Համահայկական խաղերի ջահը վառվել է Մուսա լեռան գագաթին
Համահայկական խաղերի պատվիրակությունը հատուկ առաքելությամբ ժամանել է Կիլիկիա: Այս մասին տեղեկանում ենք Համահայկական խաղերի կոմիտեի պաշտոնական էջից
Մուսա լեռան ստորոտում՝ Վագըֆ գյուղի Սուրբ Աստվածածին հայկական եկեղեցում, Պոլսի Սուրբ Վարդանանց եկեղեցու հագևոր առաջնորդ Հայր Սուրբ  Թաթուլ Անուշյանի ձեռամբ նախ պատարագ է մատուցվել` Համահայկական խաղերի հաջող մեկնարկի ու ընթացքի համար: Ապա` եկեղեցու վառվող մոմերից Համահայկական խաղերի  ջահը վառելու պատիվը վերապահվել է խաղերի հիմնադիրներից ամերիկահայ բարերար Ալբեր Բոյաջյանին:
ՀԽՀԿ փոխնախագահ Ռոլանդ Շառոյանի կարծիքով՝  այս արարողությունը մեկ անգամ ևս հաստատում է, որ հայ ժողովուրդը աշխարհի որ ծայրում էլ լինի, իր հավաքական միտքն ուղղված է  լինելու հայրենիքի միասնության միջոցով պահելուն, պահպանելուն ու զարգացնելուն:
Վառված կրակը Մուսա լեռան գագաթ հասցնելու յուրատեսակ հաղթարշավի բոլոր այլ մանրամասները կցուցադրվեն Համահայկական խաղերի բացման արարողության ժամանակ:

На вершине Муса-дага зажжен огонь Всеармянских игр
Делегация Всеармянских игр прибыла в Киликию со специальной миссией, передает официальная страница Панармянских игр.
У подножия Муса-дага, в армянской церкви Пресвятой Богородицы села Вагиф была проведена литургия - за успешное проведение очередных Всеармянских игр, которые в этом году пройдут в Карабахе. Затем от горящих свечей церкви был зажжен факел Панармянских игр - эта честь была предоставлена ​​американо-армянскому филантропу Альберту Бояджяну.
По словам Роланда Шарояна, вице-президента Панармянских игр, церемония еще раз подтвердила, что где бы ни жили представители армянского народа в мире, коллективная идея армянства будет направлена ​​на сохранение и развитие единства родины.
Подробности того, как зажженный факел был доставлен на вершину Муса-дага, будут показаны на церемонии открытия Панармянских игр в Карабахе.