Մայիսի 9-ից առաջ մայիսի 8-ն էր. Շուշիի ազատագրում
27 տարի առաջ՝ մայիսի 8-ին, ազատագրվեց Շուշին: Ոմանք այդ օպերացիան անվանում են «Շուշիի ազատագրում», մյուսները՝ «գրավում»: Սակայն Ստեփանակերտի և այլ բնակավայրերի բնակիչների համար, ովքեր նկուղներում էին ապրում Շուշիից ընթացող մշտական ռմբակոծությունների պատճառով, կարևոր չէ, թե ինչն այսօր ինչպես են անվանում: Կարևոր է, որ մարդիկ շատ ամիսների ընթացքում առաջին անգամ կարողացան դուրս գալ թաքստոցից և օդ շնչել և առաջին անգամ ամիսների ընթացքում արև տեսան: Վառ, ինչպես ինքը՝ Շուշիի գրավումը:
Մայիսի 8-ը Ղարաբաղյան պատերազմի պատմության մեջ երևի կհիշվի որպես բեկումնային օր. հենց այդ օրն է սկսվել «Հարսանիք լեռներում» օպերացիան, որը բեկեց ոչ միայն ղարաբաղյան պատերազմի ընթացքը, այլև հայերի հոգեբանությունը, ովքեր գիտակցեցին, որ հաղթանակի գրավականը ռազմական կամ քանակական առավելությունը չէ:
Շուշիի ազատագրման օրը սովորաբար նշում են մայիսի 9-ին, բայց այդ ամսաթիվն ավելի շուտ խորհրդանշական է: Իրականում Շուշին վերահսկողության տակ վերցնելու ծրագրերն ավելի շուտ են մշակվել, և ինչպես 7 տարի առաջ իր հարցազրույցում պատմում է «Հարսանիք լեռներում» օպերացիայի ղեկավար, գեներալ-լեյտենանտ Արկադի Տեր-Թադևոսյանը (լեգենդար «Կոմանդոսը»), «գրոհը նշանակված էր մայիսի 5-ին, սակայն անսպասելի տեղացած ուժեղ ձյունը հետաձգեց այն մինչև մայիսի 8-ը: Այդպես էր, համենայն դեպս, հայտարարվել, սակայն պատճառը նաև զենքի պակասն էր: Ապրիլի 24-ին, 28-ին, 29-ին, մայիսի 4-ին գրոհի մի քանի իմիտացիաներ էին եղել: Քննարկվում էին օպերացիայի մի քանի հնարավոր ամսաթվեր, մենք արեցինք ամեն բան, որ շփոթություն առաջացնենք թշնամու մոտ, կեղծ մանևրներ էինք անում, որ շեղենք ուշադրությունը և թույլ չտանք որոշել հարվածի հիմնական ուղղությունը: Թույլ հարվածներ էին հասցվում բոլոր ուղղություններով: Իսկ ապրիլի 27-ից հետո, հավատալով ժամկետների մասին կեղծ տեղեկատվությանը, հակառակորդն ինքը դիմեց հարձակման՝ մեզ բարդ իրավիճակի մեջ դնելով ապրիլի 29-ին և 30-ին: Իսկ երբ սկսվեց իսկական գրոհը, թշնամին անսպասելիությունից և հարվածի ուժգնությունից խուճապի մատնվեց և անգործունակ էր արդեն: Նրա դեմ պայքարում էին մարդիկ, որոնք պատրաստ էին ինքնազոհության: Շուշին անառիկ է, երբ այն պաշտպանում են տերերը, ոչ թե նվաճողները: Ռազմական օրենքներով այն անառիկ է, սակայն 20 տարի առաջ գրոհի էին գնում մարդիկ, որոնք գիտակցաբար զոհաբերում էին իրենց: Ցանկանում եմ հատուկ ընդգծել, որ գրոհի ժամանակ գլխավոր դերը խաղացին կամավորները, որոնք արդեն ռազմական փորձ ունեին և գիտակցաբար զոհաբերում էին իրենց: Այդ խորամանկ մանևրի բոլոր դետալները պատմել հնարավոր չէ, դրա համար կսահմանափակվեմ հիշատակումով, որ մեզ օգնեցին հանկարծակիությունը, հարվածների 4 ուղղությունները՝ յուրաքանչյուրը 10-15 կմ, և հարձակման լայն ֆրոնտը (45 կմ-ից ավել): Հայկական կողմի գործողությունները խուճապի մատնեցին թշնամուն: Իմիտացիոն գրոհների արդյունքում թշնամին որոշեց, թե հայկական կողմը փորձում է գրավել Ջանհասան-Քյոսալարը: Ադրբեջանցիները գիտեին մեր հնարավորությունների մասին և ունեին Շուշիի պաշտպանության բավական գրագետ պլան: Կրկժանը վերցնելուց հետո, երբ մենք ամրացրինք մեր դիրքերը Քյոսալար-Ջանհասանի ուղղությամբ, Շուշիի ազատագրման բանալին արդեն մեր ձեռքերում էր: Մայիսի 8-ին սկսվեց «Հարսանիք լեռներում» անվանումը կրող օպերացիան, որն ավարտվեց մայիսի 9-ի լուսաբացին…»:
