Հայ ժողովուրդը Հայրենական պատերազմում հաղթանակը կերտողներից մեկն է
Մայիսի 9-ին հայ ժողովուրդը նշում է ոչ միայն իր նորանկախ պետության առաջին հաղթանակները՝ Շուշիի ազատագրման և Արցախի պաշտպանության բանակի ստեղծման տարեդարձը, այլ նաև 1945 թվականին Հայրենական մեծ պատերազմում խորհրդային ժողովուրդների, այդ թվում՝ հայերի հաղթանակի տոնը:
Այսօր պատմությունը երբեմն խեղաթյուրվում է, փորձ է արվում Հայրենական մեծ պատերազմը ներկայացնել որպես ռուս ժողովրդի կռիվ հիտլերյան Գերմանիայի դեմ: Մինչդեռ այն նաև հայ ժողովրդի պատերազմն էր ոչ միայն որպես խորհրդային ժողովուրդ, այլ որպես մի ժողովուրդ, որն ընդամենը մի քանի տասնամյակ առաջ, ենթարկվելով Ցեղասպանության, հերթական անգամ կանգնել էր բնաջնջման ամենաիրական սպառնալիքի առջև:
Հայրենական պատերազմի հաղթանակի կերտման գործում հայ ժողովրդի ունեցած նպաստը, թերևս, դրա լավագույն ապացույցներից է: Պատերազմի հենց առաջին օրերից հայերն ակտիվ մասնակցություն են ունեցել Խորհրդային միության պաշտպանությանը: Ինչպես Հայրենական Մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 70-ամյակի կապակցությամբ իր խոսքում հիշեցրել է ՀՀ նախագահը, Հայրենական Մեծ պատերազմի ժամանակ հայ ժողովուրդը տվել է Խորհրդային Միության 117 հերոս,  Փառքի բոլոր աստիճանների շքանշանի 27 ասպետ և Խորհրդային Միության 5 մարշալ: Խորհրդային միության տարածքում ապրող մոտ 2.8 մլն հայերից 600 հազարը մասնակցել են Հարենական Մեծ պատերազմին: 314 հազարը չեն վերադարձել, զոհվել են: Դա ամեն իններորդ հայն է: Խորհրդային Միությունում բնակվող ողջ հայության մոտ 12 տոկոսը զոհվել է Հայրենական մեծ պատերազմի ժամանակ:
Խորհրդային պատմության մեջ հատկապես հիշատակվում է արցախյան Չարդախլու գյուղի հերոսության մասին: Չարդախլուն հայ մեծանուն մարշալների՝ Բաղրամյանի և Բաբաջանյանի հայրենիքն է: Ռազմադաշտ մեկնած գյուղի 1250 բնակիչներից 853-ը տարբեր աստիճանի մեդալների և պարգևների են արժանացել: Ողջ համաշխարհային պատմության մեջ դժվար է նմանօրինակ դեպք գտնել:
Հայերը ծառայել են Կարմիր բանակի տարբեր ստորաբաժանումներում՝ հետևակից մինչև զրահատանկային զորքեր, հրետանի և օդուժ: Տասնյակ հազար հայեր մասնակցել են Լեհաստանի, Չեխոսլովակիայի, Ռումինիայի, Բուլղարիայի, Հունգարիայի, Հարավսլավիայի, Ավստրիայի ազատագրմանը:
Խորհրդային բանակի ազգությամբ հայ զինծառայողներից 6 դիվիզիա է կազմավորվել: Ռազմաճակատը զինամթերքով ապահովելու նպատակով Հայաստանում տասնյակ նոր հիմնարկություններ են ստեղծվել: Պատերազմի ամենաթեժ պահին՝ 1943 թվականին, Հայաստանում բացվել է Գիտությունների ակադեմիան, որի գիտական գործունեությունն ամբողջությամբ նվիրված է եղել ռազմական թեմային: Անմասն չեն մնացել նաև սփյուռքի հայերը: ԱՄՆ-ում, Ֆրանսիայում, Սիրիայում, Լիբանանում, Իրաքում, Եգիպտոսում և բազմաթիվ այլ երկրներում գործող հայկական ամենատարբեր կառույցներն իրենց օգնությունն են տրամադրել սովետական զորքերին: Ավելի քան 30 հազար հայեր կռվել են դաշնակիցների  բանակներում:
Այս թվերն ու տվյալները ամենևին էլ պատահականություն չեն: Հիտլերյան Գերմանիայի հարձակմանը դիմագրավելիս հայերը հստակ գիտակցել են, որ Գերմանիայի հաղթանակի դեպքում Թուրքիան անմիջապես զորք է մտցնելու Հայաստան: Պատերազմի սկզբից Թուրքիան իր հիմնական զինված ուժերը (26 ռազմական դիվիզիա) կենտրոնացրել էր Խորհրդային Հայաստանի սահմանների երկայնքով և սպասում էր հարմար առիթի Հարավային Կովկաս ներխուժելու համար:
Հայ ժողովուրդն իր ողջ ներուժով դարձել է Հայրենական պատերազմի հաղթանակը կերտողներից մեկը: Անկարելի է թերագնահատել այս հաղթանակի նշանակությունը: Առանց այս հաղթանակի մեր հաջորդ հաղթանակները, ինչպիսին նույն Շուշիի ազատագրումն է, չէին լինի:

Армянский народ – один из творцов победы в Великой Отечественной войне
9 мая армяне празднуют не только первые победы своей независимой страны – освобождение Шуши и формирование Армии обороны НКР, но и праздник победы советских народов, в том числе армян - в Великой Отечественной войне в 1945 году.
