Վարչապետը սինգապուրյան Temasek Holdings հիմնադրամի ներկայացուցիչների հետ քննարկել է տեխնոլոգիական ոլորտում համագործակցության հնարավորությունները
Շարունակվում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի պաշտոնական այցը Սինգապուր: Կառավարության ղեկավարը հուլիսի 8-ի առավոտյան հանդիպում է ունեցել Temasek Holdings հիմնադրամի ներկայացուցիչների հետ` ներդրումային խմբի համաղեկավար Նագի Համիյեյի գլխավորությամբ:
Վարչապետը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը հետաքրքրված է քննարկելու Temasek Holdings հիմնադրամի հետ համագործակցության հնարավորությունները` հաշվի առնելով վերջինիս արդյունավետ գործունեությունը, տնտեսության մի շարք ոլորտներում, այդ թվում բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ տեխնոլոգիական բնագավառը Հայաստանի կառավարության առաջնահերթություններից մեկն է, քանի որ մեր երկրի նպատակն է կառուցել տեխնոլոգիական տնտեսություն, որի լոկոմոտիվը կլինի ՏՏ ոլորտը: Գործադիրի ղեկավարը նշել է, որ դեռևս խորհրդային ժամանակներից Հայաստանում ինժեներական համակարգը եղել է զարգացած, այժմ երկրում գործում են ինժեներական ոլորտում հաջողությամբ գործունեություն ծավալող ընկերություններ: Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացրել է, որ վերջին 7 տարիներին ՏՏ ոլորտը Հայաստանում աճել է 5 անգամ: Վարչապետը ներկայացրել է նաև մենաշնորհների, կոռուպցիայի դեմ պայքարի ուղղությամբ կառավարության քայլերը` հավելելով, որ ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներ են իրականացվում մի շարք ուղղություններով: «Հրավիրում ենք ձեզ ծանոթանալու Հայաստանի տեխնոլոգիական հնարավորություններին և ընկերությունների գործունեությանը»,- ասել է վարչապետը:
Նագի Համիյեն նշել է, որ Սինգապուրում առկա է փոքրաթիվ, սակայն կազմակերպված սփյուռք, որի ներկայացուցիչները հաջող գործունեություն են ծավալում տարբեր ոլորտներում, այդ թվում` տեխնոլոգիական: Պարոն Համիյեն հավելել է, որ Temasek հոլդինգը պատրաստ է ՀՀ կառավարության հետ քննարկել համագործակցության, ներդրումային ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունները, այդ թվում ինժեներական կրթության ոլորտում: Temasek Holdings ներդրումային խմբի համաղեկավարը ներկայացրել է հիմնադրամի գործունեությունը Սինգապուրում, Չինաստանում, ԱՄՆ-ում, Հնդկաստանում:
Այնուհետև զրուցակիցները քննարկել են համատեղ վենչուրային հիմնադրամի ստեղծման, ստարտափ ծրագրերի իրականացման, փորձի փոխանակման և տեխնիկական համագործակցության հեռանկարները:
Temasek Holdings-ի ներկայացուցիչները հրավիրվել են այս տարվա աշնանը Երևանում կայանալիք Բարձր տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսին: Հրավերը սիրով ընդունվել է: Կողմերը պայմանավորվել են քննարկումները շարունակել Երևանում:

Prime Minister Nikol Pashinyan’s official visit to Singapore continues. On July 8, Prime Minister Pashinyan met with representatives of Temasek Holdings foundation, led by investment group co-chair of Nagi Hamiyeh.
During the meeting, Nikol Pashinyan stated that the Armenian government is interested in discussing cooperation opportunities with the Temasek Holdings, given the latter’s productive activity in a number of sectors of the economy, including high technologies.
Pashinyan said the technological sector is one of priorities of the Armenian government as Armenia plans to build a technological economy the locomotive of which will be the IT field. He said since the Soviet times Armenia had a developed engineering system, currently engineering companies successfully operate in the country.
The Prime Minister advised that the IT field in Armenia has grown fivefold over the past 7 years. Pashinyan introduced the government’s actions aimed at fighting monopolies, corruption, adding that institutional reforms are being carried out in a number of directions. “We invite you to get acquainted with Armenia’s technological opportunities and activities of companies,” the Premier said.
Nagi Hamiyeh stated that there is a small, but organized Diaspora in Singapore the representatives of which successfully operate in different areas, including technological. The company representative added that Temasek Holdings is ready to discuss the cooperation and investment opportunities with the Armenian government, including in the field of engineering education. The co-chair of the investment group introduced the foundation’s activities in Singapore, China, US and India.
The parties discussed the prospects of creating a joint venture foundation, implementing startup programs, exchange of experience and technical cooperation.
The company representatives were invited to attend the 2019 World Congress on Information Technology (WCIT) to take place in Yerevan in autumn. They accepted the invitation with pleasure. The sides agreed to continue the discussions in Yerevan.