Հայ ժողովուրդը Հայրենական պատերազմում հաղթանակը կերտողներից մեկն է
Մայիսի 9-ին հայ ժողովուրդը նշում է ոչ միայն իր նորանկախ պետության առաջին հաղթանակները՝ Շուշիի ազատագրման և Արցախի պաշտպանության բանակի ստեղծման տարեդարձը, այլ նաև 1945 թվականին Հայրենական մեծ պատերազմում խորհրդային ժողովուրդների, այդ թվում՝ հայերի հաղթանակի տոնը:
Այսօր պատմությունը երբեմն խեղաթյուրվում է, փորձ է արվում Հայրենական մեծ պատերազմը ներկայացնել որպես ռուս ժողովրդի կռիվ հիտլերյան Գերմանիայի դեմ: Մինչդեռ այն նաև հայ ժողովրդի պատերազմն էր ոչ միայն որպես խորհրդային ժողովուրդ, այլ որպես մի ժողովուրդ, որն ընդամենը մի քանի տասնամյակ առաջ, ենթարկվելով Ցեղասպանության, հերթական անգամ կանգնել էր բնաջնջման ամենաիրական սպառնալիքի առջև:
Հայրենական պատերազմի հաղթանակի կերտման գործում հայ ժողովրդի ունեցած նպաստը, թերևս, դրա լավագույն ապացույցներից է: Պատերազմի հենց առաջին օրերից հայերն ակտիվ մասնակցություն են ունեցել Խորհրդային միության պաշտպանությանը: Ինչպես Հայրենական Մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 70-ամյակի կապակցությամբ իր խոսքում հիշեցրել է ՀՀ նախագահը, Հայրենական Մեծ պատերազմի ժամանակ հայ ժողովուրդը տվել է Խորհրդային Միության 117 հերոս,  Փառքի բոլոր աստիճանների շքանշանի 27 ասպետ և Խորհրդային Միության 5 մարշալ: Խորհրդային միության տարածքում ապրող մոտ 2.8 մլն հայերից 600 հազարը մասնակցել են Հարենական Մեծ պատերազմին: 314 հազարը չեն վերադարձել, զոհվել են: Դա ամեն իններորդ հայն է: Խորհրդային Միությունում բնակվող ողջ հայության մոտ 12 տոկոսը զոհվել է Հայրենական մեծ պատերազմի ժամանակ:
Խորհրդային պատմության մեջ հատկապես հիշատակվում է արցախյան Չարդախլու գյուղի հերոսության մասին: Չարդախլուն հայ մեծանուն մարշալների՝ Բաղրամյանի և Բաբաջանյանի հայրենիքն է: Ռազմադաշտ մեկնած գյուղի 1250 բնակիչներից 853-ը տարբեր աստիճանի մեդալների և պարգևների են արժանացել: Ողջ համաշխարհային պատմության մեջ դժվար է նմանօրինակ դեպք գտնել:
Հայերը ծառայել են Կարմիր բանակի տարբեր ստորաբաժանումներում՝ հետևակից մինչև զրահատանկային զորքեր, հրետանի և օդուժ: Տասնյակ հազար հայեր մասնակցել են Լեհաստանի, Չեխոսլովակիայի, Ռումինիայի, Բուլղարիայի, Հունգարիայի, Հարավսլավիայի, Ավստրիայի ազատագրմանը:
Խորհրդային բանակի ազգությամբ հայ զինծառայողներից 6 դիվիզիա է կազմավորվել: Ռազմաճակատը զինամթերքով ապահովելու նպատակով Հայաստանում տասնյակ նոր հիմնարկություններ են ստեղծվել: Պատերազմի ամենաթեժ պահին՝ 1943 թվականին, Հայաստանում բացվել է Գիտությունների ակադեմիան, որի գիտական գործունեությունն ամբողջությամբ նվիրված է եղել ռազմական թեմային: Անմասն չեն մնացել նաև սփյուռքի հայերը: ԱՄՆ-ում, Ֆրանսիայում, Սիրիայում, Լիբանանում, Իրաքում, Եգիպտոսում և բազմաթիվ այլ երկրներում գործող հայկական ամենատարբեր կառույցներն իրենց օգնությունն են տրամադրել սովետական զորքերին: Ավելի քան 30 հազար հայեր կռվել են դաշնակիցների  բանակներում:
Այս թվերն ու տվյալները ամենևին էլ պատահականություն չեն: Հիտլերյան Գերմանիայի հարձակմանը դիմագրավելիս հայերը հստակ գիտակցել են, որ Գերմանիայի հաղթանակի դեպքում Թուրքիան անմիջապես զորք է մտցնելու Հայաստան: Պատերազմի սկզբից Թուրքիան իր հիմնական զինված ուժերը (26 ռազմական դիվիզիա) կենտրոնացրել էր Խորհրդային Հայաստանի սահմանների երկայնքով և սպասում էր հարմար առիթի Հարավային Կովկաս ներխուժելու համար:
Հայ ժողովուրդն իր ողջ ներուժով դարձել է Հայրենական պատերազմի հաղթանակը կերտողներից մեկը: Անկարելի է թերագնահատել այս հաղթանակի նշանակությունը: Առանց այս հաղթանակի մեր հաջորդ հաղթանակները, ինչպիսին նույն Շուշիի ազատագրումն է, չէին լինի:

Armenians - One of the Creators of the Victory of Great Patriotic War
