Քաղաքական ճգնաժամ Մոլդովայում. խորհրդարանը չի պատրաստվում լուծարվել
Մոլդովայում շարունակվում է շաբաթ օրվանից հաստատված երկիշխանությունը, նախագահ Իգոր Դոդոնն անվտանգության խորհրդի նիստ է հրավիրել: Նա չեղարկել է խորհրդարանի լուծարան մասին հրամանը:
Շաբաթ օրը՝ հունիսի 8-ին, Մոլդովայի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանը նախագահի լիազորությունները ժամանակավորապես Իգոր Դոդոնից փոխանցել է վարչապետի պաշտոնակատար Պավել Ֆիլիպին:
Սահմանադրական դատարան նման խնդրանքով դիմել էին Մոլդովայի Դեմոկրատական կուսակցության մի խումբ պատգամավորներ՝ իրենց պահանջը հիմնավորելով նրանով, որ սոցիալիստ նախագահը հրաժարվում է ստորագրել հրամանը՝ խորհրդարանի արձակման և արտահերթ ընտրությունների անցկացման վերաբերյալ: Հիշեցնենք, որ վերջին խորհրդարանական ընտրությունները երկրում տեղի էին ունեցել 2019թ. փետրվարի 24-ին, 35 մանդատ ստացել էր Իգոր Դոդոնի գլխավորած Սոցիալիստական կուսակցությունը, 30՝ Դեմոկրատական կուսակցությունը, երրորդ ուժը` «ACUM Platforma DA și PAS» բլոկը, ստացել էր 26 մանդատ, ևս 7 մանդատ ստացել էր «ՇՈՐ» քաղաքական կուսակցությունը, 3 տեղ զբաղեցրել էին անկախ թեկնածուները:
Սակայն խորհրդարանի ձևավորումից հետո այդպես էլ չի հաջողվել համաձայնության գալ և կառավարություն ձևավորել: Այդ կապակցությամբ անցյալում ՍԴ-ն որոշում էր կայացրել, որ եթե եռամսյա ժամկետում չհաջողվի կառավարություն ձևավորել, նախագահը պարտավոր է լինելու արձակել խորհրդարանը և նոր ընտրություններ նշանակել: Հունիսի 8-ին այդ ժամկետը սպառվել է (կողմերի միջև վեճ կա՝ ժամկետը սպառվում էր հունիսի 8-ին, թե 9-ին), սակայն նախագահ Դոդոնը հրաժարվել է արձակել խորհրդարանը:
Սահմանադրական դատարանի որոշմամբ նորանշանակ նախագահ Պավել Ֆիլիպը հրաման է ստորագրել խորհրդարանի արձակման վերաբերյալ: Չնայած դրան, հունիսի 8-ին Սոցիալիստական կուսակցության և ACUM աջ բլոկի պատգամավորները նիստ են գումարել, խորհրդարանի ղեկավար մարմիններ և կառավարության կազմ հաստատել՝ Մայա Սանդուի գլխավորությամբ: Նրանք կոչ են արել ՍԴ-ին հրաժարական տալ: Ի պատասխան, Դեմոկրատական կուսակցությունն ակցիաներ է սկսել պետական կառույցների մուտքերի մոտ: Իգոր Դոդոնը նույնպես հայտարարել է իրենց կողմնակիցների մասնակցությամբ բողոքի ցույցերի անցկացման մտադրության մասին:
Այժմ խնդիր է ծառացել, թե ինչպես Մոլդովան կարող է դուրս գալ ներքաղաքական ճգնաժամից: Իգոր Դոդոնը հայտարարել է, որ չի բացառվում նաև Սահմանադրական դատարանի դատավորների փոփոխման և նրանց նշանակման վերաբերյալ օրենքում փոփոխություններ կատարելու սցենարը: Դա հնարավորություն կտա չեղարկել ՍԴ որոշումը և վերջ տալ երկիշխանությունը:
Սոցիալիստները մեղադրում են Դեմոկրատական կուսակցությանը՝ օլիգարխ Վլադիմիր Պլախոտնյուկի գլխավորությամբ, իշխանության բռնազավթման համար:
Նորանշանակ վարչապետը նամակներ է հղել Եվրահանձնաժողով, Եվրոպայի Խորհուրդ և Վենետիկի հանձնաժողով՝ խնդրելով գնահատական տալ Սահմանադրական դատարանի քայլերին: Իգոր Դոդոնը կոչ է արել միջազգային միջնորդներին «գալ, խումբ ձևավորել իշխանության խաղաղ փոխանցման համար»: Եվրամիությունը, Ռուսաստանն ու ԱՄՆ-ն պատրաստակամություն են հայտնել աշխատել խորհրդարանի և ձևավորված կառավարության հետ:
Մոլդովայում ներքաղաքական խոր ճգնաժամի պատճառ է դարձել քաղաքական կուսակցությունների՝ համաձայնության գալու ընդունակ չլինելը, ինչպես նաև վերջին շրջանում կուտակված բավական շատ խնդիրները: Դրանց թվում են մի շարք խոշոր կոռուպցիոն սկանդալները, եվրոպամետ ուժերի իշխանության օրոք բյուջեից մոտ մեկ միլիարդ ԱՄՆ դոլարի կորուստը, օլիգարխիկ համակարգի առկայությունը և այլն: Հակասությունների պատճառ է նաև նախագահ Դոդոնի՝ եվրասիական բլոկի հետ համագործակցելու ձգտումը, այդ թվում՝ ԵԱՏՄ-ում Մոլդովայի համար դիտորդի կարգավիճակի սահմանումը:
Այս պահի դրությամբ, կարծես թե, Դոդոնը և սոցիալիստների ու Acum բլոկի կառավարությունը կարողանում են պահպանել իշխանությունը, այդ թվում՝ ստանալով արտաքին աջակցություն: Սակայն, խնդիրը պետք է իրավական լուծում ստանա: Ցույցերը երկրում դեռ կարող են շարունակվել: Իրավիճակը բարդացնում է նաև այն, որ ոստիկանությունը չի ընդունում նորանշանակ ներքին գործերի նախարարին և շարունակում է ենթարկվել Ալեքսանդր Պինզարին՝ Ոստիկանության գլխավոր տեսուչին, ում նորանշանակ նախարարը հեռացրել է պաշտոնից:

