Առաջիկայում ՆԱՏՕ-ին Թուրքիայի անդամակցության դադարեցումն իրատեսական չէ. թուրքագետ
Վերջին շրջանում թուրք-ամերիկյան հարաբերություններում լարվածությունն ավելի է աճել կապված ռուսական Ս-400 համակարգերի` Թուրքիային մատակարարելու հետ: Թեմայի շուրջ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է Ռազմինֆո մասնագիտացված կայքի թուրքագետ Միլենա Այվազյանի հետ:
-ԱՄՆ-ի կոնգրեսականներն առաջարկել են պատժամիջոցներ սահմանել Թուրքիայի դեմ, նշելով, որ եթե Անկարան գնի ռուսական հրթիռային համակարգեր, ԱՄՆ-ը պետք է անհապաղ պատժամիջոցներ սահմանի և Թուրքիային հանի F-35 ծրագրից:- Թուրք-ամերիկյան հարաբերությունների վրա S-400-ների գործարքն ինչ ազդեցություն կունենա:
- Ռուսական Ս-400 «Տրիումֆ» ՀՕՊ համակարգերի գնմանը ԱՄՆ-ն ու ՆԱՏՕ-ն դեմ են արտահայտվում դեռ 2017թ․ դեկտեմբերից՝ Թուրքիա-Ռուսաստան համապատասխան պայմանագրի կնքումից սկսած։ Կոնգրեսականներից առաջ էլ այս տարվա մարտի վերջին մի քանի սենատոր նույնպես նախագիծ էին ներկայացրել, որով պետք է արգելվեր Թուրքիային ամերիկյան F-35 կործանիչների մատակարարումն այնքան ժամանակ, քանի դեռ Թուրքիան չի հրաժարվել Ս-400-ներից։ Երկու օր անց էլ՝ ապրիլի 1-ին ԱՄՆ-ն դադարեցրել էր Թուրքիային F-35-երի անհրաժեշտ սարքավորումների մատակարարումը։ Այժմ` մինչև նոյեմբերի 1-ը, F-35-երը Թուրքիա չեն մատակարարվելու։ Այսինքն՝ թուրքերն ԱՄՆ-ում արդեն ստացել են 4 միավոր կործանիչ, սակայն դրանք շարունակում են մնալ Ամերիկայում, որտեղ թուրք օդաչուները մարզումներ են անցում։
Այսպիսի հայտարարություններն ու նախագծերը հատկապես վերջին շրջանում ավելի ինտենսիվ բնույթ են կրում, քանի որ Թուրքիան նախատեսում է արդեն հուլիսին ստանալ ռուսական Ս-400-ները։ ԱՄՆ-ն վաղուց է պատժամիջոցներով սպառնում Թուրքիային, բայց պիտի նշեմ, որ թուրք բարձրաստիճան տարբեր պաշտոնյաներ, ինչպես նաև երկրի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, գրեթե ամեն օր հայտարարում են, որ ռուսական համակարգերի գործարքն արդեն կատարված է ու Թուրքիան հետ քայլ չի անելու։ Խնդրի լուծման համար Թուրքիան առաջարկում է ստեղծել համապատասխան խորհուրդ, որը կզբաղվի այս հարցով։ Երկու օր առաջ ԱՄՆ-ն դիմել էր Թուրքիային Ս-400-ների մատակարարումները հետաձգելու համար, որ կարողանա զբաղվել խորհրդի ստեղծմամբ, սակայն Թուրքիան մերժել էր։
Երկու երկրների հարաբերություններում այժմ այս թեման քաղաքական կոնֆլիկտի է հանգեցրել։ Հնարավոր պատժամիջոցների թվում է հենց F-35-երի մատակարարման դադարեցումը։ Այսինքն՝ դրանք կարող են հավաքվել ու պատրաստվել, սակայն շարունակել մնալ Ամերիկայում։
Այլ պատժամիջոցներից․ օրինակ՝ անցած տարի, երբ Թուրքիան հրաժարվում էր արտահանձնել ամերիկացի քահանա Էնդրյու Բրանսոնին, Ամերիկան պատժամիջոցներ սահմանեց թուրք երկու՝ արտադարադատության և ներքին գործերի նախարարների նկատմամբ` պնդելով, որ նրանք են քահանայի «ապօրինի ձերբակալության հիմնական մեղավորները»։ Բացի այդ, ԱՄՆ-ն նաև Թուրքիայի համար կրկնակի բարձրացրեց մետաղների սակագները։ Այսինքն՝ ԱՄՆ-ն դեռ կարող է այսպիսի քայլերով ճնշել Թուրքիային, բայց իրատեսական չեմ համարում առաջիկայում ՆԱՏՕ-ին Թուրքիայի անդամակցության դադարեցումը, ինչով ևս ԱՄՆ-ն սպառնում է, քանի որ որքան ՆԱՏՕ-ն է պետք Թուրքիային, այնքան էլ Թուրքիան՝ ՆԱՏՕ-ին։
— Թուրքիայում մայիսի 13-ին մեկնարկել են խոշորամասշտաբ ռազմածովային վարժանքներ։ Թուրքական այս զորավարժության նպատակները որո՞նք են: Ո՞ւմ դեմ են ուղղված այս վարժանքները:
— Նման ռազմածովային խոշոր զորավարժություն Թուրքիան արեց նաև այս տարի փետրվար-մարտ ամիսներին, ու դեռ այն ժամանակ ասում էին, որ դա հանրապետության պատմության ամենամեծ ռազմածովային զորավարժությունն է։ Զորավարժությունը նշանավոր է նրանով, որ անցկացվում է միաժամանակ երեք՝ Էգեյան, Միջերկրական ու Սև ծովերում։ Բայց պիտի նշեմ, որ փետրվարին անցկացրած զորավարժությանն ավելի շատ տեխնիկա էր ներգրավված։
