Որպեսզի պարոնայք ադրբեջանցիները հասկանան, որ իմ սիրտն այս կողմում է. Պոզները զղջում է, որ չի կարողացել մեկնել Արցախ
protocol.ua
Հայտնի լրագրող և հեռուստահաղորդավար Վլադիմիր Պոզները զղջում է, որ վերջերս Հայաստան կատարած այցելության ժամանակ չի կարողացել ժամանակ գտնել և մեկնել Արցախ։ Այդ մասին նա ասել է Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում, փոխանցում է Sputnik-Արմենիան:
Պոզները նշել է, որ մեծ համակրանքով է վերաբերվում Հայաստանին ու հայերին, նրանց համարում է շատ խելացի։ Հայտնի լրագրողին գրավում է դժվարին պայմաններում հայերի ապրելու և վերապրելու յուրահատուկ ընդունակությունը։ Նրան դուր է գալիս այսքան դժվարությունների միջով անցած այս ազգի կենսուրախությունը։
«Ցավոք, ես չեմ եղել Լեռնային Ղարաբաղում։ Հաճույքով կմեկնեի, չեմ հասցրել։ Կգնայի, որպեսզի արտահայտեմ իմ դիրքորոշումը, որպեսզի բոլորը, այդ թվում` պարոնայք ադրբեջանցիները, հասկանան, որ իմ սիրտն այս կողմում է, ոչ թե այն», – նշել է Պոզները։
Միաժամանակ, Պոզները հայտարարել է, որ իրեն չի հուզում Բաքվի «սև ցուցակը», ավելին, այն իր մոտ միայն ժպիտ է առաջացնում։
«Ասենք թե ինձ ներառեն սև ցուցակում, և ի՞նչ։ Կարծում եմ, որ ես կշարունակեմ հանգիստ քնել գիշերները», – նշեց լրագրողը։
Պոզները նաև պատմել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ շփումից ստացած տպավորությունների մասին։ Նրա խոսքով` կառավարության ղեկավարի համար շարունակում է կարևոր մնալ իր` լրագրողի մասնագիտությունը։
«Ես նույնիսկ ցանկացա նրան ասել, որ չի կարելի լինել միաժամանակ լրագրող և վարչապետ։ Նա շփման մեջ շատ հասարակ մարդ է, նրա հետ հաճելի է զրուցելը։ Նա կարողանում է լսել, իսկ դա հազվադեպ է լինում նման կարգավիճակ ունեցող մարդկանց դեպքում։ Նա շատ համակրելի մարդ է», – ասել է Պոզները։

"Чтобы и господа азербайджанцы поняли, что мое сердце на этой стороне": Познер сожалеет, что не бывал в Карабахе
protocol.ua
Известный журналист и телеведущий Владимир Познер сожалеет, что во время недавнего визита в Армению не смог найти время и поехать в Карабах. Как передает Sputnik Армения
об этом он рассказал в интервью Общественному телевидению Армении.
Познер отметил, что с большой симпатией относится к Армении и армянам, считает армян очень умными. Он подчеркнул, что его привлекает уникальная способность армян жить и выживать в сложных условиях. Также ему нравится умение армян радоваться жизни несмотря ни на что.
"К сожалению, я не бывал в Нагорном Карабахе. С удовольствием поехал бы, но не успел. Поехал бы, чтобы выразить свою позицию, чтобы все, в том числе и господа азербайджанцы поняли, что мое сердце на этой стороне, а не той", – отметил Познер.
При этом Познер заявил, что его не волнует "черный список" Баку, более того, он вызывает у него лишь улыбку.
"Ну включат меня в черный список, и что с того? Думаю, что я продолжу спокойно спать по ночам", – подчеркнул журналист.
Познер находился в Армении 22-25 мая. Он провел мастер-класс для студентов Российско-Армянского университета и других вузов, после презентовал армянский перевод своей книги "Прощание с иллюзиями", а также встречался с представителями интеллигенции и представителями медиасферы.