Նիկոլ Փաշինյանը և ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալը քննարկել են երկկողմ գործակցության զարգացման հարցեր
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների՝ Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով պետքարտուղարի փոխտեղակալ Ջորջ Քենթի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը նշել է, որ Միացյալ Նահանգների հետ բարեկամական հարաբերությունների և կառուցողական գործընկերության շարունակական խորացումը կարևոր նշանակություն ունի Հայաստանի համար, որը գտնվում է ժողովրդավարական արմատական բարեփոխումների փուլում և առաջ է շարժվում ժողովրդավարության ինստիտուցիոնալ ու տնտեսապես հզորացման ճանապարհով:
ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալը նշել է, որ ուրախ է կրկին այցելել մեր երկիր՝ այս անգամ արդեն խորհրդարանական ընտրություններից հետո և հայկական կողմի հետ քննարկել համագործակցության օրակարգը: Ջորջ Քենթի խոսքով՝ ԱՄՆ-ն հետաքրքրված է ՀՀ հետ հարաբերությունների զարգացմամբ և մեր երկրի համար առաջնահերթություն հանդիսացող ոլորտներում փոխգործակցությամբ:
Զրուցակիցները քննարկել են փոխշահավետ գործընկերության խորացմանը վերաբերող հարցեր:
Որպես ինստիտուցիոնալ կարևոր ուղղություն՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է դատական համակարգի բարեփոխումների, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, նաև ընտրական և ոստիկանական ոլորտներում գործակցությունը: Վարչապետի խոսքով՝ Հայաստանում տեղի են ունեցել ազատ և ժողովրդավարական ընտրություններ, որոնք պետք է երաշխավորվեն ինստիտուցիոնալ առումով, և այս ուղղություններով բարեփոխումների իրականացումը զգալի կարևորություն ունեն: Անդրադառնալով տնտեսական կապերի զարգացման հնարավորություններին՝ կառավարության ղեկավարը հեռանկարային է համարել ջրամբարաշինության, ենթակառուցվածքների, տեխնոլոգիաների, շրջակա միջավայրի ոլորտներում համագործակցությունը:
Ջորջ Քենթը նշել է, որ ԱՄՆ-ն ողջունում է Հայաստանի՝ ժողովրդավարության զարգացման, տնտեսական առաջընթացի, ինչպես նաև տարբեր ուղղություններով քայլերը և պատրաստ է աջակցել ՀՀ կառավարությանը բարեփոխումների իրականացման գործընթացում:
ՀՀ վարչապետը և ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալը մտքեր են փոխանակել նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման, տարածաշրջանային մարտահրավերների և գործընթացների շուրջ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հաջողություն է մաղթել միջկառավարական հանձնաժողովի՝ Հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության վաղը կայանալիք նիստին:

Prime Minister Nikol Pashinyan received a delegation led by George Kent, Deputy Assistant Secretary in the European and Eurasian Bureau at the U.S. Department of State.
The Prime Minister noted that the furtherance of friendly relations and constructive partnership with the United States is of great importance to Armenia, which is undergoing fundamental reforms on its way to institutional, economic and democratic strengthening.
The U.S. Deputy Assistant Secretary of State said he was glad to visit Armenia again following the parliamentary elections and discuss a cooperation agenda with the Armenian side. According to George Kent, the United States is interested in developing relations and partnership with Armenia in the areas of top priority for our country.
The parties discussed ways of deepening the ongoing mutually beneficial cooperation. Among his government’s institutional reforms, Nikol Pashinyan highlighted the judiciary reform, the fight against corruption, as well as the cooperation in electoral and police-related matters. The Premier pointed out that free and democratic elections have been held in Armenia, which need to be supported by institutional guarantees, and the implementation of successful reforms in these areas is of great importance.
Coming to the development of economic ties, the head of the Armenian government dwelt on the prospects for cooperation in the fields of reservoir construction, infrastructures, high technologies and environmental protection.
George Kent noted that supportive of Armenia’s commitment to democracy and the steps aimed at ensuring economic progress, the United States is prepared to assist the Government of Armenia with the ongoing reforms.
The Prime Minister and the Deputy Assistant Secretary of State took the opportunity to exchange views on the Nagorno-Karabakh conflict settlement process, regional challenges and developments.
Prime Minister Pashinyan wished every success to the meeting of the intergovernmental commission on Armenian-American strategic dialogue, due to be held tomorrow.