Նիկոլ Փաշինյանը ԵՊՀ վիետնամցի շրջանավարտներին հրավիրել է Երևան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և տիկին Աննա Հակոբյանն այցելել են Վիետնամում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանություն, որտեղ տեղի է ունեցել ընդունելություն «Վիետնամ-Հայաստան բարեկամություն» ասոցիացիայի անդամների մասնակցությամբ:
Ասոցիացիայի անդամներն են` խորհրդային տարիներին Հայաստանի բուհերում կրթություն ստացած անձինք: Նրանք ջերմորեն ողջունել են վարչապետին և նրա տիկնոջը` ընդգծելով, որ Հայաստանից պահպանել են ջերմ հուշեր և մշտական կապի մեջ են Հանոյում Հայաստանի դեսպանության հետ:
Վարչապետը նշել է, որ ուրախ է հեռավոր Վիետնամում տեսնել Հայաստանի բազմաթիվ բարեկամների, ովքեր իրենց ներդրումն ունեն երկրի զարգացման գործում: «Խորհրդային տարիներին Հայաստանի բուհերում ուսում է ստացել շուրջ 1000 վիետնամցի ուսանող և այսօր մենք այս երկրում ունենք ոչ թե մեկ, այլ 1000 դեսպան»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը` ավելացնելով, որ Վիետնամի վարչապետի հետ հանդիպմանը քննարկել է նաև կրթության ոլորտում համագործակցության զարգացման, ուսանողների փոխանակման ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները: Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ այս տարի լրանում է Երևանի պետական համալսարանի 100-ամյակը և ԵՊՀ բոլոր վիետնամցի շրջանավարտներին աշնանը հրավիրել Երևան` մասնակցելու հոբելյանական միջոցառումներին:
«Վիետնամ-Հայաստան բարեկամություն» ասոցիացիայի անդամները ողջունել են վարչապետի նախաձեռնությունը և շնորհակալություն հայտնել հանդիպման համար: Ջերմ մթոնոլորտում անցած ընդունելության ժամանակ նրանք կատարել են նաև հայկական երգեր:
Նիկոլ Փաշինյանը Վիետնամում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռաիսա Վարդանյանի ուղեկցությամբ շրջայց է կատարել դեսպանությունում` ծանոթացել աշխատանքային պայմաններին:

Prime Minister Nikol Pashinyan and Mrs. Anna Hakobyan called at the Embassy of the Republic of Armenia in Vietnam, where a reception was held for members of the Vietnam-Armenia Friendship Association. The Association brings together those who graduated from Armenian universities during Soviet times.
Greeting the Prime Minister and his spouse, the alumni said they cherished warm memories of Armenia and kept in close touch with the Armenian Embassy in Hanoi.
The Prime Minister said he was happy to see many so friends of Armenia contributing to Vietnam’s development. “Some 1000 Vietnamese students were trained in Armenian universities during the Soviet era, and today we have 1,000 ambassadors in this country,” Nikol Pashinyan said. He advised that during his interview with the Prime Minister of Vietnam they discussed the development of cooperation in the field of education and possibilities for implementing diverse programs.
Noting that this year marks the Yerevan State University’s 100th anniversary, the Premier invited all YSU alumni to attend the jubilee events this fall. The Friendship Association members welcomed Nikol Pashinyan’s initiative and thanked him for the meeting.
Armenian songs were performed during the meeting, held in a warm atmosphere.
Accompanied by RA Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Vietnam Raisa Vardanyan, Nikol Pashinyan toured the Embassy to get acquainted with the staff’s working conditions.