Сегодня история часто искажается. Некоторые люди пытаются представить Великую Отечественную войну как борьбу русского народа против гитлеровской Германии. Однако Великая Отечественная была также войной армян - не только как советского народа, но и как народа, который совсем недавно подвергся Геноциду и в очередной раз стоял перед реальной угрозой уничтожения.
Вклад армян в Великую Победу, наверно, лучшее тому доказательство. С первых дней войны армяне принимали активное участие в защите Советского Союза. Героями Советского Союза стали 117 наших соотечественников, 27 получили Ордена Славы, а пятеро стали маршалами. Из проживающих в СССР 2.8 миллионов армян около 600 тысяч приняли участие в войне. 314 тысяч из них не вернулись, погибли. Это - каждый девятый армянин. Почти 12% всех армян Советского Союза погибли во время Великой Отечественной войны.
Сегодня часто говорят о военном подвиге маленького армянского села Чардахлу. Как отмечает портал МГИМО, 1250 жителей этого села ушли на фронт. 853 из них были награждены орденами и медалями, 452 пали смертью храбрых на поле боя. Это село это дало Родине двух маршалов (Баграмян, Бабаджанян), четырех Героев Советского Союза, многих офицеров старшего командного состава. Согласитесь - трудно найти второй подобный случай во всей истории человечества.
Армяне служили во всех родах войск Красной Армии: в пехоте, бронетанковых войсках, авиации, артиллерии, военно-морском флоте, в пограничных, тыловых и санитарных частях. Десятки тысяч сынов армянского народа участвовали в освобождении от гитлеровского ига Польши, Чехословакии, Румынии, Болгарии, Венгрии, Югославии, Австрии. Из воинов-армян были сформированы 6 общевойсковых дивизий. Руководство Армении укомплектовывало и снабжало эти войсковые части всем необходимым.
Предприятия Армении, как ранее существовавшие, так и вновь созданные, производили стратегически важную для фронта продукцию - каучук, медь, карбид и многое другое. В республике был организован выпуск военного снаряжения, боеприпасов, взрывчатых веществ, средств связи. В годы войны в Армении было введено в эксплуатацию около 30 предприятий, 110 цехов и мастерских. В республике производилось более 300 видов продукции, необходимой для фронта. В разгар войны, в 1943 году, в Республике была создана Академия наук Армянской ССР. Ее научная деятельность целиком была посвящена военной тематике.
Армянская диаспора также не осталась в стороне. Различные армянские организации в США, Франции, Сирии, Ливане, Ираке и других стран протянули руку помощи советским войскам. Более 30 тысяч армян сражались в армиях союзников.
Эти цифры и данные не случайны. Армяне четко понимали, что в случае победы Германии Турция воспользуется ситуацией и введет свои войска в Армению. Ведь с начала войны Турция сосредоточила свои основные силы (26 военизированных дивизий) на границе с Арменией и была готова в любой момент начать войну.
Армянский народ стал одним из творцов Великой победы. И невозможно недооценить значение этой Победы: без нее все последующие наши победы были бы невозможны.