Վրաստանում կսեփականաշնորհեն Ստալինի ամառանոցը
Ստալինի նախկին ամառանոցը և ևս չորս բարձիթողի հանգստյան տներ Ծխալթուբոյում (Քութայիսից 15 կիլոմետր հեռու) կսեփականաշնորհվեն։ NEWS.am-ի փոխանցմամբ, այս մասին տեղեկացրել են Վրաստանի էկոնոմիկայի նախարարության Գույքի ազգային գործակալությունում, հաղորդում է «Նովոստի-Գրուզիան»։
«ԱՊՀ երկրներում հանրահայտ բրենդ լինելով՝ Ծխալթուբոն սպասարկում էր 300 մլն մարդու։ Ամառանոցը հարուստ է եզակի հանքային ջրերով։ Ծխալթուբոյի աղբյուրներն օգտագործվում են որպես հավելում հիվանդությունների բուժման ժամանակ, ներառյալ սրտանոթային, հենաշարժողական, նյարդային, գինեկոլոգիական և մաշկային հիվանդությունները»,- ասվում է գործակալության կայքում։
Բացի Ստալինի ամառանոցից, խոսքը «Իմերեթի», «Բարեկամություն», «Ֆիլիալ» և «Սավանե» տների վաճառքի մասին է։ Ընդհանուր արժեքը 21 մլն լարի է (7,5 մլն դոլար)։
Ինչպես լրագրողներին ասել են գործակալությունում,  վաճառքից հետո դրանց նշանակությունը չի փոխվի, և բարձիթողի շենքերը կվերասարքավորվեն հյուրանոցների։ Միաժամանակ, սեփականաշնորհման կոնկրետ պայմանները որոշվելու են ներդրողի շահերի հիման վրա։
Սեփականաշնորհման արժեքը սահմանվել է 2018-ին։ Ամենաթանկը դրանցից Ստալինի ամառանոցն է։ Խորհրդային առաջնորդի նստավայրը, որը կառուցվել է 1940-ին ճարտարապետ Նիկոլայ Սևերովի կողմից, գնահատվել է 8,4 մլն լարի (ավելի քան 3 մլն դոլար)։ Համալիրի մակերեսը 250,7 հազար քառակուսի մետր է։
5,2 մլն լարի (1,8 մլն դոլար) գործակալությունում գնահատել են «Բարեկամություն» առողջարանը։ Առողջարանի մակերեսը, որը կառուցվել է 1937-ին, կազմում է 104,1 հազար քառակուսի մետր։
1961-ին կառուցված «Իմերեթին» նախատեսված է 300 անձի համար և զբաղեցնում է 41,1 քառակուսի մետր տարածք։ Նախնական արժեքը 3 մլն լարի է, (1 մլն դոլար)։
«Նախկին «Ֆիլիալ» առողջարանի համար  սահմանվել է 1,9 մլն լարի (707,6 հազար դոլար)։ Կառուցվել է 1939-ին, 34 հազար քառակուսի մետր մակերեսով։
«Սավանեն» (2 մլն լարի կամ 739,5 հազար դոլար) ամենափոքրն է հինգ առողջարաններից, որոնք ներկայացված են վաճառքի։ 1975-ին կառուցված համալիրը հաշվարկված է 150 անձի համար և զբաղեցնում է մոտ 14,5 հազար քառակուսի մետր տարածք։
Անմիջապես վաճառքից առաջ առոջղարանների արժեքը կվերանայվի։ Դա նշանակում է, որ մասնավորեցման արժեքը կարող է հայտարարվածից ցածր լինել կամ մնալ առանց փոփոխության։
Ծխալթուբոն հայտնի է իր ռոդոնային հանքային ջրերով։ 17-րդ դարի պատմական աղբյուրներում դրանք հիշատակվում են որպես «անմահության ջրեր»։ 1920-ին աղբյուրներն անցան պետության հսկողության տակ և ստացան առողջարանային գործառույթ։ Խորհրդային շրջանում Ծխալթուբոյում կառուցվել է 19 առողջարան և պանսիոնատ։
1991-ին, երբ ԽՍՀՄ-ը փլուզվեց, դրանք բոլորը հանվեցին շահագործումից։ Դրանցից շատերը բնակեցվեցին փախստականներով, որոնք ստիպված էին հեռանալ Աբխազիայից։

Дачу Сталина в Грузии приватизируют
Бывшая дача Сталина и еще четыре заброшенных санатория на бальнеологическом курорте Цхалтубо (в 15 километрах от Кутаиси) будут приватизированы. Как передает ''Новости -Грузия'', об этом сообщили в Национальном агентстве имущества Минэкономики Грузии.
''Будучи знаменитым брендом в странах СНГ, некогда Цхалтубо обслуживал огромный рынок в 300 миллионов человек. Курорт богат уникальными термальными водами с редким составом. Источники Цхалтубо используются как дополнение при лечения ряда заболеваний, включая сердечно-сосудистые, двигательные, нервные, гинекологические и кожные заболевания'', - говорится в проекте на сайте агентства.
Помимо дачи Сталина, речь идет о продаже ''Имерети'', ''Дружбы'', ''Филиала'' и ''Саване''. Общая стоимость пяти объектов составляет 21 миллион лари (более 7,5 миллиона долларов).
Как пояснили в ведомстве журналистам, после продажи их функция не изменится, и заброшенные здания должны будут переоборудовать в гостиницы. Одновременно, конкретные условия приватизации определят на основании интересов инвестора.
Приватизационная стоимость для бывших санаториев была установлена в 2018 году. Самый дорогой из них – это дача Сталина. Резиденция советского вождя, построенная в 1940 году архитектором Николаем Северовым, оценена в 8,4 миллиона лари (более 3 миллионов долларов). Комплекс занимает территорию площадью 250,7 тысячи квадратных метров.
В 5,2 миллиона лари (более 1,8 миллиона долларов) в агентстве оценили бывший санаторий ''Дружба''. Площадь здравницы, построенной в 1937 году, составляет 104,1 тысячи квадратных метров.
Построенный в 1961 году санаторий ''Имерети'' рассчитан на 300 персон и занимает площадь в 41,1 тысячу квадратных метров. Начальная приватизационная стоимость объекта составляет более 3 миллионов лари (более 1 миллиона долларов).
Для бывшего санатория ''Филиал'' установлена цена в 1,9 миллиона лари (707,6 тысячи долларов). Этот комплекс построили в 1939 году на территории в 34 тысячи квадратных метров.
''Саване'' (боле 2 миллионов лари или 739,5 тысячи долларов) - самый маленький из пяти цхалтубских санаториев, выставленных на продажу. Построенный в 1975 году комплекс рассчитан на 150 персон и занимает территорию примерно в 14,5 тысячи квадратных метров.
Непосредственно перед продажей стоимость санаториев будет пересмотрена. Это означает, что приватизационная стоимость окажется ниже заявленной, либо останется без изменений.
Цхалтубо известен своими родоновыми минеральными водами. В исторических источниках XVII века они упоминаются, как ''воды бессмертия''. В 1920 году источники перешли под контроль государства и получили функцию бальнеологического курорта. В советский период в Цхалтубо было построено 19 санаториев и пансионатов.
В 1991 году, когда СССР распался, все они были выведены из эксплуатации. Многие из них заселили беженцы, которые вынуждены были покинуть Абхазию. Грандиозные заброшенные сооружения в последнее время привлекают всемирно известных фотографов. Недавно об уникальных объектах рассказал CNN. Серию фото из Цхалтубо известного бельгийского фотографа Реджинальда Ван де Вельде показалNational Geographic.