Այսօր շատերին զավեշտալի կարող է թվալ մի ամբողջ քաղաք վերցնելու մասին նման հանգիստ զրույցը: Շատերին, բայց ոչ նրանց, ովքեր գիտեն, հիշում են ամեն ինչ, ինչ կատարվում էր Ղարաբաղում այդ սարսափելի օրերին: Եթե ոմանց համար Շուշին այսօր քաղաք է, ապա այն ժամանակ դա հայկական բնակավայրերը հրետանային ռմբակոծման ադրբեջանական ամենակարևոր հարթակներից էր: Ստեփանակերտի հազարավոր քաղաքացիներ չէին կարող բարձրանալ իրենց բնակարանները, քանի որ քաղաքը պարբերաբար հրետակոծվում էր Շուշիից գիշեր- ցերեկ: Գիշեր-ցերեկ: Եվ եթե այսօր շատերը նույնիսկ դա կարող են ընկալել որպես ընդամենը բառեր, ապա Աստված չտա՝ որևէ մեկը սեփական մաշկի վրա զգա՝ ինչ է նշանակում ապրել նկուղներում առանց լույսի, ջերմության, հացի, հագուստի, երբ դրանցից որևէ մեկը սպառվում է: Այդ պատճառով շատերի համար Շուշին վերցնելու օրը դարձավ ազատագրման օր, շատ երեխաներ կյանքում առաջին անգամ այդ օրը արևի լույս տեսան, շատերը հիշեցին, թե ինչպես է նշանակում քնել սեփական անկողնում: Եվ կարևոր չէ, որ Ստեփանակերտում ռմբակոծությունների հետևանքով պատուհաններին ապակիներ չէին մնացել, շատերի մոտ զգացում առաջացավ, որ կա կյանք առանց ռումբերի և նույնիսկ առանց պատերազմի…
Շատերը ցնծում էին, բայց ոչ բոլորը: Կոմանդոսի հիշողություններով. «Երբ նշում էին, օդ էին կրակում ռազմական փամփուշտներով, ինձ երեք օր շարունակ չէր լքում անհանգստությունը, որ կարող է հակահարձակում լինել, և մենք կկորցնենք հաղթանակը, որը ձեռք ենք բերել նման թանկ գնով: Ես զգում էի հաղթանակի համը, բայց անհանգստությունը շատ ուժեղ էր, այն խլացրել էր հաղթական շտուրմի զգացողություններս: Նաև ուժեղ էր կորուստի ցավը, մենք մեր հարազատներից շատերին կորցրինք…»:
Իհարկե, պատերազմը դրանցով չավարտվեց: Եվ դեռ շատ երիտասարդներ զոհվեցին դրանից հետո՝ այդպես էլ չհասնելով իրենց հարսանիքներին: Այդպես էլ չամուսնացավ Վազգեն Սարգսյանը, ում պատճառով էր, ի դեպ, Շուշիի օպերացիան կրում «Հարսանիք լեռներում» անվանումը: Երբ Շուշիի վերցման տարբեր ուղղությունների պատասխանատուներ Կոմանդոսը և Սամվել Բաբայանը դրանից մի քանի օր առաջ ներկայացրին քաղաքի գրավման ռազմական պլանը պաշտպանության նախարար Վազգեն Սարգսյանին, վերջինս ասաց, որ դա անհնար է և ի պատասխան խոստացավ, որ Շուշին վերցնելուց հետո անպայման կամուսնանա:
Պատերազմն ընթանում էր դեռ երկար ու ձիգ երկու տարիներ մինչև 1994թ. մայիսի 12-ը: Սակայն, Շուշին իսկապես բեկումնային պահ դարձավ Ղարաբաղյան պատերազմում: Եվ, իսկապես, Շուշիից հետո պատերազմի ավարտը տեսանելի դարձավ:
Ինչ-որ մեկն ասել է. «Նա, ով տիրապետում է Շուշիին, տիրապետում է ողջ Ղարաբաղին»: Այսօր Շուշի քաղաքում, որը հայերի մի քանի կոտորածների վկա է, գործում են հայկական եկեղեցիները: Հայ երեխաները հաճախում են դպրոց: Եվ այնտեղ՝ սարերում, իսկապես հարսանիքներ են տոնում:
Բայց պատերազմը չի ավարտվել: Շուշին դեռ պետք է կառուցապատել ու զարգացնել: Դատարկ բնակարաններն ու տները անհրաժեշտ է բնակեցնել: Քաղաքին նոր շունչ է պետք, որին այն արժանի է: Ոչ միայն տոներին պիտի Շուշի գնան պաշտոնյաներն ու աստղերը: Այն տոնը, որ մեզ նվիրեց Շուշիի գրավումը, պետք է մտնի այդ քաղաքի բնակիչների տները: Նրանք արժանի են դրան: Եվ դեռ կարժանանա, քանի որ պատերազմը դեռ չի ավարտվել:

До 9 было 8 мая: освобождение Шуши
27 лет назад, 8 мая, в Карабахе штурмом был взят город Шуши. Кто-то называет операцию "освобождение Шуши", кто-то – "взятие". Но для тех жителей Степанакерта и других населенных пунктов, которые жили в подвалах из-за постоянных обстрелов, ведущихся из Шуши, неважно, что и как называют сегодня. Важно то, что люди – впервые за многие месяцы – вышли подышать свежим воздухом и впервые за много месяцев увидели солнце. Яркое, как сам факт взятия Шуши.
8 мая в истории карабахской войны, пожалуй, запомнится как переломная дата – именно в этот день началась операция "Свадьба в горах", которая переломила не только ход карабахской войны, но и менталитет армян, осознавших, что победить – при любом преимуществе противника – возможно…
День взятия Шуши празднуют обычно 9 мая, но эта дата скорее символичная. На самом деле планы по взятию Шуши под контроль разрабатывались ранее, и, как рассказывал 7 лет назад  в своих интервью руководитель операции "Свадьба в горах", генерал-лейтенант Аркадий Тер-Тадевосян (легендарный Командос), "штурм был назначен на 5 мая, но неожиданно выпавший обильный снег отсрочил штурм до 8 мая. Так, во всяком случае, было объявлено, однако дело упиралось и в нехватку оружия. 24 апреля, 28, 29, 4 мая было несколько имитаций штурма. Муссировались разные предполагаемые даты операции, мы сделали все, чтобы ввести противника в заблуждение, предпринимали ложные маневры, чтобы отвлечь внимание и не дать ему распознать главное направление удара. Слабые удары наносились по всем направлениям, а после 27 апреля противник, поверив ложной информации о сроках, сам предпринял наступление, поставив нас в весьма затруднительное положение 29 и 30 апреля. Когда же начался настоящий штурм, то противник от внезапности и силы удара впал в состояние паники и уже был недееспособен. Против него боролись люди, готовые к самопожертвованию. Шуши неприступен, когда его обороняют хозяева, а не захватчики. По военным законам он неприступен, но 20 лет назад на штурм шли люди, которые сознательно жертвовали собой. Хочу особо подчеркнуть, что главную роль в штурме сыграли добровольцы, которые уже имели военный опыт и которые сознательно жертвовали собой. Все детали того хитрого маневра пересказать невозможно, а потому я ограничусь упоминанием, что нам помогли внезапность, 4 направления удара, каждое по 10-15 км, и широкий фронт наступления (свыше 45 км). Действия армянской стороны ввергли противника в состояние паники. В результате имитации наступательных действий противник решил, что армянская сторона стремится захватить Джанхасан - Кесалар. Азербайджанцы знали о наших возможностях и имели вполне грамотный план обороны Шуши. После взятия Кркжана, когда мы укрепились на направлении Кесалар - Джанхасан, ключ к освобождению Шуши уже был у нас в руках. 8 мая началась операция под названием "Свадьба в горах", которая завершилась на рассвете 9 мая"…
