to experience what it is like to live in basements without power, heat, food, without the hope that it will ever end. Therefore for many, the day of taking Shushi became the day of liberation. It does not matter that there was no glass left in Stepanakert (after so many bombings). What matters is that many have the feeling that there is life in the world without bombs and even without war...
Many rejoiced. But not all. As Comandos recollects, "while celebrating we shot in the air, I was anxious for three days in a row that a counter-offensive could happen and we would lose the victory for which we paid such a high price. I felt the taste of victory, but the anxiety was obsessive, it faded out all the emotions about the victorious assault. There was the pain of loss, we lost many close people…"
Of course, the war did not end there. Many more young people died without playing their weddings. Vazgen Sargsyan did not marry, because of which, by the way, the Shushi operation was called "Wedding in the Mountains" (when Comandos and Samvel Babayan, who were responsible for taking Shushi from different directions, presented the plan of opeations to Vazgen Sargsyan several days before, the latter said that was impossible, and in response to the statements, promised that after taking Shushi he would definitely get married.) The war went on for another two years – till the truce on May 12, 1994. However, Shushi became a turning point in the Karabakh war. And indeed, after Shushi, the end of the war became tangible ....
But the war is not over. Shushi today needs to be built up. Vacant apartments and houses should be settled. We must breathe into the city the life it deserves. It is necessary that officials and celebrities visit Shushi not only on holidays. It is necessary that the joy Shushi liberation gave us, settles in the houses of the residents of this city. They deserve it. And they will deserve it - because the war is not over yet...