Political Crisis in Moldova: Will There Be an End to the Dual Power?
In Moldova, the dual power established since Saturday continues, President Igor Dodon has summoned a Security Council session. He has canceled the decree on dissolving the parliament.
On Saturday, June 8, the Constitutional Court of the Republic of Moldova conveyed the president's powers temporarily from Igor Dodon to the acting Prime Minister Pavel Philip.
A group of MPs from the Moldovan Democratic Party appealed to the Constitutional Court with the request by substantiating their claim that the Socialist President refused to sign the decree on  dissolving the parliament and holding snap elections. The last parliamentary elections in the country took place on February 24, 2019, with the Socialist Party led by Igor Dodon getting 35 mandates, the Democratic Party 30 mandates, the ACUM Platforma DA shi PAS, received 26 mandates, “Sor” received 7 mandates, and independent candidates got 3 seats.
However, after the formation of the parliament, an agreement was not reached and government was not formed. With this regard the constitutional court made a decision in the past that if the government fails to form a government within a three-month period, the president will have to release the parliament and appoint new elections. The term expired on June 8 (with a dispute between the parties whether the deadline is June 8 or 9) but President Dodon refused to release the parliament.
By the decision of the Constitutional Court newly appointed President Pavel Filip has signed a decree on dissolving the parliament. However the Socialist Party and the ACUM rightist lawmakers convened a session on June 8 to approve parliament and the government bodies led by Maia Sandu. They called on the CC to resign. In response, the Democratic Party has begun rallies at the entrances of state structures. Igor Dodon also voiced his intention to hold protests with their supporters.
Now the problem is how Moldova can get out of the domestic crisis. Igor Dodon stated that the scenario of making amendments to the law on the change of the judges of the Constitutional Court and their appointment is not ruled out. This will help to cancel the decision of the CC and terminate the dual power.
Socialists accuse the Democratic Party, led by tycoon Vladimir Plahotniuc, of seizing power.
The newly appointed Prime Minister has sent letters to the European Commission, the Council of Europe and the Venice Commission requiring an assessment of the steps taken by the Constitutional Court. Igor Dodon called on international mediators to "come and form a group for a peaceful transfer of power." The EU, Russia and the United States have expressed willingness to work with the parliament and the formed government.
Profound domestic political crisis is the outcome of political parties not being able to reach an agreement, as well as a lot of recent problems piled up. Among them are a number of major corruption scandals, the loss of about one billion dollars from the budget during the rule of pro-European powers, the existence of an oligarchic system and so on. The reason for the controversy is also the desire of President Dodon to cooperate with the Eurasian bloc, including the establishing the status of an observer for Moldova in the EEU.
As of now it seems Dodon and the Socialists and the ACUM block government are able to maintain power, including receiving external support. However, the problem should be realistically solved. Demonstrations may continue in the country. The situation is also exacerbated by the fact that the police do not accept the newly appointed minister of internal affairs and continues to obey chief police inspector who was fired by the newly-appointed minister.