Նիկոլ Փաշինյանը ԵՊՀ վիետնամցի շրջանավարտներին հրավիրել է Երևան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և տիկին Աննա Հակոբյանն այցելել են Վիետնամում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանություն, որտեղ տեղի է ունեցել ընդունելություն «Վիետնամ-Հայաստան բարեկամություն» ասոցիացիայի անդամների մասնակցությամբ:
Ասոցիացիայի անդամներն են` խորհրդային տարիներին Հայաստանի բուհերում կրթություն ստացած անձինք: Նրանք ջերմորեն ողջունել են վարչապետին և նրա տիկնոջը` ընդգծելով, որ Հայաստանից պահպանել են ջերմ հուշեր և մշտական կապի մեջ են Հանոյում Հայաստանի դեսպանության հետ:
Վարչապետը նշել է, որ ուրախ է հեռավոր Վիետնամում տեսնել Հայաստանի բազմաթիվ բարեկամների, ովքեր իրենց ներդրումն ունեն երկրի զարգացման գործում: «Խորհրդային տարիներին Հայաստանի բուհերում ուսում է ստացել շուրջ 1000 վիետնամցի ուսանող և այսօր մենք այս երկրում ունենք ոչ թե մեկ, այլ 1000 դեսպան»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը` ավելացնելով, որ Վիետնամի վարչապետի հետ հանդիպմանը քննարկել է նաև կրթության ոլորտում համագործակցության զարգացման, ուսանողների փոխանակման ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները: Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ այս տարի լրանում է Երևանի պետական համալսարանի 100-ամյակը և ԵՊՀ բոլոր վիետնամցի շրջանավարտներին աշնանը հրավիրել Երևան` մասնակցելու հոբելյանական միջոցառումներին:
«Վիետնամ-Հայաստան բարեկամություն» ասոցիացիայի անդամները ողջունել են վարչապետի նախաձեռնությունը և շնորհակալություն հայտնել հանդիպման համար: Ջերմ մթոնոլորտում անցած ընդունելության ժամանակ նրանք կատարել են նաև հայկական երգեր:
Նիկոլ Փաշինյանը Վիետնամում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռաիսա Վարդանյանի ուղեկցությամբ շրջայց է կատարել դեսպանությունում` ծանոթացել աշխատանքային պայմաններին:

Никол Пашинян пригласил в Ереван вьетнамских выпускников ЕГУ
Премьер-министр Никол Пашинян и г-жа Анна Акопян посетили посольство Республики Армения во Вьетнаме, где состоялся прием с участием членов ассоциации “Дружба Вьетнам-Армения”.
Членами ассоциации являются вьетнамцы, которые в советские годы получили образование в вузах Армении. Они тепло приветствовали премьер-министра и его супругу, подчеркнув, что сохранили теплые воспоминания об Армении и поддерживают постоянный контакт с посольством Армении в Ханое.
Премьер-министр отметил, что рад видеть во Вьетнаме многочисленных друзей Армении, которые вносят свой вклад в развитие страны. “В советские годы около 1000 вьетнамских студентов получили образование в вузах Армении, и сегодня у нас в этой стране не один, а 1000 послов”, - сказал Никол Пашинян, добавив, что на встрече с премьер-министром Вьетнама были также обсуждены вопросы развития сотрудничества в области образования, возможности реализации программ по обмену студентами. Глава правительства отметил, что в этом году отмечается 100-летие Ереванского государственного университета, и пригласил всех вьетнамских выпускников ЕГУ этой осенью посетить Ереван для участия в юбилейных мероприятиях.
Члены ассоциации “Дружба Вьетнам-Армения” приветствовали инициативу премьер-министра и поблагодарили за встречу. Во время приема, который прошел в теплой атмосфере, они также исполнили армянские песни.
Никол Пашинян в сопровождении Чрезвычайного и Полномочного посла Армении во Вьетнаме Раисы Варданян также прошелся по территории посольства, ознакомился с условиями работы.