Առաջիկայում ՆԱՏՕ-ին Թուրքիայի անդամակցության դադարեցումն իրատեսական չէ. թուրքագետ
Վերջին շրջանում թուրք-ամերիկյան հարաբերություններում լարվածությունն ավելի է աճել կապված ռուսական Ս-400 համակարգերի` Թուրքիային մատակարարելու հետ: Թեմայի շուրջ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է Ռազմինֆո մասնագիտացված կայքի թուրքագետ Միլենա Այվազյանի հետ:
-ԱՄՆ-ի կոնգրեսականներն առաջարկել են պատժամիջոցներ սահմանել Թուրքիայի դեմ, նշելով, որ եթե Անկարան գնի ռուսական հրթիռային համակարգեր, ԱՄՆ-ը պետք է անհապաղ պատժամիջոցներ սահմանի և Թուրքիային հանի F-35 ծրագրից:- Թուրք-ամերիկյան հարաբերությունների վրա S-400-ների գործարքն ինչ ազդեցություն կունենա:
- Ռուսական Ս-400 «Տրիումֆ» ՀՕՊ համակարգերի գնմանը ԱՄՆ-ն ու ՆԱՏՕ-ն դեմ են արտահայտվում դեռ 2017թ․ դեկտեմբերից՝ Թուրքիա-Ռուսաստան համապատասխան պայմանագրի կնքումից սկսած։ Կոնգրեսականներից առաջ էլ այս տարվա մարտի վերջին մի քանի սենատոր նույնպես նախագիծ էին ներկայացրել, որով պետք է արգելվեր Թուրքիային ամերիկյան F-35 կործանիչների մատակարարումն այնքան ժամանակ, քանի դեռ Թուրքիան չի հրաժարվել Ս-400-ներից։ Երկու օր անց էլ՝ ապրիլի 1-ին ԱՄՆ-ն դադարեցրել էր Թուրքիային F-35-երի անհրաժեշտ սարքավորումների մատակարարումը։ Այժմ` մինչև նոյեմբերի 1-ը, F-35-երը Թուրքիա չեն մատակարարվելու։ Այսինքն՝ թուրքերն ԱՄՆ-ում արդեն ստացել են 4 միավոր կործանիչ, սակայն դրանք շարունակում են մնալ Ամերիկայում, որտեղ թուրք օդաչուները մարզումներ են անցում։
Այսպիսի հայտարարություններն ու նախագծերը հատկապես վերջին շրջանում ավելի ինտենսիվ բնույթ են կրում, քանի որ Թուրքիան նախատեսում է արդեն հուլիսին ստանալ ռուսական Ս-400-ները։ ԱՄՆ-ն վաղուց է պատժամիջոցներով սպառնում Թուրքիային, բայց պիտի նշեմ, որ թուրք բարձրաստիճան տարբեր պաշտոնյաներ, ինչպես նաև երկրի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, գրեթե ամեն օր հայտարարում են, որ ռուսական համակարգերի գործարքն արդեն կատարված է ու Թուրքիան հետ քայլ չի անելու։ Խնդրի լուծման համար Թուրքիան առաջարկում է ստեղծել համապատասխան խորհուրդ, որը կզբաղվի այս հարցով։ Երկու օր առաջ ԱՄՆ-ն դիմել էր Թուրքիային Ս-400-ների մատակարարումները հետաձգելու համար, որ կարողանա զբաղվել խորհրդի ստեղծմամբ, սակայն Թուրքիան մերժել էր։
Երկու երկրների հարաբերություններում այժմ այս թեման քաղաքական կոնֆլիկտի է հանգեցրել։ Հնարավոր պատժամիջոցների թվում է հենց F-35-երի մատակարարման դադարեցումը։ Այսինքն՝ դրանք կարող են հավաքվել ու պատրաստվել, սակայն շարունակել մնալ Ամերիկայում։
Այլ պատժամիջոցներից․ օրինակ՝ անցած տարի, երբ Թուրքիան հրաժարվում էր արտահանձնել ամերիկացի քահանա Էնդրյու Բրանսոնին, Ամերիկան պատժամիջոցներ սահմանեց թուրք երկու՝ արտադարադատության և ներքին գործերի նախարարների նկատմամբ` պնդելով, որ նրանք են քահանայի «ապօրինի ձերբակալության հիմնական մեղավորները»։ Բացի այդ, ԱՄՆ-ն նաև Թուրքիայի համար կրկնակի բարձրացրեց մետաղների սակագները։ Այսինքն՝ ԱՄՆ-ն դեռ կարող է այսպիսի քայլերով ճնշել Թուրքիային, բայց իրատեսական չեմ համարում առաջիկայում ՆԱՏՕ-ին Թուրքիայի անդամակցության դադարեցումը, ինչով ևս ԱՄՆ-ն սպառնում է, քանի որ որքան ՆԱՏՕ-ն է պետք Թուրքիային, այնքան էլ Թուրքիան՝ ՆԱՏՕ-ին։
— Թուրքիայում մայիսի 13-ին մեկնարկել են խոշորամասշտաբ ռազմածովային վարժանքներ։ Թուրքական այս զորավարժության նպատակները որո՞նք են: Ո՞ւմ դեմ են ուղղված այս վարժանքները:
— Նման ռազմածովային խոշոր զորավարժություն Թուրքիան արեց նաև այս տարի փետրվար-մարտ ամիսներին, ու դեռ այն ժամանակ ասում էին, որ դա հանրապետության պատմության ամենամեծ ռազմածովային զորավարժությունն է։ Զորավարժությունը նշանավոր է նրանով, որ անցկացվում է միաժամանակ երեք՝ Էգեյան, Միջերկրական ու Սև ծովերում։ Բայց պիտի նշեմ, որ փետրվարին անցկացրած զորավարժությանն ավելի շատ տեխնիկա էր ներգրավված։