Առհասարակ, պարտադիր չէ, որ զորավարժությունն ուղղված լինի որևէ մեկի դեմ։ Իսկ հայտարարված նպատակը ռազմածովային ուժերի մարտավարությունը ու գործողությունների պատրաստության մակարդակի բարձրացումն է։

Почему стоит ожидать ухудшения отношений США-Турция? (эксклюзив)
В последнее время из-за поставок российских систем S-400 в Турцию напряженность в турецко-американских отношениях возросла. На эту тему ИАА "Армедиа" беседует с Миленой Айвазян, тюркологом сайта Razminfo.
- Конгрессмены США предложили ввести санкции против Турции, заявив, что, если Анкара приобретет российские ракетные системы, США должны немедленно наложить санкции на Турцию и исключить ее из проекта F-35. Cкажите, пожалуйста, какое влияние окажет сделка по S-400 на турецко-американские отношения?
- Еще с декабря 2017 года США и НАТО выступают против покупки российских зенитных систем S-400 "Триумф" – начиная с момента подписания соответствующего турецко-российского соглашения. До упомянутого Вами предложения конгрессменов несколько американских сенаторов в конце марта этого года также представили проект о запрете поставок в Турцию американских истребителей F-35 до тех пор, пока Турция не отказалась от S-400. Уже 1 апреля США приостановили поставки необходимого оборудования по F-35 в Турцию. Сейчас, до 1 ноября, F-35 в Турцию поставляться не будут. То есть турки уже получили 4 истребителя от США, но они продолжают оставаться в Америке, где и тренируются турецкие пилоты.
Между тем, подобные заявления и проекты - особенно в последнее время – стали достаточно часто звучать, поскольку Турция планирует в июле получить российские S-400. США уже давно угрожают Турции санкциями, но я должна отметить, что высокопоставленные турецкие чиновники, а также президент Реджеп Тайип Эрдоган почти ежедневно заявляют, что сделка по российским S-400 уже заключена, и Турция не отступит. Для решения проблемы Турция предлагает создать соответствующий Совет, который будет заниматься этим вопросом. Два дня назад США обратились к Турции с тем, чтобы последняя отложила поставки S-400 и чтобы появилась возможность заняться созданием Совета, но Турция ответила отказом.
В настоящее время эта тема в отношениях между двумя странами привела к политическому кризису. В числе возможных санкций – в том числе прекращение поставок F-35. То есть, их можно собрать и оборудовать, но они продолжат оставаться в Америке.
Другие санкции… Например, в прошлом году, когда Турция отказалась выдать американского священника Эндрю Брансона, США наложили санкции на двух турецких министров – министра юстиции и министра внутренних дел, заявив, что они – "главные виновники незаконного ареста" священника. Кроме того, США удвоили цены для Турции на металлы. Другими словами, Соединенные Штаты все еще могут оказать давление на Турцию подобными шагами. При этом не думаю, что в ближайшее время реалистично приостановить членство Турции в НАТО, хотя Соединенные Штаты угрожают этим. Но Турция также нуждается в НАТО, как НАТО - в Турции.
- 13 мая в Турции начались масштабные военно-морские учения. Каковы цели этих учений, против кого они направлены?
- Такие же крупные военно-морские учения Турция провела в феврале и марте этого года, и тогда говорили, что это - крупнейшие военно-морские учения в истории Турецкой республики. Учения интересны тем, что проводится одновременно в трех морях - Эгейском, Средиземном и Черном. Но должна отметить, что на февральских учениях было задействовано больше техники.
Как правило, необязательно, чтобы учения были направлены против кого-либо. Заявленная цель этих учений - повышение тактики и уровня подготовки военно-морских сил.