Ի՞նչ է սպասվում Վենեսուելային` պատերա՞զմ, թե՞ խաղաղություն
Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն ԱՄՆ պետքարտուղար Մայքլ Պոմպեոյի և եվրոպական ու լատինաամերիկյան գործընկերների հետ հանդիպումից հետո հայտարարել է, որ Վենեսուելայի ճգնաժամը ռազմական ճանապարհով հանգուցալուծելու կողմնակիցներ գոյություն չունեն:  Բացի այդ, ըստ նրա, Վենեսուելայի հարցով Պոմպեոյի հետ տեղի ունեցած հանդիպումն անցել է կառուցողական մթնոլորտում, ավելին` կողմերը պայմանավորվել են Վենեսուելայի հարցով կրկին հանդիպել Սոչիում:
Հատկանշական է, որ ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ ունեցած հեռախոսազրույցի ժամանակ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը նշել էր, որ միայն «վենեսուելացիներն իրավունք ունեն որոշել իրենց երկրի ապագան` հավելելով, որ երկրի ներքին գործերին ցանկացած տեսակի միջամտություն խաթարում է ճգնաժամի քաղաքական կարգավորման հեռանկարները»: ԱՄՆ նախագահը նույնպես կիսում է լավատեսությունը, որ քաղաքական խաղաղ հանգուցալուծումն իրատեսական է: Վերջինիս խոսքով` Պուտինի նման ինքն էլ  է Վենեսուելայի հարցում «դրական հանգուցալուծում» փնտրում:
Առաջին հայացքից թվում է, թե Լավրով-Պոմպեո երկկողմ հանդիպումը կարելի է համարել Վենեսուելայի շուրջ Վաշինգտոնի և Մոսկվայի միջև ուղղակի բանակցությունների սկիզբ, եթե հաշվի ենք առնում նաև այն փաստը, որ դրանք շարունակականության միտում են ցույց տալիս:  ԱՄՆ պետքարտուղարը Լավրովի հետ հանդիպումից հետո պատրաստվում է հանդիպել նաև ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին: Թվում է, թե երկու կողմերն էլ հասկանում են, որ անհրաժեշտ է փակուղում հայտնված հարցին շուտափույթ քաղաքական հանգուցալուծում տալ:
Սակայն միևնույն ժամանակ տպավորություն է ստեղծվում, որ ԱՄՆ-ն ռազմական միջամտության գաղափարից դեռևս վերջնականապես չի հրաժարվել: Այս համատեքստում հետաքրքրական է նաև ընդդիմադիր առաջնորդ, ինքն իրեն Վենեսուելայի ժամանակավոր նախագահ հռչակած Խուան Գուիադոյի` Լավրով-Պոմպեո հանդիպումից հետո արած հայտարարությունը, որում վերջինս հստակ հասկացրեց, որ դեմ չէ ԱՄՆ կողմից ռազմական միջամտության տարբերակին: Ավելին, հանդիպումից հետո, ԱՄՆ-ն, շարունակելով Վենեսուելայի փաստացի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի վրա ճնշումները, նոր պատժամիջոցներ կիրառեց վենեսուելական մի շարք ընկերությունների նկատմամբ:
Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանին, ապա ռուսական զորքերը դեռևս գտնվում են Վենեսուելայի տարածքում: Ռուսական կողմը պնդում է, որ  զինվորականները Վենեսուելա են մեկնել ռազմական ոլորտում համագործակցության մասին երկկողմ պայմանագրի շրջանակում: Վենեսուելայի արտաքին գործերի նախարար Խորխե Արրեասին էլ հայտարարել է, որ ռուսական ռազմական ուժերի թիվը կարող է բազմապատկվել:
Կարելի է ասել, որ Վենեսուելայում ամիսներ շարունակ տիրող  քաղաքական ճգնաժամը դեռևս հեռու է խաղաղ հանգուցալուծում ստանալուց:  Վենեսուելան Վաշինգտոնի և Մոսկվայի միջև դարձել է  քաղաքական առճակատման նոր  թատերաբեմ: Նման թատերաբեմ էր նախկինում Լատինական Ամերիկայում երկու երկրների համար Կուբան:  Այդ երկրում սոցիալիստական հեղափոխության տարիներին  խորհրդային հրթիռների տեղակայումը ԽՍՀՄ-ի և ԱՄՆ-ի միջև քիչ էր մնում միջուկային պատերազմի հանգեցներ:
Ինչպես նախկինում, այնպես էլ ներկայում, ԱՄՆ-ն փորձում է ամեն կերպ հեռու պահել Ռուսաստանին իր հարևանությամբ գտնվող տարածաշրջանից: Սակայն Ռուսաստանը, ինչպես երևում է, չի պատրաստվում ընկրկել:  ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի համար Մադուրոյի իշխանությունը  պահպանելը  կարևոր է առաջին հերթին տնտեսական առումով: Վենեսուելայում ռուսական ներդրումները, ընդհանուր առմամբ, կազմում են մոտ 17 մլրդ դոլար: Դա հիմնականում «Роснефти»-ի կողմից արված ներդրումներն են  Վենեսուելայի նավթային արդյունաբերական ոլորտում:  Սակայն հարկ է նշել, որ  բացի տնտեսականից գոյություն ունի նաև մեկ այլ ոչ պակաս կարևոր հանգամանք: Ինչպես Սիրիայում, այնպես էլ Վենեսուելայում ՌԴ նախագահի համար ամենակարևորը համաշխարհային քաղաքական խաղացողի իմիջ ձեռք բերելն է և իր գործընկերներին աջակցելը՝ մյուս տարածաշրջաններում նրանց չկորցնելու համար:
Լատինամերիկյան տարածաշրջանում իր ազդեցությունը պահպանելը կարևոր է Ռուսաստանի համար, քանի որ այն գտնվում է ԱՄՆ-ի անմիջական հարևանությամբ: Սակայն, ԱՄՆ-ն էլ իր հերթին ունի իր ծրագրերն ու շահերը Վենեսուելայում:

Что ждет Венесуэлу - война или мир?
