Քաղաքական ճգնաժամ Մոլդովայում. խորհրդարանը չի պատրաստվում լուծարվել
Մոլդովայում շարունակվում է շաբաթ օրվանից հաստատված երկիշխանությունը, նախագահ Իգոր Դոդոնն անվտանգության խորհրդի նիստ է հրավիրել: Նա չեղարկել է խորհրդարանի լուծարան մասին հրամանը:
Շաբաթ օրը՝ հունիսի 8-ին, Մոլդովայի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանը նախագահի լիազորությունները ժամանակավորապես Իգոր Դոդոնից փոխանցել է վարչապետի պաշտոնակատար Պավել Ֆիլիպին:
Սահմանադրական դատարան նման խնդրանքով դիմել էին Մոլդովայի Դեմոկրատական կուսակցության մի խումբ պատգամավորներ՝ իրենց պահանջը հիմնավորելով նրանով, որ սոցիալիստ նախագահը հրաժարվում է ստորագրել հրամանը՝ խորհրդարանի արձակման և արտահերթ ընտրությունների անցկացման վերաբերյալ: Հիշեցնենք, որ վերջին խորհրդարանական ընտրությունները երկրում տեղի էին ունեցել 2019թ. փետրվարի 24-ին, 35 մանդատ ստացել էր Իգոր Դոդոնի գլխավորած Սոցիալիստական կուսակցությունը, 30՝ Դեմոկրատական կուսակցությունը, երրորդ ուժը` «ACUM Platforma DA și PAS» բլոկը, ստացել էր 26 մանդատ, ևս 7 մանդատ ստացել էր «ՇՈՐ» քաղաքական կուսակցությունը, 3 տեղ զբաղեցրել էին անկախ թեկնածուները:
Սակայն խորհրդարանի ձևավորումից հետո այդպես էլ չի հաջողվել համաձայնության գալ և կառավարություն ձևավորել: Այդ կապակցությամբ անցյալում ՍԴ-ն որոշում էր կայացրել, որ եթե եռամսյա ժամկետում չհաջողվի կառավարություն ձևավորել, նախագահը պարտավոր է լինելու արձակել խորհրդարանը և նոր ընտրություններ նշանակել: Հունիսի 8-ին այդ ժամկետը սպառվել է (կողմերի միջև վեճ կա՝ ժամկետը սպառվում էր հունիսի 8-ին, թե 9-ին), սակայն նախագահ Դոդոնը հրաժարվել է արձակել խորհրդարանը:
Սահմանադրական դատարանի որոշմամբ նորանշանակ նախագահ Պավել Ֆիլիպը հրաման է ստորագրել խորհրդարանի արձակման վերաբերյալ: Չնայած դրան, հունիսի 8-ին Սոցիալիստական կուսակցության և ACUM աջ բլոկի պատգամավորները նիստ են գումարել, խորհրդարանի ղեկավար մարմիններ և կառավարության կազմ հաստատել՝ Մայա Սանդուի գլխավորությամբ: Նրանք կոչ են արել ՍԴ-ին հրաժարական տալ: Ի պատասխան, Դեմոկրատական կուսակցությունն ակցիաներ է սկսել պետական կառույցների մուտքերի մոտ: Իգոր Դոդոնը նույնպես հայտարարել է իրենց կողմնակիցների մասնակցությամբ բողոքի ցույցերի անցկացման մտադրության մասին:
Այժմ խնդիր է ծառացել, թե ինչպես Մոլդովան կարող է դուրս գալ ներքաղաքական ճգնաժամից: Իգոր Դոդոնը հայտարարել է, որ չի բացառվում նաև Սահմանադրական դատարանի դատավորների փոփոխման և նրանց նշանակման վերաբերյալ օրենքում փոփոխություններ կատարելու սցենարը: Դա հնարավորություն կտա չեղարկել ՍԴ որոշումը և վերջ տալ երկիշխանությունը:
Սոցիալիստները մեղադրում են Դեմոկրատական կուսակցությանը՝ օլիգարխ Վլադիմիր Պլախոտնյուկի գլխավորությամբ, իշխանության բռնազավթման համար:
Նորանշանակ վարչապետը նամակներ է հղել Եվրահանձնաժողով, Եվրոպայի Խորհուրդ և Վենետիկի հանձնաժողով՝ խնդրելով գնահատական տալ Սահմանադրական դատարանի քայլերին: Իգոր Դոդոնը կոչ է արել միջազգային միջնորդներին «գալ, խումբ ձևավորել իշխանության խաղաղ փոխանցման համար»: Եվրամիությունը, Ռուսաստանն ու ԱՄՆ-ն պատրաստակամություն են հայտնել աշխատել խորհրդարանի և ձևավորված կառավարության հետ:
Մոլդովայում ներքաղաքական խոր ճգնաժամի պատճառ է դարձել քաղաքական կուսակցությունների՝ համաձայնության գալու ընդունակ չլինելը, ինչպես նաև վերջին շրջանում կուտակված բավական շատ խնդիրները: Դրանց թվում են մի շարք խոշոր կոռուպցիոն սկանդալները, եվրոպամետ ուժերի իշխանության օրոք բյուջեից մոտ մեկ միլիարդ ԱՄՆ դոլարի կորուստը, օլիգարխիկ համակարգի առկայությունը և այլն: Հակասությունների պատճառ է նաև նախագահ Դոդոնի՝ եվրասիական բլոկի հետ համագործակցելու ձգտումը, այդ թվում՝ ԵԱՏՄ-ում Մոլդովայի համար դիտորդի կարգավիճակի սահմանումը:
Այս պահի դրությամբ, կարծես թե, Դոդոնը և սոցիալիստների ու Acum բլոկի կառավարությունը կարողանում են պահպանել իշխանությունը, այդ թվում՝ ստանալով արտաքին աջակցություն: Սակայն, խնդիրը պետք է իրավական լուծում ստանա: Ցույցերը երկրում դեռ կարող են շարունակվել: Իրավիճակը բարդացնում է նաև այն, որ ոստիկանությունը չի ընդունում նորանշանակ ներքին գործերի նախարարին և շարունակում է ենթարկվել Ալեքսանդր Պինզարին՝ Ոստիկանության գլխավոր տեսուչին, ում նորանշանակ նախարարը հեռացրել է պաշտոնից:

Политический кризис в Молдове: придет ли конец двоевластию?
В Молдове продолжает царить двоевластие, установленное с субботы. Президент Игорь Додон созвал заседание Совета безопасности, который отменил решение о роспуске парламента.
В субботу, 8 июня, Конституционный суд Республики Молдова временно передал полномочия президента Игоря Додона исполняющему обязанности премьер-министра Павлу Филиппу.
С такой просьбой в Конституционный суд обратилась группа депутатов от Демократической партии Молдовы, обосновывая свое требование тем, что президент-социалист отказывается подписать приказ о роспуске парламента и проведении досрочных выборов. Напомним, что последние парламентские выборы в стране состоялись 24 февраля 2019 года. Социалистическая партия во главе с Игорем Додоном получила 35 мандатов, Демократическая партия - 30, третья сила – блок "ACUM Platforma DA și PAS" - получила 26 мандатов, 7 мандатов у партии "ШОР", и три места – у независимых депутатов.
Однако после формирования парламента достичь соглашения и сформировать правительство молдавским депутатам не удалось. В связи с этим Конституционный суд ранее принял решение о том, что если в течение трехмесячного периода парламент не сможет сформировать правительство, президенту придется распустить парламент и назначить новые выборы. 8 июня этот срок истек (спор между сторонами касается и даты – это 8 или 9 июня), однако президент Додон отказался распускать парламент.
Новоназначенный решением Конституционного суда президент Павел Филипп подписал указ о роспуске парламента. Несмотря на это, 8 июня Социалистическая партия и депутаты правого блока ACUM созвали заседание парламента и правительство во главе с Маей Санду, а также новое руководство парламента. Они призвали Конституционный суд подать в отставку. В ответ на это Демократическая партия инициировала акции протеста у подъездов госструктур. Игорь Додон также объявил о намерении своих сторонников проводить акции протеста.
Теперь проблема в том, как Молдова сумеет преодолеть внутриполитический кризис? Игорь Додон заявил, что не исключает также сценария внесения поправок в закон о смене судей Конституционного суда и их назначении. Это даст возможность отменить решение Конституционного суда и положить конец двоевластию.
Социалисты обвиняют Демократическую партию во главе с олигархом Владимиром Плахотнюком в захвате власти.
Недавно назначенный премьер-министр направил письмо в Европейскую комиссию, Совет Европы и Венецианскую комиссию - с просьбой дать оценку шагов, предпринятых Конституционным судом. Игорь Додон призвал международных посредников "приехать, сформировать группу для мирной передачи власти". ЕС, Россия и США выразили готовность работать с парламентом и со сформированным правительством.
Причиной глубокого внутриполитического кризиса в Молдове стало множество накопленных проблем, а также то, что политические партии не способны достигать соглашений. Среди проблем - ряд крупных коррупционных скандалов, потеря около одного миллиарда долларов из бюджета во время правления проевропейских сил, существование олигархической системы и так далее. Причиной противоречий является также желание президента Додона сотрудничать с евразийским блоком, в том числе получить для Молдовы статус наблюдателя в ЕАЭС.
В настоящий момент Додон и социалисты, а также блок Acum вроде бы удерживают власть, в том числе получив поддержку извне. Однако проблема должна быть разрешена юридически. Демонстрации в стране могут продолжаться. Ситуация также осложняется тем, что полиция не признает новоназначенного министра внутренних дел и по-прежнему подчиняется главе Генерального инспектората полиции Александру Пынзарю, уволенному со стороны нового министра.