Առհասարակ, պարտադիր չէ, որ զորավարժությունն ուղղված լինի որևէ մեկի դեմ։ Իսկ հայտարարված նպատակը ռազմածովային ուժերի մարտավարությունը ու գործողությունների պատրաստության մակարդակի բարձրացումն է։

Suspension of Turkey’s NATO Membership is Not Realistic in the Near Future
Tensions have recently escalated in the Turkish-American relations due to Russian S-400 systems supply to Turkey. "Armedia" IAA hosted Milena Ayvazyan, a Turkologist at Razminfo website.
- The US Congressmen have offered to impose sanctions against Turkey, noting that if Ankara purchases Russian missile systems, the US must immediately impose sanctions on Turkey and remove it from the F-35 program. How will the S-400 deal affect Turkish-American relations?
- The US and NATO have been against the purchase of Russian S -400 "Triumph" anti-aircraft systems since December 2017, the signing of the respective Turkey-Russia agreement. Prior to the Congressmen’s appeal several US senators had also submitted a bill to ban supply of US F-35 fighter jets until Turkey refused to give up S-400s deal. Two days later, on April 1, the US suspended supply of the F-35 to Turkey. F-35s will not be supplied to Turkey until November 1. That is to say, Turks have already received 4 units, but they are still in America, where Turkish pilots are being trained.
Such statements and projects have been particularly intense recently, as Turkey plans to receive the Russian S-400s in July. The US has long been threatening Turkey with sanctions, but I have to note that Turkish top-ranking officials, as well as president Recep Tayyip Erdogan, state almost every day that the Russian system deals have already been made and Turkey will not step back. To settle the issue Turkey proposes to set up a corresponding council that will deal with this issue. Two days ago, the US had called on Turkey to postpone the supply of S-400s to be able to set up the council, but Turkey rejected it.
This topic has now led to a political conflict in the relations of the two countries. Possible sanctions include termination of supply of the F-35s. That is, they can be assembled and prepared, but continue to stay in America.
Among other sanctions - for example, last year, when Turkey refused to extradite American priest Andrew Branson, the US imposed sanctions on two Turkish domestic and justice ministers and alleged that they were the main culprits of the priest's "illegal arrest". In addition, the US also doubled the metal prices for Turkey. The United States can still suppress Turkey with such steps, but I do not think it's realistic to suspend Turkey's membership to NATO in the near future, as the United States is threatening, as NATO needs Turkey just as much as Turkey needs NATO. .
- Large-scale naval drills kicked off In Turkey on May 13. What are the objectives of such military drills? Who do they address?
- Turkey conducted such large naval drills in February and March, and it was said at the time that it was the largest exercise in the history of the republic. The drills are significant because they are held simultaneously in three the three seas, Aegean, Mediterranean and the Black. But I have to say that more equipment was involved in the exercise in February.
In general, it is not necessary for the drills to address anyone. And the stated objective is to increase the tactics and operational level of naval forces.