Министр иностранных дел России Сергей Лавров после своей первой встречи с госсекретарем США Майком Помпео, а также европейскими и латиноамериканскими коллегами заявил, что не существует сторонников военного решения венесуэльского кризиса. Он сказал, что встреча с Помпео по вопросу Венесуэлы прошла в конструктивной атмосфере. Более того, стороны сегодня вновь встречаются в Сочи, и одной из важных тем обсуждения станет опять-таки Венесуэла.
Ранее, во время телефонного разговора с президентом США Дональдом Трампом, президент РФ Владимир Путин заявил, что только “венесуэльцы имеют право определять будущее своей страны”, добавив, что любое вмешательство во внутренние дела Венесуэлы искажает перспективы политического урегулирования кризиса. Президент США разделил оптимизм Путина относительно реалистичности политического мирного урегулирования. По словам Трампа, он - как и Путин - ищет “позитивное решение” по вопросу Венесуэлы.
На первый взгляд может показаться, что двусторонняя встреча Лавров-Помпео - начало прямых переговоров между Вашингтоном и Москвой по Венесуэле, особенно если принять во внимание тот факт, что этот формат продолжается и сегодня. После встречи с Лавровым госсекретарь США собирается встретиться с президентом России Владимиром Путиным. Похоже, что обе стороны понимают: необходимо быстро найти политическое решение проблемы, которая зашла в тупик.
В то же время складывается впечатление, что Соединенные Штаты еще не отказались от идеи военного вмешательства в венесуэльский кризис. В этом контексте также интересно, что лидер оппозиции Венесуэлы Хуан Гуайдо после встречи Лаврова с Помпео дал понять, что он не против военной интервенции США. Сами Соединенные Штаты после встречи продолжали ввод новых санкций в отношении ряда венесуэльских компаний, тем самым оказывая давление на президента Венесуэлы Николаса Мадуро.
Что касается России, то российские войска все еще находятся на территории Венесуэлы. Российская сторона настаивает на том, что военнослужащие отправились в Венесуэлу в рамках двустороннего соглашения о военном сотрудничестве. Министр иностранных дел даже увеличено.
Можно сказать, что политический кризис в Венесуэле, который уже много месяцев тревожит весь мер, еще далек от мирного разрешения. Венесуэла стала новой сценой политического противостояния между Вашингтоном и Москвой. Впервые такой сценой в Латинской Америке для двух стран стала Куба. Размещение ракет между СССР и США во время социалистической революции в Кубе чуть не привело к ядерной войне.
Как и прежде, Соединенные Штаты и сейчас пытаются держать Россию подальше от своих приграничных территорий. Но Россия, похоже, не желает сдавать позиции. Президенту РФ Владимиру Путину важно сохранить власть Мадуро - прежде всего из-за экономических интересов. Российские инвестиции в Венесуэлу составляют около 17 миллиардов долларов. В основном это инвестиции "Роснефти" - в нефтяную отрасль Венесуэлы. Однако стоит отметить, что, помимо экономики, есть еще одно важное обстоятельство. Как и в Сирии, так и в Венесуэле, главное для президента РФ - имидж глобального политического игрока, который поддерживает своих союзников, чтобы не терять таковых в других регионах мира.
Для России важно сохранить свое влияние в латиноамериканском регионе -  в непосредственной близости от Соединенных Штатов. Однако у США есть свои планы и свои интересы в Венесуэле.