Էրդողանի կուսակցությունը նորից Ստամբուլի քաղաքապետի պաշտոնում կառաջադրի Բինալի Յըլդըրըմին
Բինալի Յըլդըրըմը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի Արդարություն և զարգացում կուսակցության թեկնածուն կլինի Ստամբուլի կրկնակի քաղաքապետական ընտրություններում, տեղեկացնում է NEWS.am։
«Մեր թեկնածուն հայտնի է։ Դա Բինալի Յըլդըրըմն է»,- ասել է Էրդողանը։
Իր հերթին, ընդդիմադիր Ժողովրդա-հանրապետական կուսակցությունը հայտարարել է, որ երկրորդ անգամ կառաջադրի Էքրեմ Իմամօղլուի թեկնածությունը։
Պաշտոնական տվյալների համաձայն՝ Իմամօղլուն առաջ է անցել Յըլդըրըմից՝ մարտի 31-ի ընտրություններում հավաքելով 4,171 մլն ձայն։ ԱԶԿ-ն 2002-ից զիջում է Ստամբուլի քաղաքապետի ընտրություններում, որի քաղաքապետ է եղել Էրդողանը 1994-1998 թվականներին։ Պաշտոնական տվյալների հայտարարումից հետո Թուրքիայի նախագահի կուսակցությունը վիճարկել է Բարձրագույն ընտրական հանձնաժողովում այդ արդյունքները՝ պահանջելով չեղարկել դրանք և նոր ընտրություններ նշանակել խախտումների պատճառով։
Երկուշաբթի Բարձրագույն ընտրական հանձնաժողովը որոշում է կայացրել չեղարկել Ստամբուլի քաղաքապետի ընտրությունները ևտեղեկացրել է, որ ԺՀԿ թեկնածուի վկայականը հետ կկանչվի։ Նոր ընտրությունները նշանակված են հունիսի 23-ին։

Партия Эрдогана снова выдвинет кандидатом в мэры Стамбула Бинали Йылдырыма
Бинали Йылдырым будет кандидатом от Партии справедливости и развития (ПСР) президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана на повторных выборах мэра Стамбула. Об этом, как сообщила во вторник газета Milliyet, заявил турецкий лидер, передает ТАСС.
"Наш кандидат известен. Это Бинали Йылдырым", - заявил Эрдоган.
В свою очередь, ведущая оппозиционная Народно-республиканская партия (НРП) Турции объявила, что повторно выдвинет кандидатом Экрема Имамоглу.
Согласно официальным данным, Имамоглу опередил Йылдырыма, набрав на выборах 31 марта 4,171 млн голосов избирателей. ПСР впервые с 2002 года уступила на муниципальных выборах в Стамбуле, мэром которого с 1994 по 1998 год был Эрдоган. После объявления официальных результатов партия турецкого лидера подала апелляции в Высшую избирательную комиссию с требованием отменить итоги выборов мэра в Стамбуле и повторить их в связи с нарушениями, допущенными при голосовании.
В понедельник Высшая избирательная комиссия Турции приняла решение отменить результаты выборов в Стамбуле сообщила, что сертификат о признании мэром кандидата от НРП будет отозван. Новые муниципальные выборы назначены на 23 июня.