Сегодня многим может показаться зловещим факт такого спокойного разговора о взятии целого города – даже неприступного. Многим, но не тем, кто знает, помнит все, что происходило в Карабахе в эти жуткие дни. Если для кого-то Шуши сегодня город, то тогда это была одна из самых важных азербайджанских площадок для артобстрелов армянских населенных пунктов. Тысячи жителей Степанакерта не могли подняться в свои квартиры из подвалов, потому что город регулярно обстреливался из Шуши – днем и ночью. Днем и ночью. И если сегодня многие могут и это воспринять как всего лишь слова, то не дай Бог кому-либо в реальности испытать, каково это – жить в подвалах без света, тепла, еды, без надежды, что это когда-нибудь закончится. Потому для многих день взятия Шуши стал днем освобождения. И неважно, что стекол в Степанакерте не осталось (после стольких бомбежек!), важно, что у многих появилось ощущение того, что в мире есть жизнь без бомб и даже без войны…
Многие ликовали. Но не все. По воспоминаниям Командоса, "когда праздновали, стреляли в воздух боевыми патронами, меня три дня кряду не покидала тревога, что может случиться контрнаступление и мы потеряем победу, которую получили такой дорогой ценой. Я чувствовал вкус победы, но тревога была очень сильной, она заглушала все эмоции по поводу победного штурма. Была и боль утраты, мы потеряли многих близких людей"...
Конечно, война на этом не закончилась. И еще многие парни потом погибли, так и не дождавшись своих свадеб. Так и не женился Вазген Саргсян, из-за которого, кстати, шушинская операция и получила название "Свадьба в горах" (когда ответственные за взятие Шуши с разных направлений Командос и Самвел Бабаян за несколько дней до этого представили боевой план взятия города тогдашнему министру обороны Вазгену Саргсяну, последний сказал, что это невозможно, и в ответ на утверждения пообещал, что после взятия Шуши обязательно женится). И война еще шла долгих два года – до достижения перемирия 12 мая 1994 года. Однако Шуши стал действительно переломным моментом в карабахской войне. И действительно после Шуши конец войны стал осязаемым…
Кто-то сказал: "Тот, кто владеет городом Шуши, владеет Карабахом". Сегодня в городе Шуши – свидетеле нескольких армянских погромов – действуют армянские церкви. Армянские детишки ходят в школу. И там – в горах – действительно играют армянские свадьбы.
Но война не закончилась. Шуши сегодня надо застраивать и достраивать. Пустующие квартиры и дома надо заселять. Надо вдохнуть в город жизнь, которую он заслужил. Надо, чтобы не только по праздникам в Шуши ездили чиновники и знаменитости. Надо, чтобы праздник, который нам подарило взятие Шуши, поселился в домах жителей этого города. Они это заслужили. И еще заслужат – потому что война все еще не закончилась…