On May 9, the Armenian people celebrate not only their newly independent state's first victories, the liberation of Shushi and the anniversary of Artsakh Defense Army, but also the victory of the Great Patriotic War of the Soviet peoples, including Armenians in 1945.
The history is sometimes distorted, an attempt is being made to present the Great Patriotic War as a fight of Russian people against Hitler Germany. Yet it was also the war of the Armenian people not only as a part of the Soviet Union, but also as a nation, which passed through the genocide only a few decades ago and now once again faced a real threat of extermination.
The contribution of the Armenian people in the vocitory of the Great Patriotic War is perhaps the best proof of it. Since the very first days of the war the Armenians had active participation in the defense of the Soviet Union. As the President of Armenia said on the eve of 70th anniversary of the Great Patriotic War, the Armenian people gave 117 Heroes of the Soviet Union during the Great Patriotic War, 27 Knights and 5 Marshals of the Soviet Union of the Order of Glory of all degrees. 600 thousand out of about 2.8 million Armenians living in the territory of the Soviet Union took part in the Great Patriotic War. 314 thousand of them never returned, were killed  - each nine of the Armenians. About 12 percent of all Armenians living in the Soviet Union died during the Great Patriotic War.
In the Soviet history, there is a special page telling about the heroism of the Artsakh Chardakhlou village. Chardakhlu was the homeland of two great Armenian marshals, Baghramyan and Babajanyan. From 1,250 residents of the village, who left for the battlefield, 853 received varying degrees of medals and awards. Throughout the history of the world it is difficult to find a similar case.
They served in different units of the Red Army, from infantry to armored troops, from artillery to aviation. Tens of thousands of Armenians took part in Poland’s, Czechoslovakia’s, Romania’s, Bulgaria’s, Hungary’s, Yugoslavia’s and Austria's liberation.
The Soviet Army's six divisions were formed of the ethnic Armenian soldiers. Dozens of new institutions were created in Armenia to provide with ammunition to the frontline. During the most tense period of war, in 1943, the Academy of Sciences was opened, the scientific activity of which was entirely devoted to the military theme. The Armenian Diaspora didn’t remain indifferent either. The various Armenian institutions in the United States, France, Syria, Lebanon, Iraq, Egypt and many other countries provided aid to the Soviet troops. More than 30 thousand Armenians fought in the armies of the Allies.
These figures and data are not a coincidence. In resistig the attacks of Hitler's Germany, Armenians realized that in case of victory of Germany Turkey would enter its troops to Armenia. Since the beginning of the war, Turkey's main armed forces (26 Military Divisions) were concentrated along the borders of Soviet Armenia and were waiting for an opportunity to invadthe the South Caucasuse.
The Armenian people's full potential has become one of the creators of the Great Victory. We should not underestimate the significance of this victory. Without this very victory, our next victories, like the liberation of Shushi, would not exist.